Fajčiari, ktorí si zvolia náhradnú terapiu nikotínom, si môžu vybrať medzi žuvačkami, náplasťami, pastilkami alebo sprejom. Výber závisí na individuálnych potrebách pacienta. Pri náplastiach sa nikotín uvoľňuje postupne počas celého dňa, ale ak je abstinujúci fajčiar vystavený náhlej neodolateľnej túžbe po cigarete, je vhodnejšie použiť sprejovú formu, pomocou ktorej sa nikotín veľmi rýchlo uvoľní.
Nikotínové náplasti sú určené pre pravidelných fajčiarov, keďže dochádza k rovnomernému dávkovaniu nikotínu. Aplikujú sa hneď po prebudení na suchú, neochlpenú a nemastnú pokožku, najlepšie na miesto, kde sa netvoria kožné záhyby. Miesto aplikácie je vhodné meniť a náplasť možno na rovnaké miesto aplikovať najskôr až o týždeň. Liečba by však mala trvať aspoň 8 až 12 týždňov. Dávkovanie sa však môže upraviť individuálne podľa potreby.
Nikotínové žuvačky a pastilky sú určené predovšetkým pre fajčiarov, ktorí fajčia nárazovo počas dňa. Mali by sa používať iba ako prevencia abstinenčných prejavov alebo pri silnej túžbe na cigaretu.
Pri žuvačkách je dôležitá technika žuvania. Žuť by sa mala pomaly a s prestávkami. Po dosiahnutí silnej mätovej alebo ovocnej chuti by sa mala žuvačka na pol až jednu minútu odložiť medzi líce a ďasno. Postup treba opakovať asi 30 minút, po ktorých sa stáva obyčajnou žuvačkou. Nikotín sa zle vstrebáva v kyslom prostredí, preto by sa najmenej 15minút pred žutím nemala piť káva alebo džúsy. Liečba by mala trvať aspoň 3 mesiace, po ktorých sa môže dávka postupne znižovať. Terapiu možno ukončiť, ak spotreba klesne na jednu až dve žuvačky denne.
Použitie nikotínových pastiliek je v porovnaní so žuvačkami jednoduchšie. Nikotínové pastilky stačí vložiť do úst a nechať rozpustiť. Vhodné je umiestniť pastilku medzi líce a ďasno a pravidelne ju premiestňovať z jednej strany na druhú až do rozpustenia. Pastilky sa nemajú prehĺtať ani žuť. Terapia by mala trvať aspoň 6 týždňov, po ktorých sa môže redukovať dávka. Užívanie sa končí podobne ako pri žuvačkách, keď sa spotreba zníži na jednu až dve pastilky.
Fajčiari, ktorým sa nedarí vyhrať boj nad cigaretami, sa môžu obrátiť na svojho lekára. Po zvážení všetkých pozitív a negatív liečby, môže lekár predpísať farmakologickú liečbu. Lieky určené na odvykanie si od fajčenia zmierňujú túžbu po cigarete, abstinenčné príznaky a znižujú potešenie z fajčenia.