Obdobie tehotenstva - 19. týždeň
Bábätko dokáže urobiť niekoľko kotrmelcov
- Bábätko má spánkové fázy, ktoré sa mu striedajú s fázami, kedy bdie. V bdelej fáze je cca 6 hodín a spí zhruba 18 hodín. Podobný režim má aj novorodenec.
- Už veľmi nerastie, začína priberacia fáza.
- Je fascinujúce keď si uvedomíte, že za 19 týždňov sa z hluku buniek stal naplno fungujúci organizmus. Bábätko sa pomaly začína pripravovať na život mimo bezpečného priestoru maternice.
- V brušku má ešte stále dosť miesta.
- Stálu teplotu v maternici zabezpečuje plodová voda.
- Vďaka schopnosti prehĺtať dieťatko občas prehltne pár dúškov plodovej vody- s týmto procesom je spojený aj ďalší dôležitý proces- obličky začínajú produkovať prvý moč.
- Ak čakáte dievčatko, práve v tomto období sa im vo vaječníkoch začínajú tvoriť vajíčka. Na ultrazvuku je pohlavie bábätka už zreteľne vidieť.
- Sluch sa výrazne zlepšuje, nezabúdajte sa mu neustále prihovárať, spievať či čítať mu.
- Mozog v tomto štádiu dokáže riadiť cielené pohyby svalov.
- Srdce dostáva skutočne zabrať, pumpuje o 30% až o 50% viac než obvykle. Dôvodom takejto zvýšenej aktivity je dostať kyslík a živiny ľahšie k plodu. Zároveň telo produkuje viac krvi, aby si vytvorilo zásobu pre prípad väčšej straty pri pôrode. Niekedy sa môže stať, že sa na srdci matky objaví šelesť.
- Zvýšený prietok krvi môže spôsobovať aj výskyt kŕčových žíl a hemeroidov. Tieto problémy zvyčajne po ukončení tehotenstva ustúpia. Myslite na to, aby ste počas dňa vypili dostatok čistej, neochutenej vody.
- Ak máte energiu a chuť môžete začať posilňovať panvové dno.
- Únava je rovnako častým sprievodným javom. Myslite na seba a oddychujte ak sa cítite unavená. Závraty či slabosť môžu byť spôsobené prudkým vstávaním a nízkym tlakom. Buďte na seba opatrná, vstávajte pomaly, nenáhlite sa.
- Ďasná môžu začať krvácať aj pri jemnom dotyku, nezabudnite na pravidelné prehliadky u zubára a rovnako sa poraďte o zaradení niektorých vitamínov do stravovania. Ich doplnenie by mohlo eliminovať problém s krvácajúcimi ďasnami.
Stotožnenie sa so svojím telom
Žena sa počas tehotenstva a aj v období po pôrode, musí vyrovnávať s mnohými fyzickými metamorfózami. Telo sa jej mení doslova pred očami. Tuk sa ukladá na miestach, ktoré by ste ani nečakali, krivky sa na jednej strane strácajú - pás, na druhej strane naberajú na objeme - zadok, prsia, brucho, stehná. Tak ako je každá žena iná, tak každá sa s týmito premenami vyrovnáva inak. Niektoré to berú ako prirodzenú súčasť celého krásneho procesu znovuzrodenia (stávame sa matkami) a cítia sa krásne a žiaduce. No niektoré môžu mať pocit, že toto nové telo im ako keby nepatrí, nevedia sa s ním stotožniť. Môže sa stať, že takéto pocity budú mať dopad na váš sexuálny život či vzťah s partnerom. Dôležité je o svojich pocitoch hovoriť, a myslieť na to, že intimita sa utvára aj dotykmi či jemnou príjemnou masážou, ktorá vám navyše hydratuje pokožku.
Nespavosť a psychická nepohoda
Veľa mamičiek počas tehotenstva trpí nespavosťou. Príčin môže byť niekoľko – rastúce bruško vám nedovolí zaujať polohu, v ktorej ste najradšej zaspávali, pálenie záhy, myšlienky na to, ako bude vyzerať váš život po narodení dieťaťa... Najdôležitejšie je eliminovať stresové faktory zo svojho života. Skúste pred spaním pokojnú prechádzku, príjemnú sprchu s levanduľovým gélom alebo si pustite obľúbenú audio knihu. Pomáha aj magnézium, ktoré pomôže uvoľniť myseľ a vy ľahšie zaspíte. O výbere toho správneho sa poraďte so svojim gynekológom.
Všetko pre pohodlné a príjemné obdobie tehotenstva nájdete na našom e-shope v kategórii Matka a dieťa - Tehotenstvo.