Ak cestujete do krajín s podobným hygienickým štandardom a podobným výskytom ochorení ako u nás doma (Chorvátsko, Taliansko a pod.), očkovanie nebude potrebné. Ak však plánujete exotickú dovolenku, zistite si vopred, aké očkovania sú vo vašej cieľovej destinácií odporúčané, prípadne povinné.
O vhodnosti alebo nevyhnutnosti očkovania rozhoduje predovšetkým:
- krajina, do ktorej cestujete, alebo jej oblasť
- dĺžka pobytu
- spôsob cestovania a ubytovania (lietadlo a rezort, alebo pobyt v prírode pod stanom)
- váš zdravotný stav
- vek
O potrebe očkovania pred cestou sa môžete poradiť s vaším ošetrujúcim lekárom. Okrem iného vás upozorní, či máte platné očkovanie proti tetanu, záškrtu a detskej mozgovej obrne. Tieto očkovania sú u nás povinné, no majú obmedzenú platnosť. Ochrana po očkovaní proti tetanu a záškrtu pretrváva 15 rokov. Potom je potrebné preočkovanie.
Ak cestujete do krajín alebo oblastí s výskytom malárie, je potrebné počas celého pobytu užívať antimalariká. Všetky očkovacie látky, aj antimalariká, sú viazané na lekársky predpis.
Očkovanie plánujte minimálne 6 – 8 týždňov pred odchodom.
Viaceré očkovania majú viacdávkovú schému. Na dosiahnutie plného účinku očkovania je potrebné jej plné využívanie. Niektoré očkovania sú zriedkavé a očkovaciu látku bude potrebné v lekárni objednať. Väčšinu očkovaní pred cestou do zahraničia u nás plne hradí pacient. O dostupnosti očkovacích látok, ich cenách a dávkovacích schémach vás poinformujeme v lekárni.
Povinné očkovania vykonávajú očkovacie centrá. Medzi povinné očkovania cestovateľov patrí očkovanie proti žltej zimnici (viaceré krajiny Afriky a Strednej a Južnej Ameriky) prípadne očkovanie proti meningokokovej meningitíde (pútnici do Mekky a Mediny v Saudskej Arábii).
Odporúčané očkovania môže vykonávať a zaznamenávať do medzinárodného očkovacieho preukazu aj ošetrujúci lekár, nielen očkovacie centrum. V tomto prípade sa nevyžaduje úradná pečiatka očkovacieho centra. Medzi odporúčané očkovania patria očkovania proti žltačke typu A a B, brušnému týfusu, besnote, cholere, meningokokovej meningitíde, japonskej encefalitíde, detskej obrne, záškrtu a chrípke.
Aktuálny výskyt ochorení a k nim potrebné očkovania sa môžu v súčasnosti výrazne meniť so zvýšenou migráciou obyvateľov z rizikových krajín. V niektorých oblastiach môžu byť epidémie infekčných ochorení potlačené, inde zasa môžu vzplanúť. Preto je vhodné informovať sa o potrebe očkovania aktuálne pred cestou.
Pre koho je očkovanie nevhodné?
- pre tehotné ženy
- pre ľudí so závažnou poruchou imunity
- pri alergii na zložky očkovacej látky
- pri akútne prebiehajúcom horúčkovitom ochorení
Na čo ešte pamätať po návrate z exotickej dovolenky?
Niektoré cudzokrajné infekčné ochorenia majú pomerne dlhú inkubačnú dobu, mesiac a viac. Preto, aj keď nemáte žiadne príznaky ochorenia, minimálne dva mesiace po návrate nie je vhodné darovať krv. Ak sa u Vás vyskytnú príznaky ochorenia do niekoľko mesiacov po návrate, informujte svojho ošetrujúceho lekára o destinácii, ktorú ste navštívili.
Žiadne očkovanie nezabráni všetkým infekčným ochoreniam. Počas cestovania sa môžete nakaziť aj iným infekčným ochorením, voči ktorému nie ste zaočkovaní. Počas pobytu v exotických krajinách dbajte na dostatočnú hygienu rúk, bezpečnosť potravín a vody, ochranu pred komármi a cudzími zvieratami. Nezabudnite si so sebou cestovnú lekárničku.
Kde je možné overiť potrebu očkovania cestovateľov?
www.epis.sk
www.inocem.sk
www.jfmed.uniba.sk
Kde je možné sa zaočkovať a získať medzinárodný očkovací preukaz?
Inštitút očkovania a cestovnej medicíny s. r. o.
Teslova 33, 821 02 Bratislava
Tel: +421 2 4463 5473
Mobil: +421 915 889 054
Web: www.inocem.sk
Poliklinika cudzokrajných chorôb, Zama s.r.o.
Americké námestie 3, 811 08 Bratislava
Tel.: +412 2 5296 2732, +421 2 5292 5688
Klinika infektológie a cestovnej medicíny
Kollárova 2, 036 59 Martin
Tel./Fax: +421 43 413 3987
Web: www.jfmed.uniba.sk
Stredisko pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu
Rastislavova 43, Košice
Tel.: +421 55 615 2204
Fax: +421 55 615 2229
E-mail: occh@fnlp.sk