Chrápanie - pre jedného nočná mora, pre druhého zdravotné riziko
16. 10. 2020
· 5 minút na prečítanie
Chrápanie je bežný jav, ktorý sa vyskytuje spravidla častejšie u mužov ako u žien. Je nepríjemným problémom pre vedľa spiaceho partnera a môže znamenať i vážne ohrozenie zdravia.
Chrápanie sa týka veľkej časti svetovej populácie, ako mužov, tak aj žien. Štatistiky hovoria, že pravidelne chrápe každý štvrtý človek, no a každý druhý vydáva tento zvuk pri spaní príležitostne.
Tak či onak, je to neduh, ktorý mnohým okrem horšieho spánku výrazne ovplyvňuje aj kvalitu celkového života. A to nie len samotného chrápajúceho, ale aj jeho partnera, ktorý chrápanie znáša ako „poslucháč“.
Chrápanie je bežný jav, ktorý sa vyskytuje spravidla častejšie u mužov ako u žien. Je nepríjemným problémom pre vedľa spiaceho partnera a môže znamenať i vážne ohrozenie zdravia. Dochádza k nemu kvôli obmedzenej priechodnosti horných dýchacích ciest. S narastajúcim vekom sa intenzita chrápania môže zhoršovať. Netreba však vešať hlavu, znížiť intenzitu chrápania vieme jednoducho, napríklad úpravou životného štýlu. V niektorých prípadoch je však potrebné vyhľadať lekársku pomoc, pretože chrápanie môže súvisieť s poruchami spánku. Chrápaním trpí až 30 % celkovej populácie.
Kde sa berie?
K chrápaniu dochádza pri obmedzenej priechodnosti horných dýchacích ciest. Vzduch sa vtedy pohybuje rýchlejšie, a tým sa zvýši tlak v krku a mäkké podnebie začne vibrovať. Chrápanie sa môže meniť v závislosti od toho, do akej miery je obmedzený vzduch v nose, v ústach alebo v hrdle. Alergie a nádcha môžu chrápanie ešte zhoršiť, keďže spôsobujú zápal nosovej sliznice a opuch hrdla. Chrápanie môže zapríčiniť aj anatómia úst. Týka sa to hlavne ľudí so zväčšenými mandľami, ktorí už vo všeobecnosti produkujú mierne chrčanie či chrápanie.
Ďalšou preukázateľnou príčinou vzniku chrápania je obezita. Nedostatok pohybu a nadmerné kilá sa odrážajú v zložení krku, ktorý, ak je v spánku relaxovaný, môže stláčať dýchacie cesty, čím vzniká charakteristický zvuk. Tukové tkanivo tak tlačí na dýchaciu trubicu a opäť obmedzuje priechodnosť vzduchu. Ak človek spí na chrbte, dýchacie cesty sú najviac utláčané tkanivami krku. Preto chrápanie môže byť niekedy prerušené len zmenou polohy tela napríklad na bok.
Alkohol podporuje relaxáciu svalov. A pretože mnoho ľudí chrápe práve vtedy, keď sú ochabnuté svaly krku a jazyka, je jasné, že alkohol celú situáciu len zhoršuje. Je teda dobré obmedziť príjem alkoholu hlavne pred spaním alebo ho úplne vysadiť. Z ďalších potravín je to potom mlieko a mliečne výrobky, ktoré spôsobujú zvýšenú produkciu hlienu v organizme a zhoršujú tak aj chrápanie. Vytvárajú na slizniciach mukózny povlak, ktorý zhoršuje možnosť výdychu. Plný žalúdok mechanicky tlačí na bránicu a zhoršuje tak dýchacie pohyby.
