Aj vás trápia vaginálne mykózy?

31. 7. 2017 · PharmDr. Martina Pardusová · 3 minúty na prečítanie
 
Minimálne každá druhá žena má skúsenosti s vaginálnou mykózou, ktorá ju dokáže poriadne potrápiť. Ako ju teda čo najrýchlejšie premôcť?

Rozvoj a vznik tohto ochorenia závisí od obranných schopností ženy. pH pošvy býva kyslé a udržiava ho prítomnosť Laktobacila. Ak dôjde k narušeniu tejto flóry, žena je náchylnejšia na premnoženie sa baktérií a vznik vaginálnej mykózy. Najčastejšie je tento druh ochorenia vyvolaný baktériou Candida albicans.

Príznaky vaginálnej mykózy

Najčastejším príznakom je svrbenie vonkajších a vnútorných rodidiel, ktoré môžu byť aj opuchnuté, pálenie a rezanie pri močení. Prítomný je aj biely tvarohovitý výtok, začervenanie pošvy a bolesť pri pohlavnom styku. Vaginálna mykóza sa môže prejavovať jedným alebo viacerými z týchto príznakov, no niekedy sa nemusí vyskytnúť ani jeden z nich. Dôležité je včasné podchytenie tohto ochorenia, skráti sa tak doba liečby. Aj chronická vaginálna mykóza je liečiteľná, jej liečba ale trvá dlhšie.

Ako predchádzať vzniku tohto ochorenia?

V prvom rade si treba uvedomiť, že vaginálna mikroflóra má trošku iné pH ako naša pokožka, preto na intímnu hygienu je potrebné používať čistiace peny a gély, ktoré sú na to určené. Na intímnu hygienu by sa nemali používať bežné mydlá, pretože používaním týchto mydiel dôjde k narušeniu pH pošvy a tým pádom je žena náchylnejšia na vznik ochorenia.

Nosenie tesnej spodnej bielizne, respektíve mokrých plaviek, nie je práve najvhodnejšou prevenciou proti tomuto ochoreniu. Vhodné je nosiť voľnú bavlnenú bielizeň a mokré plavky si prezliecť za suché čo najskôr po kúpaní. Dôležité je tiež vyvážene sa stravovať a obmedzovať konzumáciu cukrov, pretože práve cukry vytvárajú vhodné prostredie na množenie sa baktérií.

Liečba antibiotikami môže zlikvidovať aj zdravé baktérie v našom tele, preto vždy pri užívaní antibiotík je potrebné dopĺňať aj vhodné probiotiká.

 
Liečba:

Intímna hygiena – existuje množstvo prípravkov, ktoré sú vhodné na každodennú intímnu hygienu a zároveň pôsobia antibakteriálne a zmierňujú nepríjemný pocit pálenia a svrbenia.

Probiotiká – vaginálne probiotká vo forme krémov či tabliet vedia obnoviť flóru pošvy a zamedziť tak ďalšiemu rozmnožovaniu sa Candidy.

Antimykotiká – vaginálne antimykotiká sú dostupné vo forme krémov alebo tabliet. Existujú antimykotické krémy , ktoré sa aplikujú len na vonkajšie rodidlá. Tieto je vhodné používať, ak ochorenie nie je sprevádzané žiadnym výtokom a príznaky sú iba zvonku. Ak sa ochorenie prejavuje aj výtokom a pálením vnútorných rodidiel pri močení, v tomto prípade je potrebné siahnuť aj po vaginálnej tablete a vaginálnom kréme.

Niekedy je lokálna liečba nepostačujúca a v tomto prípade je potrebné užívať antimykotiká aj ústami, vo forme tabliet, ktoré sú však viazané iba na lekársky predpis. Pri liečbe by mal byť liečený aj sexuálny partner.

Ak sa ochorenie opakuje, respektíve prejde do chronického stavu, je potrebné navštíviť lekára a nechať si urobiť vyšetrenie, následne začať cielenú liečbu a dodržiavať preventívne opatrenia.

O autorovi
PharmDr. Martina Pardusová
PharmDr. Martina Pardusová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Martina Pardusová
PharmDr. Martina Pardusová
Čítať viac od autora