4. Osteoporóza

27. 9. 2019 · 3 minúty na prečítanie

 

Osteoporóza znamená rednutie kostí. Kostná hmota ubúda, kosti strácajú svoju pevnosť, stávajú sa krehké a pri úraze sa môžu ľahšie lámať. Pritom kosti nie sú len oporným systémom nášho tela, sú i bohatou zásobárňou mnohých dôležitých minerálov a kostnej drene, ktorá je nevyhnutná pre krvotvorbu.

 

Kto je viac ohrozený

● ženy po menopauze

● osoby s nedostatkom pohybovej aktivity

● osoby s nízkou telesnou hmotnosťou či s nedostatočnou výživou

● chronicky chorí (diabetici, pacienti s ochorením pečene a obličiek, …)

● pacienti dlhodobo užívajúci niektoré lieky (napr. glukokortikoidy)

● fajčiari a osoby s nadmerným príjmom alkoholu

Prejavy

● na začiatku zvyčajne minimálne alebo dokonca žiadne

● neurčité bolesti chrbta, „guľatenie“ chrbta

● častejšie zlomeniny (stavce, zápästie, krčok stehennej kosti a podobne)

 

Priebeh

Kostná hmota sa každý deň formuje i odbúrava. Pokiaľ sú obidva tieto procesy v rovnováhe, sú kosti pevné. Na vznik pevnej kostnej hmoty je dôležité primerané zaťaženie – t. j. pravidelný pohyb a strava bohatá na vápnik. S vekom, a to už od 35. roka života, začína prevažovať odbúravanie kostí nad ich novotvorbou. U žien po menopauze sa tento proces ešte urýchli. Osteoporózu je možné odhaliť vďaka bezbolestnému vyšetreniu, tzv. denzitometrii, ktorá stanoví hustotu kostnej hmoty.

 

Kedy ísť k lekárovi

● po 50. roku života u žien (po 65. roku u mužov)

● pri poklese telesnej výšky o viac ako 3 cm

● pri zlomenine kosti i po minimálnom násilí

 

Tipy

● Dbajte na dostatočný príjem potravín bohatých na vápnik a vitamín D, a to aj v prípade, že ich užívate formou liekov či doplnkov stravy.

● Pravidelne a primerane sa hýbte. Striedajte rôzne pohybové aktivity, dôležité je i posilňovanie svalov, koordinácia a rovnováha. Pohyb na čerstvom vzduchu vám pomôže zaistiť i dostatočnú tvorbu vitamínu D.

● Snažte sa vyhnúť pádom. Pozor na klzké povrchy, používajte oporné pomôcky.

 

Prevencia

● Myslite na svoje kosti už od mlada – doprajte im dostatočnú výživu i pravidelný pohyb. Zo zásob z mladosti budete čerpať do konca života.

● V prípade nadváhy znížte telesnú hmotnosť.

● Obmedzte fajčenie.

 

Riešenie z lekárne

Vápnik je potrebný na udržanie pevnosti kosti. Denne ho potrebujeme prijať až 1,5 gramu – viac ho potrebujú dospievajúce deti, tehotné a dojčiace ženy a ľudia nad 50 rokov.

Vitamín D je dôležitý pre vstrebávanie vápnika z potravy i pre imunitný systém. Vytvára sa v koži a pri jej vystavení UV žiareniu. Táto tvorba je nedostatočná v zimných mesiacoch a u starších ľudí.

Vitamín K2 prispieva k ukladaniu vápnika do kostí a súčasne pomáha chrániť cievy pred ukladaním vápenatých usadenín v ich stene.

 

Pomôžte nám, aby sme vám pomohli čo najlepšie

● Opíšte v lekárni čo najpresnejšie svoje ťažkosti.

● UPOZORNITE nás, pokiaľ starostlivosť a liečbu vyberáme pre tehotnú alebo dojčiacu ženu, dieťa, seniora alebo dlhodobo chorého pacienta (kardiaka, diabetika a pod.).

● POVEDZTE nám, ak dlhodobo užívate nejaké lieky alebo výživové doplnky. Niektoré kombinácie totiž môžu byť užitočné, iné však aj nebezpečné.

 

Nezabúdajte

Rednutie kostí často sprevádzajú napríklad:

bolesti chrbta

opotrebovanie kĺbov

Myslite na to – tieto ťažkosti môžeme riešiť spoločne.