Ako prestať fajčiť?

29. 11. 2016 · 4 minúty na prečítanie
Mgr. Katarína Naďová
Mgr. Katarína Naďová
Ako prestať fajčiť?

Opäť sa blíži čas novoročných predsavzatí a určite jedným z tých najčastejšie sa opakujúcich je: „Prestanem fajčiť“.

 

 

Podľa prieskumov sa denne až 15 miliónov fajčiarov rozhodne skoncovať s týmto zlozvykom. Najdôležitejšie v procese odvykania si od cigariet je presvedčenie a správna motivácia.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie fajčí až 1, 1 miliardy ľudí na celom svete. V prípade, že sa tento trend nezmení, očakáva sa v roku 2025 nárast počtu fajčiarov až na 1, 6 miliardy. Každoročne pritom na následky ochorení súvisiacich s fajčením zomrie až 5, 4 milióna osôb.

Ohrození nie sú len fajčiari, ale aj osoby, ktoré musia cigaretový dym vdychovať. Obsahuje viac ako 4000 chemických látok, z ktorých až 70 môže spôsobiť rakovinu. Pasívny fajčiar je vystavený až 400 z nich. Pasívne fajčenie je tiež považované za karcinogénne a zapríčiňuje zvýšenú chorobnosť a úmrtnosť.

 

Skoro v každom lekárskom odbore môžeme nájsť ochorenia, ktoré súvisia s fajčením. Nespôsobuje len rakovinu pľúc, ale podieľa sa aj na zvyšovaní krvného tlaku a vzniku srdcových ochorení, vredovej choroby žalúdka a dvanástnika, šedého zákalu, osteoporózy a iných. Môže byť tiež príčinou nepravidelnej menštruácie, neschopnosťou otehotnieť alebo skorším nástupom menopauzy.

Zlozvyku by sa mali zbaviť predovšetkým tehotné ženy.

Fajčením sa zvyšuje riziko potratu, poškodenia placenty a predčasného pôrodu. Novorodenci, ktorých matky fajčili počas tehotenstva, majú nižšiu priemernú pôrodnú hmotnosť a je u nich vyššie riziko popôrodných komplikácií. Cigarety neprospievajú ani sexuálnemu životu. Fajčiari trpia dvakrát častejšie poruchami erekcie v porovnaní s nefajčiarmi.

 


Prvé výsledky abstinencie sa pritom na ľudskom organizme prejavia už po 20 minútach od poslednej cigarety úpravou krvného tlaku a srdcového tepu.

Po ôsmich hodinách sa zlepší zásobenie organizmu kyslíkom a prudko sa znižuje pravdepodobnosť vzniku infarktu srdcového svalu. V priebehu dvoch dní sa začnú čistiť pľúca a zostrujú sa chuťové a čuchové vnemy. Po 9 mesiacoch abstinencie sa zlepší funkcia pľúc až o 5 –10%. Z dlhodobého hľadiska klesne riziko infarktu srdcového svalu a vzniku rakoviny pľúc až na polovicu v porovnaní s fajčiarmi.

Niektorí fajčiari sa dokážu tohto zlozvyku zbaviť len na základe ich pevného presvedčenia a odhodlania. U silných fajčiarov sa však často prejavujú abstinenčné príznaky. Objavuje sa silná chuť na cigaretu, nervozita, podráždenosť, bolesť hlavy, zápcha, zvýšená chuť do jedla, depresia, nespavosť a iné. Na skoncovanie s fajčením, preto mnohí vyhľadajú pomoc odborníka, lekára alebo lekárnika.

Neexistuje zaručený recept ako prestať s fajčením. Metód je viacero. K najpopulárnejším nefarmakologickým spôsobom odvykania si od cigariet patrí psychoterapia, akupunktúra alebo hypnóza. V lekárňach sa najčastejšie stretávame s nikotínovou substitučnou terapiou, pri ktorej sa do tela dostáva dávka nikotínu, ktorá zmierňuje abstinenčné prejavy. Úspech však závisí predovšetkým od pevnej vôle.

 

Fajčiari, ktorí si zvolia náhradnú terapiu nikotínom, si môžu vybrať medzi žuvačkami, náplasťami, pastilkami alebo sprejom. Výber závisí na individuálnych potrebách pacienta. Pri náplastiach sa nikotín uvoľňuje postupne počas celého dňa, ale ak je abstinujúci fajčiar vystavený náhlej neodolateľnej túžbe po cigarete, je vhodnejšie použiť sprejovú formu, pomocou ktorej sa nikotín veľmi rýchlo uvoľní.

Nikotínové náplasti sú určené pre pravidelných fajčiarov, keďže dochádza k rovnomernému dávkovaniu nikotínu. Aplikujú sa hneď po prebudení na suchú, neochlpenú a nemastnú pokožku, najlepšie na miesto, kde sa netvoria kožné záhyby. Miesto aplikácie je vhodné meniť a náplasť možno na rovnaké miesto aplikovať najskôr až o týždeň. Liečba by však mala trvať aspoň 8 až 12 týždňov. Dávkovanie sa však môže upraviť individuálne podľa potreby.

Nikotínové žuvačky a pastilky sú určené predovšetkým pre fajčiarov, ktorí fajčia nárazovo počas dňa. Mali by sa používať iba ako prevencia abstinenčných prejavov alebo pri silnej túžbe na cigaretu.

Pri žuvačkách je dôležitá technika žuvania. Žuť by sa mala pomaly a s prestávkami. Po dosiahnutí silnej mätovej alebo ovocnej chuti by sa mala žuvačka na pol až jednu minútu odložiť medzi líce a ďasno. Postup treba opakovať asi 30 minút, po ktorých sa stáva obyčajnou žuvačkou. Nikotín sa zle vstrebáva v kyslom prostredí, preto by sa najmenej 15minút pred žutím nemala piť káva alebo džúsy. Liečba by mala trvať aspoň 3 mesiace, po ktorých sa môže dávka postupne znižovať. Terapiu možno ukončiť, ak spotreba klesne na jednu až dve žuvačky denne.

Použitie nikotínových pastiliek je v porovnaní so žuvačkami jednoduchšie. Nikotínové pastilky stačí vložiť do úst a nechať rozpustiť. Vhodné je umiestniť pastilku medzi líce a ďasno a pravidelne ju premiestňovať z jednej strany na druhú až do rozpustenia. Pastilky sa nemajú prehĺtať ani žuť. Terapia by mala trvať aspoň 6 týždňov, po ktorých sa môže redukovať dávka. Užívanie sa končí podobne ako pri žuvačkách, keď sa spotreba zníži na jednu až dve pastilky.

Fajčiari, ktorým sa nedarí vyhrať boj nad cigaretami, sa môžu obrátiť na svojho lekára. Po zvážení všetkých pozitív a negatív liečby, môže lekár predpísať farmakologickú liečbu. Lieky určené na odvykanie si od fajčenia zmierňujú túžbu po cigarete, abstinenčné príznaky a znižujú potešenie z fajčenia.

         

O autorovi
Mgr. Katarína Naďová
Mgr. Katarína Naďová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Katarína Naďová
Mgr. Katarína Naďová
Čítať viac od autora

Upozornenie