Smoothie je jednoducho povedané hustý, jemný nápoj z ovocia alebo zeleniny. Zastavme sa však hneď pri slove nápoj a povedzme si prvé pravidlo správneho „smoothieovania“. V tomto prípade si musíme uvedomiť, že vzhľadom na vysoký podiel živín, cukrov (ovocný cukor je stále cukor) a vlákniny ide o plnohodnotné jedlo. Nemali by sme ho preto dopĺňať ďalšími potravinami a ani nárazovo konzumovať príliš veľké množstvá. „Smoothie je fajn, aj keď hrýzť celé ovocie a čerstvú zeleninu je predsa len zdravšie a naturálnejšie“, hovorí Silvia Horecká, nutričná špecialistka a autorka známeho blogu terapiajedlom.sk. „Najčastejšie si ho pripravujem v zime a na jar. Robím to z dvoch pragmatických dôvodov – chutí mi a mám pod kontrolou, koľko toho skonzumujem ja aj moji najbližší.“
Ovocie a zelenina patria k sebe
„Áno, ovocie a zeleninu mixovať môžete“, vysvetľuje ďalej Sylvia. Netreba to však preháňať s ingredienciami a extrémnymi kombináciami. Niekedy sa stačí spoľahnúť na vlastné chuťové poháriky – napríklad mixovať baklažán s malinami by vám zrejme nenapadlo :) „Ovocie a zeleninu neumývajte pod vodou nakrájanú na kúsky, strácajú tak mnoho živín“, dodáva svoj tip odborníčka.
Denný príjem ovocia u zdravého dospelého človeka by mal pozostávať zo 600 gramov zeleniny a 300 až 400 gramov ovocia. V akejkoľvek forme, surovej, dusenej, varenej, pečenej a nie sterilizovanej. Práve smoothie je zdravý spôsob, akým to môžeme dosiahnuť.
Zelený čaj
Skôr, než sa pustíme do skúšania overených receptov na perfektné smoothie, prezradíme vám skvelú ingredienciu, ktorá by v žiadnom mixe nemala chýbať – zelený čaj. Obsahuje množstvo polyfenolov s antioxidačnými a ochrannými účinkami. V neposlednom rade podporuje naše trávenie. V čaji sa nachádzajú rôzne látky, ktoré okrem iného ovplyvňujú vstrebávanie železa. V zásade platí, že čím menej kofeínu čaj obsahuje, tým viac železa dokážeme spracovať. Vychladený zelený čaj jednoducho nalejete do mixéra a spolu s ovocím vymixujte – výborne chutí kombinácia s malinami alebo jahodami, čučoriedkami a banánom.
Oplatí sa vyskúšať
1. Hurmikaki, banán, škorica, mango a zelený čaj
2. Banán, mandľové maslo, hurmikaki, kokosová voda
3. Banán, kiwi, mäta, kokosové maslo a zelený čaj
4. Hurmikaki, granátové jablko, šťava z pomaranča, zelený čaj
A na záver niečo o špenáte...
Možno vás to prekvapí, no špenát nie je tá najvhodnejšia smoothie ingrediencia. Ak ho použijete, pridajte trochu ľanového alebo olivového oleja pre využitie v tukoch rozpustných vitamínov. Mali by ste ďalej vedieť, že okrem iného obsahuje oxyláty. Pre zdravé trávenie to nepredstavuje veľký problém, no pokiaľ je črevná flóra oslabená (napríklad po liečbe antibiotikami), môže sa zvýšiť resorbcia kyseliny oxalovej a s ňou spojené riziko tvorby obličkových kameňov. Ak ste špenát vyhľadávali kvôli obsahu železa, oveľa lepšou voľbou sú kelové listy, brokolica, čínska kapusta či pak choi. Benefity špenátu si naopak najlepšie vychutnáte v jeho tepelne upravenej podobe.
Zdroj: Silvia Horecká terapiajedlom.sk (https://horecka.sk/2016/05/smoothie-take-ako-ma-byt/)