Čo zaberá na svalovú horúčku?

4. 2. 2016 · 4 minúty na prečítanie

Názory na svalovicu sa zmenili - čo svalovica je a ako s ňou zatočiť

PharmDr. Lenka Globanová
PharmDr. Lenka Globanová
Čo zaberá na svalovú horúčku?

Ťažko by sme našli človeka, ktorý by nepoznal svalovú horúčku, ľudovo nazývanú svalovica. Túto prenikavú bolesť v namáhaných partiách netreba nikomu zvlášť predstavovať. Objavuje sa nielen u športovcov, ale prakticky u každého, kto precenil svoje schopnosti. Očakávať ju môžeme najmä po dlhšej tréningovej prestávke alebo pri striedaní rôznych druhov športov. Niekedy však stačí i dlhšia práca v záhrade či nosenie ťažkého nákupu, a ráno máte pocit, že sa sotva môžete pohnúť. Dá sa týmto nepríjemným pocitom nejako predchádzať?

 

Čo je svalovica?

Kedysi nás v škole učili, že hlavnou príčinou je nahromadená kyselina mliečna v svaloch. Táto látka vzniká vo veľkom množstve rozpadom glukózy, keď sa človek  nadmerne námaha alebo intenzívne cvičí. Vedci predpokladali, že kyselina mliečna vytvorí vo svaloch po ich ochladení malé kryštáliky. Tie potom mali  tlačiť na sval a zapríčiňovať bolesť pri akomkoľvek ďalšom pohybe. Zistilo sa však, že nie je možné, aby kyselina mliečna pri telesnej teplote kryštalizovala. Okrem toho v  našom tele zostáva príliš krátko na to, aby mohla vyvolať svalovú horúčku, ktorá sa zvyčajne ohlási až na druhý deň po záťaži. Napriek novým poznatkom je tento názor v našej spoločnosti stále dosť rozšírený.  

 

... skutočnou príčinou je

Dnes sa odborníci prikláňajú k teórii, že v svaloch vznikajú v dôsledku intenzívnej námahy malé poškodenia, tzv. mikrotrhliny. Najslabšie a najtenšie vlákna sa pretrhnú a sú nahradené novými a silnejšími. Hojenie sprevádzajú drobné zápaly, ktoré sa nás potrápia v podobe bolestiopuchu svalov. Sprievodným príznakom je aj zníženie pohyblivosti kĺbov a svalovej sily. Nemusíte sa obávať, že by tieto procesy mohli byť pre naše telo nebezpečné. Nejedná sa o zápal v pravom slova zmysle. Naše svaly sa vďaka tomu zdokonaľujú a rastú, mnohokrát sú pevnejšie a odolnejšie. Tento zápal dosahuje vrchol zvyčajne o 24 až 48 hodín, niekedy však už do 12 hodín od záťaže. Preto cítime bolesť väčšinou s oneskorením až na druhý deň. Na vzniku svalovej horúčky sa podieľa aj narušená rovnováha iónov vápnika, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri sťahu svalových vlákien.

 

Ako najlepšie svalovici predchádzať?

Pred cvičením sa dôkladne zahrejte, zníži sa tým riziko zranenia.
Cvičte pravidelne, nepreceňujte však svoje schopnosti.
Doprajte si časté pauzy na vydýchanie a vytrasenie svalstva.
Nové pohyby a cvičenia zaraďujte postupne, záťaž zvyšujte pomaly.
Strečing pomáha regenerovať svaly, po cvičení sa vždy aspoň päť minút dobre ponaťahujte.
Vyhnite sa jednostrannému zaťaženiu, vhodnejšie je striedať silový tréning.

7 tipov ako zmierniť svalovú horúčku

1. Vyhýbajte sa intenzívnemu cvičeniu, pomáha ľahký aeróbny tréning. Nenáročný pohyb prekrvuje boľavé svaly a podporuje hojenie. Vhodná je prechádzka, rýchla chôdza, beh či rekreačné plávanie. Najhoršie, čo môžete pre svoje telo urobiť, je úplný pokoj.
2. Úľavu prináša sprchovanie boľavých miest studenou vodou. Ak je vám to nepríjemné, vyskúšajte aspoň striedanie studenej a vlažnej vody.
3. Overeným prostriedkom proti svalovej horúčke je masáž. Namáhané miesta si dobre, ale zároveň jemne premasírujte. Ideálne hneď po záťaži. Úľavu prinášajú prípravky (gély a oleje) na prírodnej báze s obsahom kosodreviny, mentolu či eukalyptu.  Osvedčené sú aj  konopné a konské chladivé masti. Chlad môže zmierniť bolesť a urýchliť vyliečenie zápalu. 
4. Svalom môžeme pomôcť aj správnou životosprávou. Mala by obsahovať dostatočné množstvo bielkovín, sacharidov, vitamínov a minerálnych látok. Nemali by však chýbať ani tekutiny, ktoré uľahčujú vyplavovanie škodlivých látok z tela. Bezprostredne po tréningu sú najvhodnejšie ľahko stráviteľné proteíny a sacharidy.
5. Pri problémoch so svalovými kŕčmi pomáha horčík. V lekárni ho dostanete kúpiť v rôznych formách (tablety, šumivé tablety či vrecká), v potravinách ho nájdete v obilninách, zelenine a ovocí, strukovinách či orechoch.
6. Nezabúdajte na vitamíny. Na regeneráciu svalov pomáha vitamín C, vitamín E zase zlepšuje krvný obeh.
7. Doprajte si výdatný spánok, ktorý urýchľuje regeneráciu. Mal by trvať aspoň 7 až 8 hodín. Počas spánku (90 minút po zaspatí) sa uvoľňuje najviac rastového hormónu, vďaka ktorému svalovica rýchlejšie odstúpi.
Na použitie liekov proti bolesti a zápalu pri svalovej horúčke nie je medzi odborníkmi zatiaľ jednoznačný názor. Môžu uľaviť od bolesti, príčinu svalovej horúčky však neodstránia. Niektoré bolesti svalov môžu byť aj vážnym príznakom zranenia. Ak bolesť neustúpi počas týždňa, poraďte sa svojím lekárom.
Aktívny pohyb udržuje v kondícii nielen naše telo, ale pomáha nám zbaviť sa stresu, zlepšuje náladu a znižuje riziko ochorení, čím celkovo prispieva k nášmu zdraviu. Nech vás svalovica od pohybu neodradí ...

O autorovi
PharmDr. Lenka Globanová
PharmDr. Lenka Globanová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Lenka Globanová
PharmDr. Lenka Globanová
Čítať viac od autora