Zdravotné riziko
Dôsledky chrápania sú postupné objavovanie sa rôznych komplikácií. Často ide o únavu, a to hlavne ľudí z okolia chrápajúceho jedinca. Ďalšími dôsledkami chrápania môže byť problém s vysokým krvným tlakom, vyššie riziko náhlej cievnej mozgovej príhody alebo syndróm spánkového apnoe. Spánkové apnoe je bežná porucha, ktorá je charakterizovaná opakovaným prerušením dýchania v rámci spánku. Najnebezpečnejšie sú práve tieto prestávky v dýchaní, ktoré trvajú priemerne 10 až 30 sekúnd, no najdlhšia pauza môže mať aj 3 minúty. Počas jednej hodiny spánku sa prestávka v dýchaní zopakuje aj niekoľkokrát, v ťažších prípadoch až 10-krát! Postihnutý človek sa počas spánku prebúdza, aby sa nadýchol.
Spánkové apnoe vedie k nedostatku kyslíka, a tým k poruchám mozgových a srdcových funkcií, dramaticky môže ovplyvňovať energiu, mentálny výkon a zdravie z dlhodobého hľadiska. V niektorých prípadoch neliečené spánkové apnoe môže mať fatálne následky.
Spánkové apnoe vzniká kvôli zúženiu, zaneseniu alebo upchatiu horných dýchacích ciest, či vďaka nesprávnej funkcii dýchacích svalov. Častou komplikáciou je tiež abnormálny tvar sánky, čeľuste, podnebia alebo mandlí. Vtedy ide o obštrukčný typ spánkového apnoe.
Iným prípadom je centrálny typ spánkového apnoe. Človek nemá žiadne zjavné ťažkosti, nemá nadváhu, počas dňa nepociťuje únavu. V tomto prípade má spánkové apnoe pôvod v mozgu, čo je oveľa náročnejšie na liečbu. Toto je však zriedkavá forma choroby, ktorá sa vyskytuje najmä u pacientov nad 65 rokov. Tu používame termín geriatrický syndróm spánkového apnoe.
Tajomstvo ukryté v jednoduchosti
Za tri najdôležitejšie faktory, ktoré sa podieľajú na chrápaní, možno označiť nadváhu, fajčenie a konzumáciu alkoholu. Je potrebné zhodiť prebytočné kilogramy a pred spánkom nevypiť ani kvapku alkoholu. Spolu so zahodením škatuľky cigariet to chce síce veľa sebazaprenia, no táto tortúra by kvôli vlastnému zdraviu a spokojnosti u partnera mala stáť zato.
Ako sa zbaviť chrápania
Existuje množstvo tipov a rád, ako sa zbaviť chrápania. Aj keď niektoré z nich nie sú príliš spoľahlivé, môže sa stať, že práve tie zaberú. To sú:
- Spánok na boku - veľa ľudí prestane chrápať, keď sa otočí na bok. Problémom je však neschopnosť spať celú noc na boku. Vypomôcť si môžeme vankúšmi alebo prichytenou loptičkou na chrbte. Je vhodné chodiť spávať v tom istom čase a naplánovať si aspoň 7-8 hodín spánku. Zdvihnutá horná časť postele (tak o 10 cm) alebo niekoľko vankúšov pod hlavou tiež môže dýchanie v spánku uľahčiť.
- Vitamín C - zápaly horných dýchacích ciest zohrávajú dôležitú úlohu v mechanizme chrápania. Počas zápalu môže dôjsť k ich upchatiu a ku zhoršeniu dýchania. Pomáhame si dýchaním otvorenými ústami a pri ochabnutí svalov hrdla vzniká chrapot. Vitamín C napomáha prevencii vzniku zápalov dýchacích ciest, pretože podporuje imunitný systém. Medzi potraviny bohaté na obsah vitamínu C patria mango, jahody, ananás, kaleráb, kivi, brokolica a iné.
- Bylinková liečba - proti chrápaniu pomáhajú najrôznejšie bylinky. Pomôže mäta, pestrec alebo pomajorán. Môžeme si z nich pripraviť liečivý nápoj alebo nimi naplniť vankúš.
- Účinné sú aj éterické oleje - zvlášť mäta, eukalyptus alebo citrón. Otvoria dýchacie cesty, a tým zmiernia príznaky chrápania. Kvapku oleja môžeme pridať do zvlhčovača alebo priamo nimi pokvapkať vankúš.
Autor: Mgr. Patrícia Bettešová, farmaceut z lekárne Dr. Max Rožňava