Choroby z klimatizácie: Pozor na zápal očí a prechladnutie
Pri používaní klimatizácie by ste mali byť opatrní a mali by sme myslieť na to, že nie všetci ju znášajú rovnako.
Obsah článku
Klimatizácia v aute, byte, nákupnom centre, v hotelovej izbe, na letnej dovolenke či na úradoch. V lete sa s ňou stretávame takmer na každom kroku, pretože počas vysokých horúčav je dobrým pomocníkom. Jej dlhodobé používanie prináša riziká v podobe rôznych zdravotných problémov. Zbystrite pozornosť už vtedy, keď vám začína byť chladno, ste unavení a cítite, že na vás „niečo lezie“.
Prudké zmeny teplôt lepšie znášajú zdraví ľudia s dostatkom pohybu a so skúsenosťami s otužovaním. Naopak, menej odolnými sú seniori, deti, fajčiari, ľudia s oslabeným imunitným systémom alebo chronicky chorí ľudia, ktorí dlhodobo užívajú lieky. Kým zdravotné problémy pri krátkodobých pobytoch v klimatizovaných priestoroch odznejú aj po krátkom čase, škodlivé je hlavne dlhodobé a opakované vystavovanie sa klimatizácii.
Hrdlo, nos a dýchanie
Suchý a studený vzduch môže spôsobiť bolesť hrdla, dutín, ale aj nepríjemný dráždivý alebo hlienovitý kašeľ. Môže sa objaviť upchatý nos alebo stekajúci sekrét – nádcha. Ak filtre v klimatizácii nevymieňame pravidelne, baktérie a huby, ktoré sa v nich rozmnožujú, môžu spôsobiť pľúcne infekčné ochorenia. Pri liečbe nádchy vyvolanej klimatizáciou môžu pomôcť nosové kvapky alebo spreje, ktoré pomáhajú pri upchatom nose a opuchu nosovej sliznice – majú takzvaný dekongestívny účinok. Pozor, tieto prípravky sa môžu používať maximálne sedem dní.
Pomôcť si môžete aj bylinnými preparátmi s výťažkami z pelargónie, či už vo forme kvapiek, tabliet alebo sirupu. Taktiež sa odporúča pokojový režim, dostatočný príjem tekutín, vyhýbanie sa klimatizovaným priestorom, pitie bylinkových čajov a podpora imunitného systému, napríklad zvýšeným príjmom vitamínu C, D a zinku. Nosovú sliznicu by ste tiež mali zvlhčovať a regenerovať.
Na tento účel vám môžu pomôcť spreje do nosa s obsahom morskej vody, prípadne nosový výplach. Ak sa objavia aj ďalšie príznaky ako bolesť a zápal hrdla, siahnuť sa dá po rôznych sprejoch, pastilkách alebo kloktadlách s obsahom antiseptík a protizápalových látok. Pomocníkom sú aj pastilky s obsahom šalvie alebo islandského lišajníka. Pri bolesti a horúčke (nad 38 stupňov Celzia) môžete použiť prípravky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu. Ak nádcha trvá dlhšie ako sedem dní, je potrebné navštíviť lekára alebo si dať zmerať CRP.
Svaly a chrbtica
Na bolesť kĺbov z chladu alebo bolesť chrbta z prievanu si väčšinou dávame pozor. V aute však často zabúdame byť obozretní, pritom príliš nízka teplota klimatizácie môže privodiť stuhnutie svalov krčnej chrbtice alebo chrbta. Nesprávne nastavené fúkanie dokáže vyvolať bolesť ramena z klimatizácie, ktorá môže prejsť až do syndrómu zmrznutého ramena.
Stuhnutým svalom pomôže ich prehriatie. Najviac sa odporúča suché teplo – preto nahrievajte svaly napríklad gélovými vankúšikmi alebo termoforom. Pomôcť môžu aj hrejivé náplasti, kde sa teplo postupne uvoľňuje až osem hodín; alebo rôzne gély s obsahom kapsaicínu. Nechajte svaly odpočívať a len jemne ich naťahujte. Pokiaľ do troch dní nenastane úľava, vyhľadajte lekára.
Alergie a očné problémy
Mikroskopické organizmy prežívajúce vo filtroch – baktérie, plesne a huby – dokážu spôsobiť alergické reakcie, zhoršiť problémy alergikov, a dokonca môžu vyvolať astmatický záchvat. Pozor by si mali dať hlavne rodičia s malými deťmi, na ktoré má klimatizácia rozhodne horší vplyv.
Oči sú citlivé najmä vtedy, ak na ne priamo fúka studený vzduch. Môžu byť suché, podráždené, opuchnuté, začervenané a môžu slziť. Suché oči sa prejavujú svrbením, ale klíma dokáže spôsobiť aj zápal a infekciu očí. Suchým očiam môžete predísť používaním zvlhčujúcich kvapiek (umelých sĺz), najmä s obsahom kyseliny hyaluronovej. Pri podráždení a začervenaní očí používajte kvapky s obsahom očianky, ktorá má mierne protizápalové účinky. Ak zápal neprechádza, trvá viac ako päť dní a pridruží sa aj hnisavý sekrét, okamžite navštívte lekára.
Ovplyvňuje klimatizácia pokožku?
Suchý vzduch pôsobí aj na vašu pokožku. Môže sa zmeniť jej kvalita, pružnosť a hydratácia, čo sa prejaví ako svrbivá a nepríjemne napnutá pokožka. Ako to môžete riešiť? Najdôležitejší je pitný režim, aspoň 2 až 3 litre vody denne a vhodný hydratačný krém na tvár, ruky a na celé telo.
Ako zmierniť následky používania klimatizácie
- Rozdiel medzi klimatizovaným prostredím a teplotou vonku by nemal byť väčší ako 5 až 7 stupňov Celzia.
- Dbajte na to, aby ste nesedeli priamo v prúde studeného vzduchu.
- V aute by mal vzduch smerovať skôr na predné sklo a nohy.
- Klimatizáciu nemajte zapnutú neustále. Skúste ju zapnúť v krátkych časových intervaloch, nie však dlhšie ako 4 hodiny denne.
- Nezabudnite na občasné vetranie priestorov.
- Absolútnou alfou a omegou je čistenie a pravidelná údržba klimatizácie. Je to dôležité nielen kvôli správnemu fungovaniu klimatizácie, ale čistením a výmenou filtrov zabránite rozmnožovaniu sa a šíreniu baktérií, húb a plesní, ktorým sa v prostredí klimatizácie darí.