Ako sa starať o chodidlá v zime a pomáha spanie v ponožkách?

27. 11. 2024 · 4 minúty na prečítanie

Ako by mala vyzerať starostlivosť o chodidlá? Poradíme vám, čo by ste nemali vynechať a zodpovieme aj otázku, či spať v ponožkách alebo nie.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Ako sa starať o chodidlá v zime a pomáha spanie v ponožkách?

Uzatvreté topánky, suchý vzduch v interiéri a nedostatok prirodzeného vetrania prispievajú k vysušovaniu pokožky, popraskaným pätám a nepohodliu. Starostlivosť o chodidlá by preto mala byť súčasťou zimnej rutiny. Poradíme vám, čo by ste nemali vynechať a zodpovieme aj odvekú otázku, či spať v ponožkách alebo nie.

Prečo v zime trpia chodidlá viac než inokedy?

Chodidlá sú počas zimy často „uväznené“ v teplej, uzavretej obuvi, čo znemožňuje pokožke prirodzene dýchať. Chladný vonkajší vzduch navyše spôsobuje vysušovanie pokožky, zatiaľ čo vykurovanie v interiéroch vysušuje vzduch ešte viac. Nedostatočná starostlivosť môže viesť k bolestivým prasklinám na pätách, svrbeniu a nepríjemnému pocitu napätia. Práve preto je dôležité venovať chodidlám osobitnú pozornosť.

5 krokov v starostlivosti o chodidlá

Úplným základom je pravidelná hygiena chodidiel. Ak aj vynecháte sprchu, umytie nôh by ste nemali. Po celom dni v topánkach sa na chodidlách aj medzi prstami hromadí vlhkosť a nečistoty, ktoré môžu v závažnejších prípadoch vyústiť až do plesňových ochorení. A pocit čistých a sviežich nôh za to stojí. 

Krémy s obsahom výživných látok

Čisté chodidlá si pravidelne krémujte. Vyberajte krémy s obsahom látok ako urea, glycerín či bambucké maslo. Urea je látka, ktorá pomáha pokožke zadržiavať vodu, vďaka čomu zostáva dostatočne hydratovaná a zdravá. Je účinná aj pri veľmi suchej a stvrdnutej pokožke nôh. Bambucké maslo rovnako prispieva k hydratácii a zmäkčovaniu pokožky. 

Gél na unavené nohy

Trápi vás po celom dni pocit ťažkých nôh? Doprajte si starostlivosť s chladivými gélmi na nohy. Nájdete v nich mentol, výťažok z pagaštana konského a rôznych prospešných byliniek, ktoré uľavia nohám a osviežia ich. 

Pravidelný peeling

Možno si peelingujete chodidlá v lete, aby boli pekné v sandálkach. Peeling chodidiel má však svoje miesto aj v chladných dňoch. Odstraňujú sa ním odumreté bunky a stvrdnutá koža. Klasický peeling môžete aplikovať po sprche raz týždenne. 

Druhou možnosťou sú jednorazové exfoliačné ponožky s obsahom AHA/BHA kyselín. Stačí ich použiť raz za tri mesiace prípadne podľa potreby. Ako na to?

  • Nasaďte si exfoliačné ponožky a majte ich po dobu určenú výrobcom, väčšinou je to približne 60 - 120 minút.
  • Po uplynutí doby si nohy opláchnite teplou vodou a obujte si bežné ponožky. Medzi 4. - 7. dňom sa začne stará pokožka odlupovať, ak chcete ale proces urýchliť, napustite si lavór s teplou vodou a pridajte do nej soľ do kúpeľa určenú pre chodidlá. Relaxujte s nohami vo vode približne 40 minút, a po tom chodidlá jemne a dôkladne prejdite pemzou.
exfoliacne ponozky
  • Chodidlá si nakrémujte výživným krémom alebo maslom na nohy s obsahom bambuckého masla alebo urey a obujte si bavlnené ponožky,  aby ste zabezpečili intenzívnu regeneráciu počas spánku. Pre zvýšenie a urýchlenie efektu chodidlá krémujte každú noc.

Soľ do kúpeľa pre relax

Kúpeľ chodidiel si môžete dopriať aj bez peelingu. Nielenže zmäkčí pokožku chodidiel, ale aj príjemne zahreje a vy si môžete počas neho príjemne oddýchnuť. 

Do vody môžete pridať soľ do kúpeľa s minerálmi z Mŕtveho mora, ktorá zjemňuje mozoľnatú a drsnú pokožku a zároveň regeneruje a uvoľňuje unavené nohy. Takisto môžete siahnuť po vonnej kúpeľovej soli na ošetrenie pokožky chodidiel a uvoľnenie napätého a bolestivého svalstva nôh. 

Kúpeľ nôh môžete prevoňať aj levanduľovým či tea tree olejom.

Počas kúpeľa masírujte chodidlá, aby ste podporili cirkuláciu krvi.

Správna obuv je rovnako dôležitá

Okrem kozmetiky, ktorá poteší vaše chodidlá, sa zamerajte aj na správnu obuv a materiál ponožiek. 

Noste kvalitné ponožky z materiálov ako bavlna a bambus, ktoré odvádzajú pot a udržujú chodidlá suché. V zime voľte hrejivé materiály ako vlna, merino či kašmír. 

Topánky by mali byť teplé, nepremokavé a dostatočne priestranné, aby v nich prsty ani chodidlá netrpeli. 

Ak sa venujete lyžovaniu alebo iným zimným športom, dbajte na používanie vhodnej a dobre padnúcej obuvi. Polstrovanie v topánkach by malo byť dostatočné na ochranu, ale nesmie obmedzovať cirkuláciu krvi v chodidlách, ktorá by mohla viesť k pocitu chladu alebo dokonca k znecitliveniu.

Ak sa domov vrátite v premoknutých topánkach, nechajte ich pred ďalším použitím dôkladne vyschnúť. Vyberte vložku a topánku otočte hore dnom, aby sa mohla vysušiť špička a znížilo sa riziko vzniku infekcie.

Ako je to so spaním v ponožkách?

Na záver prinášame odpoveď na otázku, ktorá mnohých rozdeľuje. Pre niekoho nepredstaviteľné, pre iného bežná vec. Spanie v ponožkách však naozaj môže byť prospešné pre zdravie chodidiel a aj lepší spánok. Ponožky navyše pomáhajú lepšej absorpcii hydratačných krémov do pokožky.

Pomáhajú zahriať nohy a rozšíriť cievy, ktoré sa pri chlade zužujú. Telo tak nemusí vysielať teplo aj do nôh. Keď sa tak deje, klesá celková teplota tela. Naopak, keď sú nohy v teple, telo už nemusí vytvárať ďalšiu námahu a ochladí sa na ideálnu teplotu pre spánok. Vďaka tomu zaspíte rýchlejšie a pohodlnejšie. Dôležité je však vždy voliť priedušné ponožky z prírodných materiálov, ako je bavlna, a vyhýbať sa syntetickým vláknam, ktoré môžu spôsobiť zaparenie alebo zvýšiť riziko infekcií.

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie