Nežiadúci hostitelia (parazity, kliešte, blchy) v srsti, na pokožke a v tráviacom trakte vášho domáceho miláčika mu môžu spôsobiť nepríjemné komplikácie - odoberať živiny, produkovať vlastné toxické látky a tým znižovať obranyschopnosť organizmu. Preto by mala byť starostlivosť o tieto miesta pravidelná a nemala by sa zanedbávať.
Ako odstrániť parazity a čo spôsobujú?
Vnútorné parazity spôsobujú nepríjemné problémy, ako je napr. hnačka, zvracanie, plynatosť, dehydratácia, chudnutie a bolestivosť brucha. Pri vonkajších parazitoch sa stretávame so zápalmi kože, vypadávaním srsti a ekzémami. Preto je potrebné štyrikrát do roka psy a mačky odčervovať. Na trhu sa nachádzajú prípravky na odčervenie vo forme tabliet. Pre ich účinok je však dôležité poznať váhu zvieraťa, od ktorej závisí príslušná dávka a správne podanie lieku (pomôcť môže aj zabalenie do šunky či syra).
S príchodom jari prichádza aj sezóna kliešťov.
Kliešte sú vonkajšími parazitmi, ktoré sa živia krvou zvierat. Najaktívnejšie sú v období od jari až do jesene a žijú najčastejšie vo vysokej tráve, kde sa môžu ľahko prichytiť na zviera. Počas teplejších mesiacov je dobré pravidelné kontrolovanie a pri odstraňovaní kliešťa dávať pozor, pretože akýkoľvek kontakt s jeho krvou môže potenciálne prenášať infekciu na zviera alebo aj na človeka. V tomto prípade je preto vhodná aj dezinfekcia poraneného miesta alkoholom, ale až po vytiahnutí kliešťa! Inak môže kliešť začať vypúšťať patogénne látky do tela zvieraťa.
Mnohé z výrobkov na trhu majú dvojaký účinok - zabíjajú kliešte aj blchy a chránia pred ďalším zamorením. Prípravky vo forme spreja, šampónu, pipety alebo obojka sa odporúčajú najmä pre tie domáce zvieratá, ktoré žijú alebo chodia často do oblastí s vysokým počtom kliešťov, tzn. lesy, lúky a vysoké trávy. Obojok chráni pred napadnutím novými kliešťami do dvoch dní po nasadení. Pipeta sa jednoducho nakvapká na pokožku zvieraťa v oblasti medzi lopatkami.