Ako sa zbaviť čiernych bodiek a zabrániť vzniku ďalších

14. 2. 2024 · 4 minúty na prečítanie

Trápia vás čierne bodky? Máme pre vás rady a tipy, ako sa ich zbaviť a predchádzať vzniku ďalších. Aké produkty použiť, kedy a prečo?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Ako sa zbaviť čiernych bodiek a zabrániť vzniku ďalších

Čierne bodky na nose alebo brade potrápili už mnoho žien, ale i mužov. Odkiaľ sa berú, ako vznikajú a prečo sú vôbec čierne? Máme pre vás odpovede na všetky otázky, a najmä tú najdôležitejšiu - ako sa účinne zbaviť čiernych bodiek?

Čo sú čierne bodky a prečo vznikajú?

Čierne bodky, odborne otvorené komedóny, sú malé hrbolčeky, ktoré sa tvoria na pokožke z dôvodu upchatých vlasových folikulov. Ich čierne sfarbenie je výsledkom oxidácie ich obsahu po kontakte so vzduchom. 

Najčastejšie sa objavujú pri mastnej a zmiešanej pleti, a to na tvári, najmä na nose, čele a brade. Sú spôsobené kombináciou odumretých kožných buniek, mazu a baktérií, ktoré upchávajú póry. K tvorbe čiernych bodiek prispieva niekoľko faktorov:

  • nadmerná produkcia kožného mazu počas puberty alebo hormonálnych zmien,
  • odumreté kožné bunky, ktoré sa vylučujú a hromadia a upchávajú póry,
  • baktérie propionibacterium acnes,
  • výkyvy hormónov počas menštruácie alebo užívania antikoncepcie,
  • užívanie kortikosteroidov alebo prípravkov s lítiom.

Ako účinne odstrániť čierne bodky?

Kľúčom k zbaveniu sa čiernych bodiek je správne zvolená starostlivosť o pleť. Ako by mala vyzerať?

Siahnite po kyselinách

Kyseliny sú v skincare žiadaným produktom a netreba sa ich báť. V čistení sú dokonca účinnejšie ako klasický peeling. V prípade čiernych bodiek siahnite po kyseline salicylovej alebo glykolovej. Kyselina salicylová je beta-hydroxykyselina (BHA kyselina), ktorá uvoľňuje póry a zbavuje pokožku odumretých kožných buniek. Kyseliny používajte 2 až 3-krát týždenne a riaďte sa pokynmi na obale daného výrobku. Niektoré kyseliny sa nechávajú pôsobiť cez noc, iné je potrebné z tváre opláchnuť.

Ošetrenie prípravkom s benzoylperoxidom

Benzoylperoxid si dokáže poradiť s baktériami vedúcimi k vzniku čiernych bodiek. Krémy a gély s benzoylperoxidom sa vyrábajú v rôznej intenzite od 2,5 % do 10 %. Niektoré prípravky s jeho obsahom môžu byť viazané na lekársky predpis.

Hydratujte

Aj mastná pleť potrebuje hydratáciu. Vyhľadajte nekomedogénny hydratačný krém určený pre aknóznu pleť. Hydratačný krém na tvár CeraVe alebo Uriage sú dve vhodné možnosti.

Masky na tvár

Maska na hĺbkové čistenie pórov 1 – 2-krát týždenne pomôže odstrániť nahromadený maz a vytiahnuť z pleti nečistoty. Ílové masky, masky s aktívnym uhlím či masky s obsahom kyseliny salicylovej alebo glykolovej pomôžu udržať čierne bodky pod kontrolou.

Navštívte kozmetičku

Či už sa trápite s čiernymi bodkami dlhšie alebo sa u vás objavili prvýkrát, návšteva kozmetičky alebo dermatologičky aspoň raz za mesiac je vždy dobrou prevenciou.

Zmeny, ktoré zabránia návratu čiernych bodiek

Ak chcete skoncovať s čiernymi bodkami. Bude potrebné spraviť niekoľko zmien aj vo vašej dennej a nielen pleťovej rutine. Tie budú mať z dlhodobého hľadiska veľký vplyv na zdravie a vzhľad vašej pleti.

Čistite si pleť dvojfázovo 

Čo to znamená? Odličovať by ste sa mali vždy najprv odličovacím produktom, buď balzamom, mliekom alebo olejom a následne vyčistiť čistiacim gélom alebo penou. Takto sa zbavíte nielen mejkapu, ale všetkých nečistôt, ktoré sa na vašej pleti počas dňa nahromadili. Dekoratívna, ale aj pleťová kozmetika s týmto označením je špeciálne navrhnutá tak, aby neucphávala póry. 

 

na obrázku je žena ako si aplikuje sérum

Dodržiavajte pitný režim

Snažte sa denne vypiť 6 až 8 pohárov vody denne, aby ste udržali pokožku hydratovanú. Hydratácia tiež pomáha vyplavovať z tela toxíny, ktoré môžu viesť k tvorbe čiernych bodiek. Nevytláčajte vyrážky ani mechanicky nenarúšajte čierne bodky
Aj keď je to lákavé, dotýkanie sa pleti a čiernych bodiek môže viesť k infekcii, zjazveniu a ďalším čiernym bodkám. Odstraňovanie čiernych bodiek prenechajte dermatológovi alebo kozmetičke. Neodborný zásah pokožky problém len zhorší a môže viesť k jej trvalému poškodeniu.

Zaraďte do svojej rutiny retinoidy

Retinoidy nie sú účinné iba v boji proti vráskam. Dokážu znížiť produkciu mazu, hĺbkovo čistia póry a odstraňujú odumreté kožné bunky. Zaraďte ich však do večernej rutiny a používajte 2 – 3-krát do týždňa. Pri prvom používaní retinoidov sa môže vyskytnúť podráždenie, preto začnite s nižším percentom a podľa potreby neskôr vymeňte.  Kľúčom k tomu, aby ste sa nadobro zbavili čiernych bodiek, je udržiavať póry čisté a v prvom rade predchádzať ich upchávaniu. Dôsledným dodržiavaním rutinnej starostlivosti o pleť môžete úspešne vyhrať boj s čiernymi bodkami a udržať si čistú a žiarivú pleť.

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
Upozornenie