Ako odhaliť krv v stolici a čo to môže znamenať?

1. 2. 2022 · 5 minút na prečítanie

Test FOB (test na detekciu okultného krvácania v stolici) predstavuje jednoduchú metódu, ktorá dokáže identifikovať aj mierne krvácanie v tráviacom trakte. Tento test môže poukázať na rôzne, občas aj závažné zdravotné stavy.

PharmDr. Kristína Ferencik
PharmDr. Kristína Ferencik
Ako odhaliť krv v stolici a čo to môže znamenať?

FOB test  (test na zistenie skrytej krvi v stolici) je jednoduchý test, ktorý odhalí aj slabé krvácanie v tráviacom systéme. Môže odhaliť viacero, niekedy aj vážnych ochorení.

Čo dokáže FOB test odhaliť?

Testom na skryté (okultné) krvácanie zo stolice vieme ľahko, rýchlo a jednoducho otestovať každého, či má prítomnú krv v stolici. Ak test vyjde pozitívne, vieme len, že sa krv v stolici nachádza, ale nevieme nič bližšie. Až ďalšími vyšetreniami zistíme, prečo a v akej časti čreva ku krvácaniu došlo.

Dôvodov, totiž môže byť viacero. Patria k nim:

  • prítomnosť polypov;
  • hemoroidy;
  • divertikulóza hrubého čreva;
  • vredy;
  • kolitída, ale iné zápaly čriev;
  • rakovina hrubého čreva;
  • ale aj iné menej časté diagnózy.

Diagnózy, ktoré prichádzajú do úvahy, sú veľmi rôznorodé a každá z nich sa lieči inak. Najobávanejšou z nich je, samozrejme, rakovina hrubého čreva.

Ak by sme však pravidelne, minimálne raz za dva roky, testovali na okultné krvácanie všetkých rizikových pacientov, predišli by sme rakovine hrubého čreva vo veľkej časti prípadov.

A to už je predsa dôvod, aby sme povedomie o tomto jednoduchom vyšetrení šírili ďalej. Pridáte sa k nám? Otvorte túto tému v rodine s každým členom, ktorý spadá do rizikovej skupiny. Spýtajte sa priamo, či na tomto teste bol v posledných dvoch rokoch u svojho všeobecného lekára. Ak nie, pošlite ho tam alebo v krajnom prípade mu ten test kúpte v lekárni.

Kto by mal podstúpiť FOB test?

Test na prítomnosť okultného krvácania v stolici sa robieva najmä na skríning rakoviny hrubého čreva. Jej výskyt stúpa so zvyšujúcim sa vekom, preto by sa mal určite testovať každý nad 50 rokov, aj keď ideálne je začať už okolo 40. roku života.

Otestovať sa sa môžete aj častejšie. Najmä ak vaša životospráva nie je ideálna a patrí k nej:

  • málo pohybu, sedavý spôsob života a zamestnania;
  • málo ovocia a zeleniny v strave, denne sa odporúča zjesť minimálne 5 kusov;
  • nízky obsah vlákniny v strave;
  • vyššia konzumácia mäsa, najmä červené hovädzie, bravčové mäso a údeniny;
  • požívanie alkoholu,
  • fajčenie,
  • málo určitých vitamínov a minerálov v strave (vápnik, horčík, vitamín D).

Pravidelné testovanie a preventívna kolonoskopia sa odporúča aj v prípade, ak toto ochorenie postihlo niektorého z vašich príbuzných. Väčšie riziko majú taktiež ľudia, ktorí trpia chronickým zápalovým ochorením čriev.

Dobrým signálom je, že výskyt rakoviny hrubého čreva klesá v krajinách, ktoré majú aktívny skríningový program svojich obyvateľov využívaním kombinácia FOB testu s kolonoskopiou.

Aká je situácia na Slovensku?

Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším výskytom rakoviny hrubého čreva,v roku 2018 sme boli druhou najhoršou krajinou na svete. Situácia je mierne horšia u mužov ako u žien.

Skríningové vyšetrenia na prítomnosť okultného krvácania zo stolice sú zaradené do preventívnych prehliadok u všeobecného lekára aj na Slovensku. Testovanie je plne hradené každému od veku 50 rokov. Zdravotná poisťovňa Dôvera, UnionVšeobecná zdravotná poisťovňa rozšírili starostlivosť o svojich poistencov a toto vyšetrenie prepláca každému už od veku 40 rokov. Na preventívnu prehliadku máte nárok každé dva roky. Pokiaľ chodievate pravidelne darovať krv, môžete na ňu ísť každý rok.

Preventívnych prehliadok sa už niekoľko rokov po sebe zúčastňuje len niečo okolo 35 % dospelého slovenského obyvateľstva. To znamená, že zvyšných 65 % dospelých ľudí nepodstupuje pravidelne skríning. Preto sa spustil národný populačný skríningový program, ktorého cieľom je osloviť ľudí bez absolvovanej preventívnej prehliadky. V pilotnej časti sa prvým 20 000 ľudí odoslal test poštou. Na výzvu zareagovalo 26 % z nich, ktorí test skutočne podstúpili v prvých 9 mesiacoch projektu.

Na nelichotivú situáciu ohľadom výskytu a úmrtnosti v našej krajine, zareagovali aj zdravotné poisťovne. Zdravotná poisťovňa Dôvera a Všeobecná zdravotná poisťovňa znížili vekovú hranicu testovania na 40 rokov. Poisťovne vytvorili vlastné mobilné aplikácie, ktoré ich poistencom pripomínajú termín preventívnych prehliadok. 

Poslednou možnosťou, ktorú máte v rukách, je samotestovanie pomocou testu zakúpeného v lekárni. Cena testu sa pohybuje v rozmedzí 4 - 6 EUR. Domáce testovanie je len orientačné vyšetrenie, ktoré v prípade pozitívneho výsledku, musíte zopakovať u svojho lekára. Ak si ten test spravíte sami doma, musíte byť pripravený na to, že po pozitívnom výsledku ho musíte čo najskôr kontaktovať.  Samotest nie je dôvodom, aby ste nešli na ďalšiu preventívnu prehliadku v riadnom termíne.

Vyšetrenie skrytého krvácania v stolici u všeobecného lekára začína doma odobratím vzorky

Vyšetrenie u všeobecného lekára

  • Pred preventívnou prehliadkou vám váš lekár dá skúmavku na odber vzorky zo stolice. Spolu s touto odberovou sadou dostanete aj podrobný návod, ako správne test vykonať. Odporúčame si ho detailne prečítať a postupovať podľa neho.
  • Odobratú vzorku je potrebné osobne odovzdať vášmu všeobecnému lekárovi v čo najkratšom čase. Pokiaľ test potrebujete dovtedy uchovať, odporúčame uskladnenie v igelitovom vrecku v chladničke.
  • Termín výsledku testu vám oznámi lekár.
  • Pokiaľ bude test pozitívny a teda vo vašej stolici sa potvrdili stopy krvi, dostanete od lekára odporúčanie na kolonoskopické vyšetrenie. Objednajte sa na neho čo najskôr. Pred
  • vyšetrením vás o priebehu poučia a zabezpečenia prípravu.
    S objednaním na kolonoskopiu neváhajte a urobte tak čo najskôr. Pred vyšetrením vás o priebehu poučia a zabezpečenia prípravu.

Ak sa rozhodnete spraviť si test sám doma, v lekárni si môžete zakúpiť samotest s priloženým podrobným návodom. Postupujte podľa neho. Ak vyjde pozitívny, kontaktujte čo najskôr vášho lekára.

Čo znamená pozitívny FOB test?

Pozitívny test na okultné krvácanie v stolici neznamená automaticky, že máte rakovinu hrubého čreva. Krv môže byť v stolici z viacerých príčin.

Rakovina hrubého čreva nevzniká zo dňa na deň, ale vyvíja sa roky. Rakovinový proces sa zväčša začína pred rakovinovými štádiami vo forme polypov, ktoré už väčšinou zvyknú mierne krvácať. Ak ich odstránime včas, k žiadnej rakovine nemusí dôjsť. Pri pravidelnom testovaní môžeme odhaliť mnoho prípadov v tomto štádiu, kedy sa priamo počas diagnostického kolonoskopického vyšetrenia polypy priamo odstránia.

Ak by sme pravidelne testovali všetkých rizikových ľudí, dokázali by sme odchytiť tieto prípady včas. Za pár rokov by sme to videli aj v štatistikám, v ktorých by počet prípadov rakoviny hrubého čreva klesal, vrátane úmrtnosti na toto ochorenie. Absolvovaním pravidelných skríningových vyšetrení si reálne môžete zachrániť život.

Neváhajte a dajte sa otestovať čím skôr.

Ďalšie články k téme Ako odhaliť krv v stolici a čo to môže znamenať?

O autorovi
PharmDr. Kristína Ferencik
PharmDr. Kristína Ferencik
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Kristína Ferencik
PharmDr. Kristína Ferencik
Čítať viac od autora

Upozornenie