Ťažko by sme našli človeka, ktorý by nepoznal svalovú horúčku, ľudovo nazývanú svalovica. Túto prenikavú bolesť v namáhaných partiách netreba nikomu zvlášť predstavovať. Objavuje sa nielen u športovcov, ale prakticky u každého, kto precenil svoje schopnosti. Očakávať ju môžeme najmä po dlhšej tréningovej prestávke alebo pri striedaní rôznych druhov športov. Niekedy však stačí i dlhšia práca v záhrade či nosenie ťažkého nákupu, a ráno máte pocit, že sa sotva môžete pohnúť. Dá sa týmto nepríjemným pocitom nejako predchádzať?
Čo je svalovica?
Kedysi nás v škole učili, že hlavnou príčinou je nahromadená kyselina mliečna v svaloch. Táto látka vzniká vo veľkom množstve rozpadom glukózy, keď sa človek nadmerne námaha alebo intenzívne cvičí. Vedci predpokladali, že kyselina mliečna vytvorí vo svaloch po ich ochladení malé kryštáliky. Tie potom mali tlačiť na sval a zapríčiňovať bolesť pri akomkoľvek ďalšom pohybe. Zistilo sa však, že nie je možné, aby kyselina mliečna pri telesnej teplote kryštalizovala. Okrem toho v našom tele zostáva príliš krátko na to, aby mohla vyvolať svalovú horúčku, ktorá sa zvyčajne ohlási až na druhý deň po záťaži. Napriek novým poznatkom je tento názor v našej spoločnosti stále dosť rozšírený.
... skutočnou príčinou je
Dnes sa odborníci prikláňajú k teórii, že v svaloch vznikajú v dôsledku intenzívnej námahy malé poškodenia, tzv. mikrotrhliny. Najslabšie a najtenšie vlákna sa pretrhnú a sú nahradené novými a silnejšími. Hojenie sprevádzajú drobné zápaly, ktoré sa nás potrápia v podobe bolesti a opuchu svalov. Sprievodným príznakom je aj zníženie pohyblivosti kĺbov a svalovej sily. Nemusíte sa obávať, že by tieto procesy mohli byť pre naše telo nebezpečné. Nejedná sa o zápal v pravom slova zmysle. Naše svaly sa vďaka tomu zdokonaľujú a rastú, mnohokrát sú pevnejšie a odolnejšie. Tento zápal dosahuje vrchol zvyčajne o 24 až 48 hodín, niekedy však už do 12 hodín od záťaže. Preto cítime bolesť väčšinou s oneskorením až na druhý deň. Na vzniku svalovej horúčky sa podieľa aj narušená rovnováha iónov vápnika, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri sťahu svalových vlákien.