Tvrdenie: Micelárnu vodu vymysleli Francúzi
To je fakt. Jej vznik bol viac než prozaický – okolo roku 1918 celý Paríž riešil akútny nedostatok vody, ktorá navyše bola veľmi tvrdá, čo negatívne vplývalo na zdravie pokožky. Odpoveďou bola alternatíva v podobe micelárnej vody, ktorá dokáže precízne odstrániť mejkap a vyčistiť pleť bez potreby oplachovania tváre. Prvé micelárne vody boli u nás predstavené v 80tych rokoch. Dnes sa hrdia pozíciou jedného z najviac používaných kozmetických produktov. Samozrejme, výskum francúzskych dermatologických spoločností neustále napreduje a dnešné micelárne vody sa od svojich predchodcov môžu značne líšiť. Je dobré všímať si, čo obsahuje tá vaša – nemal by sa v nej nachádzať alkohol, parabény či iné chemické látky. Moderné micelárky rešpektujú váš typ pleti a obsahujú izotonické vody, ktoré nemenia vlastnosti buniek, preto nedráždia pleť, ani sa nemusia po použití zmývať vodou.
Je to jednoduchý a efektívny spôsob čistenia, ktorý je spravidla veľmi dobre tolerovaný a pokožku zbytočne nedráždi. Problém však môže spôsobiť aj obyčajný vatový tampón – pokiaľ je príliš drsný a vy s ním manipulujete neopatrne, mechanicky si podráždite pokožku a diskomfort je na svete.
Takisto, ak vata ostáva na pleti, teda sa „chĺpkuje“, vaša pokožka to vyhodnotí ako nečistotu a môže negatívne zareagovať. Veľmi špecifickou oblasťou je očné okolie. Tu sa odporúča používať výrobok, priamo určený na citlivú pokožku okolo očí a hlavne sa neponáhľať. Navlhčený tampón nechajte cca 10 sekúnd pôsobiť, aby mohol rozpustiť mejkap a nečistoty. Potom vatou opatrne čistite oko v smere mihalníc, nikdy nešúchajte ani netlačte.
Spálená a dehydratovaná pokožka by logicky reagovala podráždene na akýkoľvek prípravok, a tak pravdepodobne aj vznikol tento mýtus. Nebojte sa zbaliť si svoju obľúbenú značku so sebou na dovolenku – ušetrí vám energiu, čas aj miesto v kufri :)