BeautyTalks s farmaceutkou Dianou: Používanie SPF je dôležité, obzvlášť v prípade detí
26. 6. 2024
· 4 minúty na prečítanie
Diana Lehocká je farmaceutická laborantka v lekárni Dr. Max. V ďalšom rozhovore sme sa preto rozprávali najmä o dermokozmetike pre dospelých i deti.
Diana Lehocká pracuje už vyše 7 rokov ako farmaceutická laborantka v lekárni Dr. Max. Stretnúť sa s ňou môžete v Spišskej Novej Vsi, kde vždy rada poradí s výberom dermokozmetiky. Okrem toho je mamou, a preto sa vám jej rady zídu aj ako rodičom. My sme sa jej opýtali, ako vyberať dermokozmetiku, ako sa starať o detskú pokožku či na čo si dať pozor v lete.
V čom vidíš krásu svojej práce?
Krása mojej práce spočíva hlavne v tom, že dokážem zabezpečiť spolu s mojimi šikovnými kolegyňami odborné poradenstvo pre pacientov s rôznymi problémami. Či už ide o expedíciu liekov a výživových doplnkov alebo v našom prípade aj o poradenstvo v rámci dermokozmetiky.
Ako si sa k tejto práci dostala?
Bolo to už v roku 2017, hneď po ukončení štúdia na SZŠ v Košiciach. Keďže ma čaro lekárne fascinovalo už od detstva, vedela som, kde sa bude uberať moja cesta pracovného života. Práca v lekárni ma baví, je veľmi pestrá no niekedy aj dosť náročná.
S čím za tebou v lekárni zákazníci najčastejšie prichádzajú?
Pacienti sa v dnešnej dobe opakovane vracajú do lekárne s problémami ako sú akné, psoriáza, lupiny a atopická dermatitída. Mnohokrát musia vyskúšať viacero produktov z rôznych dermoznačiek, kým nájdu ten správny.
Čo vlastne rozumieme pod dermokozmetikou? Pre koho je určená? Iba pre ľudí s konkrétnymi problémami pokožky alebo pre každého?
Dermokozmetika je špecifická kategória kozmetiky. Ide hlavne o produkty určené na starostlivosť o pokožku a vlasy. Základné rady sa zameriavajú na hydratáciu a výživu, ale aj na boj s ochabnutou pleťou a vráskami. Venujú sa však aj ďalším problémom, ako sú ekzémy, psoriáza, akné a mnoho ďalších. Produkty dermokozmetiky sú určené pre všetky vekové kategórie.
V čom sa líši dermokozmetika od klasickej kozmetiky?
Dermokozmetika je veľmi podobná klasickej kozmetike, ale jej produkty sú častokrát vytvárané v spolupráci s lekármi a odborníkmi v starostlivosti o pleť.
Je niečo, na čo sa pri výbere kozmetiky sústredíme a nemuseli by sme a naopak, niečo, čo mu by sme mali venovať pozornosť?
Pri výbere kozmetiky sa treba sústrediť na to, aby boli jednotlivé produkty vhodné pre konkrétny typ pleti. Rozoznať, či je produkt určený na suchú a atopickú pokožku alebo na mastnú a zmiešanú. Niekedy si vieme používaním nesprávnych produktov spôsobiť viac škody ako úžitku.
Si mamou. Poradila by si mamičkám, ako sa starať o pokožku našich najmenších?
Výber detskej kozmetiky netreba podceňovať. Detská kozmetika je špeciálne vyvinutá pre citlivú pokožku detí, zabraňuje jej podráždeniu a podporuje hydratáciu. Jemná detská pokožka potrebuje šetrnú starostlivosť a kozmetiku, ktorá má kvalitné zloženie.
K dennej starostlivosti o detskú pokožku môžeme zaradiť šampón, umývací gél, telové mlieko alebo krém, vlhčené obrúsky, krémy na zapareniny a v lete nemožno zabudnúť na SPF.
Ako vybrať SPF pre deti? Od akého veku ho aplikovať a v akej frekvencii reaplikovať?
Aj pri výbere opaľovacích prípravkov pre deti je dôležité zvoliť produkty, ktoré sú špeciálne určené pre ich citlivú pokožku a ktoré poskytujú dostatočnú ochranu. Faktory, ktoré by sme mali pri výbere zohľadniť sú spôsob aplikácie, vodeodolnosť a zloženie, ktoré obsahuje buď minerálne alebo chemické filtre.
U detí je potrebné aplikáciu faktora zopakovať každé dve hodiny. Dojčatá a deti do jedného roka nevystavujeme slnku vôbec. U starších detí odporúčam minimalizovať čas pobytu na slnku a to hlavne v čase, kedy je slnko najsilnejšie (10:00 – 16:00 hod.).
V čom sa líšia napríklad SPF 25 a SPF 50?
SPF 50 poskytuje približne 98 % ochranu pred UVB žiarením, oproti približne 96,7 %, ktorú zaisťuje SPF 25. Žiadna úroveň SPF nemôže poskytnúť 100 % ochranu.
Ako teda ešte chrániť deti pred slnkom?
Samozrejmosťou je použitie slnečných okuliarov a pokrývky hlavy.
Existujú nejaké mýty v starostlivosti o detskú pokožku? Prípadne “babské rady”, ktoré môžu napáchať viac škody alebo úžitku?
Aj u detí platí pravidlo ,,menej je niekedy viac“. Príliš časté umývanie môže narušiť kožný mikrobióm a pokožka sa môže potom správať nezdravo. Pridávanie repíka a rumančeka do kúpeľa takisto nie je vždy prospešné, pretože vysušuje pokožku. Používajte ich len v prípade zápalu a mokvavých stavov pokožky, kedy je ich účinok na pokožku prospešný.
A na záver: Ktoré produkty (pre seba i deti) by sme si určite mali zbaliť so sebou na dovolenku?
Samozrejmosťou sú lieky proti teplote, bolesti, hnačke. Ďalšou nevyhnutnosťou sú dezinfekčné a protizápalové kvapky do očí a uší, tablety na tlmenie alergických prejavov a krémy, mlieka alebo oleje s SPF faktorom. K ním nezabudnite pribaliť aj panthenolovú penu pre prípad spálenia pokožky, ktorá zabezpečí chladivý efekt a hydratáciu.