Čo pomáha na suché vlasy nielen v zime?

18. 1. 2024 · 4 minúty na prečítanie

Elektrizujú vám vlasy, sú bez života, mdlé a chýba im lesk?  Ako navrátiť vašim vlasom život, vám poradíme v tomto článku.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čo pomáha na suché vlasy nielen v zime?

Sú vaše vlasy celú zimu sú bez života, mdlé a chýba im lesk? Dôvodom je ich suchosť. Ako navrátiť vašim vlasom život a zažiariť na jar so zdravou korunou krásy, vám poradíme v tomto článku.

Mráz, náhle striedanie chladného vzduchu s vyhriatymi interiérmi či nosenie čiapok. To všetko odoberá vlasom vlhkosť, ktorá je kľúčová pre ich zdravý vzhľad. 

Ako rozpoznať suché vlasy?

Vlasy s nízkou vlhkosťou sa prejavujú hneď niekoľkými spôsobmi:

Veľké množstvo rozštiepených končekov

Ak si nachádzate rozštiepené alebo rozstrapkané končeky bez ohľadu na to, ako často navštevujete kaderníka, vaše vlasy volajú po hydratácii. 

Efekt „slamy”

Vlasy vyzerajú poškodené, matné, a vy si hovoríte, že máte na hlave “slamu”? Suché vlasy neodrážajú svetlo, a preto pôsobia nevýrazne. 

Zvýšená statická elektrina a poletovanie vlasov

Suché vlasy sú často náchylné na poletovanie pramienkov, známe aj ako elektrizovanie vlasov. Vlasovej pokožke chýba vlhkosť, pramene sa ľahko trú o seba a vytvárajú statickú elektrinu. 

TIP: Urobte si test elasticity vlasu
Ak si po prečítaní príznakov nie ste isté, či sú vaše vlasy naozaj suché, pomôže vám jednoduchý test. 1. Mokrý pramienok vlasov o dĺžke približne 10 cm si omotajte okolo palca a ukazováka a natiahnite.2. Sledujte, ako sa vlas bude správať.3. Ak sa vlas rýchlo roztrhne alebo sa vráti naspäť pokrútený a rozstrapkaný, trpí suchosťou.

Ako sa starať o suché vlasy

Ak chcete zabrániť ďalšiemu poškodeniu suchých vlasov, zamerajte sa na ich hydratáciu počas umývania a ošetrovania.

Vyberajte si hydratačný šampón a kondicionér

Hľadajte výrobky určené na suché vlasy s obsahom hydratačných zložiek, ako je glycerín, jojobový olej, arganový olej alebo kyselina hyalurónová. Tie pomáhajú uzatvoriť vo vlase vlhkosť a hydratovať vlasovú pokožku. Obmedzte používanie prípravkov s obsahom sulfátov.

rozštiepené končeky

Umývajte si vlasy každé dva - tri dni

Príliš časté umývanie môže vlasy vysušiť, pretože ich zbaví prirodzenej mastnoty a olejov. Umývajte si vlasy každé 2 – 3 dni a  v dňoch bez umývania použite suchý šampón na absorpciu mastnoty a dodanie objemu. 

Kondicionér nanášajte od polovice dĺžok po končeky

Jeho aplikácia ku korienkom môže spôsobiť nadbytočné mastenie. Pamätajte, že kým šampónom čistíte vlasovú pokožku, kondicionér uzatvára vlasové vlákno. 

Používajte vlažnú vodu

Horúca voda môže vlasy dehydrovať a podráždiť pokožku hlavy. 

Masky na vlasy

Masky suché vlasy vyživujú a dodávajú im potrebné látky. Hľadajte zložky, ako je bambucké maslo, kokosový olej a kyselina hyalurónová, ako aj vitamíny a aminokyseliny. Masku naneste po umytí vlasov šampónom a pred opláchnutím nechajte pôsobiť 3 až 5 minút. Následne použite kondicionér, ktoré vlasové vlákno uzatvorí. Masku používajte 1 - 2 krát týždenne alebo podľa potreby v závislosti od stupňa vysušenia. 

Oleje na vlasy

Oleje dodajú vlasom lesk a výživu. Kokosový olej vlasy vyživí, posilní a zhydratuje. Pri použití kokosového oleja, ktorý nie je špeciálne určený na vlasy, dbajte na množstvo, ktoré aplikujete. Nanášajte ho ku korienkom a nechajte pôsobiť 20 až 30 minút pod teplým uterákom. Potom poriadne opláchnite. Dobrým pomocníkom sú aj šampóny s obsahom arganového alebo olivového oleja, ktoré sú plné antioxidantov, vitamínov a vlasy posilňujú.

Zaraďte do starostlivosti bezoplachový kondicionér na vlasy

Bezoplachový kondicionér pomáha udržiavať vlasy hydratované po celý deň. Aplikujte ho po umytí vlasov, neslúži totiž ako náhrada bežného kondicionéru, ale ako doplnková starostlivosť pre udržanie vlhkosti vo vlasoch. 

Jednoduché zmeny v stravovaní pre zdravé vlasy

Na kvalitu vlasov, ako aj na našu pleť, výrazne vplýva to, čo jeme. Ako sa optimálne stravovať, ak chcete zlepšiť stav vlasov?

Zvýšte množstvo zdravých tukov

Zaraďte do jedálnička potraviny s obsahom omega-3 mastných kyselín, ako losos, sardinky alebo makrela. Prospešné sú tiež vlašské orechy a mandle. 

Pite viac vody

Snažte sa denne vypiť 6 – 8 pohárov vody. Do celkového denného množstva sa započítava aj bylinkový čaj, ovocná voda a polievky na báze vývaru.

Na obrázku jue žena ktorá si češe mokré vlasy

Hydratujte zvnútra aj formou potravín

Potraviny ako avokádo, sladké zemiaky a banány, uhorky a listová zelenina poskytujú dôležité živiny pre organizmus, a tým pádom i vlasy. 

Jedzte viac bielkovín

Vajíčka, chudé mäso, fazuľa a strukoviny dodajú vašim vlasom potrebné bielkoviny. Rovnako tak grécky jogurt, orieškové maslá či proteínové smoothies. Nedostatok bielkovín môže viesť k zvýšenému lámaniu a vypadávaniu vlasov. Suché vlasy nie sú problémom, s ktorým by ste nedokázali bojovať. Kombináciou správnej starostlivosti, vhodne zvolených produktov a v neposlednom rade vyváženého životného štýlu dosiahnete vlasy, ktoré si budete užívať každý deň. 

Ďalšie články k téme Čo pomáha na suché vlasy nielen v zime?

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora