Praská vám koža na nohách? Možno robíte tieto chyby

18. 12. 2019 · 3 minúty na prečítanie

Suché a popraskané päty tlačia v každých topánkach. Ak ich nechcete neustále skrývať, začnite s týmto problémom bojovať už v zime. Poradíme, ako na to.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Praská vám koža na nohách? Možno robíte tieto chyby

Príčinou suchých piat býva vek, genetika, zaužívané zlozvyky, ale aj aktuálne ročné obdobie. Zima dáva pokožke poriadne zabrať - príliš suchá a stvrdnutá koža na pätách zvykne rýchlo praskať, čo nevyzerá vôbec pekne. Navyše, akonáhle dôjde k mechanickému narušeniu zrohovatenej pokožky na chodidlách, každý krok je doslova utrpením. A to už do ponožiek len tak ľahko neschováte...

VEDELI STE, ŽE...?

Koža na chodidlách nemá žiadne mazové žľazy, je teda na rozdiel od zvyšku ľudského tela, prirodzene suchá. Jediné, čo ju udržiava hydratovanú, je pot. Popraskané päty sa často objavujú u žien v tehotenstve, u osôb s výraznou nadváhou či u ľudí, ktorí musia pri výkone svojho povolania dlho stáť. Príčinou však môže byť aj vážnejší zdravotný problém, ako je napríklad cukrovka, porucha štítnej žľazy i atletická noha. Ďalším dôvodom býva zlá, prípadne žiadna hydratačná starostlivosť o pokožku chodidiel.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že nepríjemné praskanie piat vzniká v dôsledku vysokej mechanickej záťaže, ktorá sa na ne vyvíja. Bežným problémom býva nevhodná obuv prirodzené sklony k nadmernému vysúšaniu kože. Tento fakt sa dotýka práve seniorov, ktorých pokožka je vo všeobecnosti o čosi suchšia. Stvrdnutá koža primárne nebolí, je skôr estetickou záležitosťou – teda až do vzniku prvých prasklín. Do nich sa navyše môžu dostať nečistoty, ktoré sa časom zapália a popraskané päty potom bolia ešte o čosi viac.

POZOR NA TIETO CHYBY

Suchej pokožke na chodidlách sa dá celkom pohodlne predchádzať, ak budete dodržiavať niekoľko nasledujúcich odporúčaní:

Nohy si neumývajte príliš často, keďže voda pokožku prirodzene vysušuje. Vynechajte tiež veľmi parfumované sprchové gély a dbajte na vhodnú teplotu vody.
Pri kožných problémoch je vhodné vyhýbať sa saunám a vírivkám.
Sledujte čas, strávený v suchom prostredí doma alebo v práci – znižovanie vlhkosti vzduchu mávajú na svedomí vykurovacie systémy a klimatizácia.
Kupujte si správnu veľkosť topánok – pri väčšom čísle sa noha v topánke príliš pohybuje, čo vedie k jej treniu a následnému vysušovaniu pokožky. Malá obuv zase tlačí na prsty a neumožňuje koži dýchať, čím dochádza k nadmernému poteniu.
Po každom ošetrení pokožky na nohách nezabúdajte na hydratačný krém. Ak sa „novú“ kožu vhodne nepostaráte, opäť vám zhrubne a problém je späť.

AKÁ JE LIEČBA?

Zhrubnutá koža na nohách patrí k ochoreniam, ktoré je rozhodne ľahšie vyliečiť, než sa ich zbaviť úplne. Odstránenie tohto problému zväčša súvisí s odhalením príčiny – či už ide o zdravotné komplikácie, nedostatočnú kozmetickú starostlivosť alebo už spomínané zlé návyky. Kvalitný pitný režim je základom úspechu – a spolu s ním aj používanie vhodného sprchového gélu či oleja, hydratačného krému a vyhýbanie sa kozmetike s obsahom alkoholu, ktorý pokožku silne vysúša. Ak rozmýšľate nad oslovením odborníka, možno viac než dermatológ vám bude osožný skúsený pedikér. S výberom účinnej kozmetiky na doma vám dokáže pomôcť aj váš lekárnik.

ĎALŠIE ÚČINNÉ METÓDY

Možností, ako poškodenú pokožku liečiť, je viacero. S ich nasadením by mal pomôcť skúsený odborník. Ak je koža na chodidlách príliš hrubá alebo sa už objavili trhliny či krv, mohli by ste si neodborným zásahom ublížiť. Pozor tiež na nešetrné obrúsenie piat – pokožka môže časom ešte viac zhrubnúť, upchajú sa vám pory a bolestivé praskliny sa časom prehĺbia. Pedikér podľa stavu kože odporučí mokré alebo suché ošetrenie, pričom musíte rátať s opakovaním tejto procedúry, keďže váš problém sa nedá vyriešiť jednorazovo.

 

Dobré je preto myslieť na prevenciu. Pokiaľ vaše nohy ešte nevykazujú známky závažnejšieho poškodenia, praktizujte pravidelné ošetrenie kože na pätách minimálne raz týždenne. Na domáce ošetrenie je výborný píling, ale tiež špeciálne škrabky či pemzy, s ktorými sa neporaníte. Na stvrdnutú kožu rozhodne nepoužívajte klieštiky alebo nožnice a nezabudnite na dôkladné mazanie pokožky premasťujúcim prípravkom. Skvelé výsledky dosiahnete aj vykonávaním regeneračných kúpeľov – a pokojne pridajte morskú soľ, olejček alebo výťažok z harmančeka.

 
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie