Najčastejšou chybou, ku ktorej dochádza počas horúcich dní, je snaha osviežiť sa ľadovými nápojmi. A tiež prílišné odhaľovanie sa - cez pokožku totiž telo priamo prijíma teplo z prostredia. Priedušný svetlý odev dokáže regulovať vonkajšiu teplotu o približne 20 stupňov nižšie, než je teplota okolitého vzduchu.
Prehriatie nie je úpal
Za oba stavy sú zodpovedné vysoké teploty. Poľahky človeka dostanú do nemocnice, prinajlepšom vás na pár dní pripútajú na lôžko. Prehriatie vzniká, keď telo vytvára viac tepla, než je schopné odvádzať do okolia. Následne dochádza k strate telesných tekutín, pokožka sa vysúša, teplo sa začína šíriť dôležitými orgánmi vrátane mozgu a spôsobuje ich prehrievanie. Ťažšiu formu predstavuje tepelný úpal.
Prehriatie a úpal môžu priamo ohroziť váš život. No netýka sa to iba dovolenkárov, vystavujúcich sa priamemu slnku počas chytania bronzu. Úpal vás pokojne prekvapí v saune, pri práci v skleníku, športovaní v prírode alebo počas dlhej cesty autom bez klimatizácie. Dokonca stačí, aby ste si počas horúceho dňa pospali v uzavretom stane či zle vetranej miestnosti s vysokou vlhkosťou vzduchu. Podstatné je uvedomiť si, že sa týmto nepríjemnostiam dá včas a účinne vyhnúť.
Všímajte si signály
Medzi symptómy sa zvyčajne radí nervozita a podráždenosť, bolesť hlavy, únava, slabosť, nevoľnosť a svalové kŕče i nešpecifické príznaky, podobajúce sa chrípke. Pokiaľ ste svoje sily príliš precenili, prehriatie vie veľmi rýchlo prejsť až do stavu teplotného šoku. Priebeh môže byť mierny, no aj veľmi dramatický – všetko závisí od vašej kondície a dĺžky vystavenia sa nadmernému teplu.
Vtedy sa o slovo prihlási migréna, vysoká horúčka (až okolo 41°C), zvracanie, silné závraty, rýchly tep a plytké dýchanie, neutíšiteľný smäd, pocit sucha v ústach i červeň v tvári. Charakteristické sú tiež poruchy vedomia, zvláštne správanie sa až halucinácie a znížené, takmer nulové potenie. V najhoršom prípade môžete upadnúť do šokového stavu spojeného s bezvedomím, kedy je potrebné okamžite privolať záchrannú zdravotnú službu.
Ak sú ohlásené extrémne horúčavy, začnite s jeho dôsledným dodržiavaním už 24 hodín vopred. Vyhýbajte sa studeným nápojom, káve a alkoholu. Počas zvýšenej fyzickej námahy alebo pri športe stavte na hypotonické minerálne vody a strážte si veľké straty hmotnosti (strata viac ako sedem percent telesnej hmotnosti po docvičení znamená závažnú dehydratáciu).
V prípade, že nie ste trénovaní alebo aklimatizovaní na horúce prostredie, naplánujte svoje aktivity podľa aktuálnej kondície. Obmedzte tiež dlhé pobyty na priamom slnku a zdržiavanie sa v hromadnej mestskej doprave či v kuchyni počas varenia. Cez deň neotvárajte okná a vetrajte len skoro ráno a neskoro večer. Pri potení používajte ventilátor alebo sa ovievajte a ak vám to okolnosti umožnia, doprajte si počas dňa 2 – 3 krátke sprchy vo vlažnej vode.
Patríte do rizikovej skupiny?
Najohrozenejšie sú deti a tiež seniori, a to z jednoduchého dôvodu. Majú potlačený pocit smädu, a tak u nich musí byť príjem tekutín prísne regulovaný. U novorodencov navyše nie je vyvinutá termoregulácia. Preto aj najmenšia strata tekutín znamená skutočné ohrozenie ich zdravia. Starší ľudia zase zvyknú užívať rôzne lieky alebo trpia ochoreniami, ktoré ich predurčujú k problémom, spôsobovaných teplom. Na pozore by sa mali mať aj tí, ktorí trpia poruchami funkcie štítnej žľazy, ochoreniami srdca či kože a ľudia s príliš riedkymi vlasmi alebo výraznou nadváhou.