Čo dokáže FOB test odhaliť?
Testom na skryté (okultné) krvácanie zo stolice vieme ľahko, rýchlo a jednoducho otestovať každého, či má prítomnú krv v stolici. Ak test vyjde pozitívne, vieme len, že sa krv v stolici nachádza, ale nevieme nič bližšie. Až ďalšími vyšetreniami zistíme, prečo a v akej časti čreva ku krvácaniu došlo.
Dôvodov, totiž môže byť viacero. Patria k nim:
- prítomnosť polypov;
- hemoroidy;
- divertikulóza hrubého čreva;
- vredy;
- kolitída, ale iné zápaly čriev;
- rakovina hrubého čreva;
- ale aj iné menej časté diagnózy.
Diagnózy, ktoré prichádzajú do úvahy, sú veľmi rôznorodé a každá z nich sa lieči inak. Najobávanejšou z nich je, samozrejme, rakovina hrubého čreva.
Ak by sme však pravidelne, minimálne raz za dva roky, testovali na okultné krvácanie všetkých rizikových pacientov, predišli by sme rakovine hrubého čreva vo veľkej časti prípadov.
A to už je predsa dôvod, aby sme povedomie o tomto jednoduchom vyšetrení šírili ďalej. Pridáte sa k nám? Otvorte túto tému v rodine s každým členom, ktorý spadá do rizikovej skupiny. Spýtajte sa priamo, či na tomto teste bol v posledných dvoch rokoch u svojho všeobecného lekára. Ak nie, pošlite ho tam alebo v krajnom prípade mu ten test kúpte v lekárni.
Kto by mal podstúpiť FOB test?
Test na prítomnosť okultného krvácania v stolici sa robieva najmä na skríning rakoviny hrubého čreva. Jej výskyt stúpa so zvyšujúcim sa vekom, preto by sa mal určite testovať každý nad 50 rokov, aj keď ideálne je začať už okolo 40. roku života.