Ako zatočiť s nepríjemným kašľom?

3. 12. 2018 · 4 minúty na prečítanie

Kašeľ je v podstate zdravý a telu prospešný obranný mechanizmus organizmu, ktorý nás častokrát trápi, hlavne v jesennom a zimnom, sychravom a chladnom období. Možno vás to prekvapí, ale je to v podstate pozitívne.

Mgr. Martina Kropajová
Mgr. Martina Kropajová
Ako zatočiť s nepríjemným kašľom?

Obsah článku

Kašeľ je obranný mechanizmus organizmu, ktorý nás častokrát trápi práve v jesennom a zimnom, sychravom a chladnom období. možno vás prekvapíme, ale kašeľ je v podstate zdravá a telu prospešná vec. Pomáha totiž vyčistiť priedušky či pľúca a odstrániť z nich baktérie a vírusy. Poznáte rôzne podoby kašľa a viete, ako ich liečiť? Poradíme vám, aké prípravky či bylinné recepty sú najúčinnejšie.

Na jeseň alebo v zime privedie mnoho ľudí k lekárovi či lekárnikovi práve kašeľ. Ten je aj hlavným dôvodom návštevy detských ambulancií. Okrem detí sú náchylnejší na prechladnutie a kašeľ v dôsledku smogu aj obyvatelia veľkých miest. Rizikovou skupinou sú tiež starší ľudia, u ktorých vekom klesá obranyschopnosť. Pôvodcom kašľa sú baktérie, vírusy, plesne, huby. Aby ste si vedeli správne vybrať vhodný prípravok, vysvetlíme si v úvode základné pojmy.

Čo je to vlastne kašeľ

Ide o fyziologický obranný reflex dýchacích ciest, ktorý vedie k uvoľneniu od všetkého, čo ich dráždi alebo blokuje (hlieny, sliny, cudzie telesá). Poznáme rôzne typy. Podľa dĺžky trvania rozdeľujeme kašeľ na akútny, trvajúci menej ako osem týždňov. Najčastejšie býva infekčný, spôsobený baktériami, hubami, vírusmi. O chronickom kašli hovoríme vtedy, ak trvá viac ako osem týždňov, u detí viac ako 4. Suchý, dráždivý, neproduktívny kašeľ vzniká dráždením miest ako napríklad sliznica hrtana, priedušnice, priedušiek, oblasť vonkajšieho ucha. Bolestivý suchý kašeľ je sprevádzaný bolesťou hrudníka. Patrí sem aj tzv. štekavý kašeľ typický pre zápal hlasiviek. O vlhkom kašli hovoríme vtedy, ak organizmus produkuje nadbytok hlienu, ktorý je hustý a lepkavý.

 

Na každý platí niečo iné

každý druh kašľa používame inú liečbu. V prípade suchého kašľa používame antitusiká, čiže látky zabraňujúce dráždeniu na kašeľ. Na liečbu vlhkého kašľa sa používajú zase expektoranciá, látky, ktoré uľahčujú vykašliavanie. Používajú sa tu dva druhy látok. Prvou sú mukolytiká, ktoré znižujú hustotu hlienu a uľahčujú jeho vykašliavanie. Druhou skupinou sú sekretomotoriká, ktoré majú protizápalové vlastnosti a zvyšujú aktivitu priedušiek, čím podporujú odstránenie hlienu z dýchacích ciest. Pri liečbe sa spravidla neodporúča kombinácia látok na suchý a vlhký kašeľ. Avšak na trhu je známy a dostupný prípravok s obsahom oboch látok, ktorý sa zvykne používať v prípade, ak sa potrebujeme zbaviť prebytočného hlienu a stále nás dráždi na kašeľ. Antitusiká sa neodporúčajú užívať dlhodobo, lebo spôsobujú zadržiavanie hlienu a vznik hnisavých zápalov.

Liečivá príroda

Aj príroda nám ponúka mnoho účinných byliniek, ktoré nám pri kašli môžu výrazne pomôcť, ako napríklad skorocel, ktorý má antibiotické vlastnosti. Používa sa hlavne pri kašli, silnom zahlienení či pľúcnej astme. V lekárňach je dostupný v sirupovej a čajovej forme. Výborné a proti kašľu účinné bývajú aj vybrané bylinkové čaje. Napríklad podbeľový čaj, ktorý uvoľňuje hlieny a má protizápalové účinky. Pľúcnikový čaj zase zmierňuje bolesť na hrudi a uľahčuje odkašliavanie. Čaj z materinej dúšky je vhodným pomocníkom pri dráždivom kašli. Čaj z tymianu sa veľmi často používa v ľudovom liečiteľstve. Má výrazné dezinfekčné účinky a pôsobí proti dráždivému kašľu. A chýbať by nemal čaj z divozelu, ktorý je vhodný piť pri nádche, kašli a zápale priedušiek.

 

Pár dobrých rád na záver

Pri ochoreniach spojených s kašľom je potrebné dodržiavať aj pitný režim, či už vo forme vody alebo konzumáciou ovocných či zeleninových štiav. Vhodnou voľbou sú aj polievky, cesnaková alebo pórová, ktoré zrieďujú hlieny. Dôležitý je aj zvýšený príjem vitamínu C. Ten by nemal chýbať v našom jedálničku, pretože nám pomáha zbavovať sa toxínov. Úľavu od kašľa môže priniesť aj inhalácia vodnej pary. Do horúcej vody je potom možné pridať pár kvapiek mätového alebo eukalyptového oleja. Pre lepšie odkašliavanie je tiež dôležité zvlhčenie dýchacích ciest a v ideálnom prípade aj okolitého vzduchu v domácnosti. V štádiu ochorenia sa snažíme vyhýbať potravinám, ktoré spôsobujú zahlienenie. Patria sem napríklad mlieko, mliečne výrobky, cukor či biela múka. Pri kašli je vhodné poriadne sa preliečiť a dopriať si hlavne pokojový režim.

Múdrosti starých materí

V našich končinách nie je výnimkou, že na všakovaké choroby existovali aj tradičné a rokmi overené recepty a rady našich materí. Výnimkou nie je ani kašeľ, s ktorým „bojovali“ pomocou klasických a dostupných surovín:

CIBUĽA - obsahuje zlúčeniny síry, ktoré blahodarne pôsobia na dýchacie cesty, zmäkčujú tuhé hlieny, dezinfikujú hltan, pôsobia proti infekciám, bolesti hrdla, znižujú horúčku a posilňujú imunitný systém.
CESNAK - uľahčuje vykašliavanie, je účinný proti prechladnutiu. Pri kašli pomáha napríklad cesnakové mlieko (3 strúčiky cesnaku prelisujeme a zalejeme 250 ml horúceho mlieka, po pár minútach lúhovania scedíme a horúce vypijeme).
CHREN - vďaka antibakteriálnemu pôsobeniu je vhodný proti zápalom mandlí, dávivému kašľu, tiež uľahčuje vykašliavanie. Výborný je chrenový med (v pomere 1:1 zmiešame chren s medom a užívame 3 x denne 1 kávovú lyžičku).
JABLKO - dezinfikuje ústnu dutinu a horúci jablkový nápoj s citrónovou šťavou uvoľňuje hlieny (4 jablká nakrájame na plátky, zalejeme vodou, pridáme škoricu a necháme variť domäkka, scedíme, osladíme medom, pije sa čo najteplejší).

O autorovi
Mgr. Martina Kropajová
Mgr. Martina Kropajová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Martina Kropajová
Mgr. Martina Kropajová
Čítať viac od autora

Obsah článku

Upozornenie