Jeden deň to môže byť šatka či špeciálny ergonomický nosič, inokedy lepšie využijete detský kočík. Pokojne sa rozhodnite podľa vašej aktuálnej nálady, naplánovaného programu alebo naladenia vášho dieťatka – je skvelé mať toľko možností!
V lete však nezabúdajte na ochranu proti slnku či prehriatiu, v prípade dlhších výletov treba zvážiť aj náročnosť trasy a základné bezpečnostné prvky, ktoré by ste mali pri preprave detí vždy používať.
NOSENIE SA „NOSÍ“
Hoci má história nosenia detí v šatkách dlhé korene, Slovenky jeho čaru podľahli najmä v posledných rokoch. Na ulici čoraz častejšie okrem klasických kočíkov stretávate deti uviazané v šatke alebo nesúce sa v nosiči. Aký je základný rozdiel medzi oboma pomôckami? „Ide v podstate o komfort mamičky a nosenca – novorodenci sa najlepšie uložia v mäkkej šatke, ktorá sa dokonale prispôsobí ich potrebám a telíčku, v prenesenom význame šatka kopíruje mamino objatie. Keď je dieťa väčšie a začína chodiť, viac oceníte rýchlosť, ako sa dá zapnúť a znovu rozopnúť o čosi skladnejší nosič“, hovoria Slávka a Barborka, stojace za slovenskou nosičskou značkou Sestrice.
Nosenie vyhovuje najmä rodičom, ktorí preferujú kontaktné rodičovstvo, majú radi voľné ruky a vyhľadávajú aktívny spôsob trávenia voľného času. Túra po horách, návšteva historických pamiatok, ale aj cestovanie mestskou dopravou môže byť s použitím šatky či nosiča oveľa pohodlnejšia. Dieťatko má dobrý výhľad a zdroj tepla i mlieka neustále po ruke, čo z neho robí pokojného spolucestujúceho. „Šatky a nosiče sú IBA pomôcky – ich hlavným cieľom je pomáhať rodičom pri napĺňaní základných potrieb dieťaťa v súlade s vašimi potrebami, a to čo najlepšie a najefektívnejšie,“ dodávajú odborníčky.
Snažte sa používať prírodné materiály, ako je 100 % bavlna alebo ľan. „Existujú takzvané letné šatky, ktoré sú tkané zo špeciálnych vlákien (prímes ľanu, hodvábu, bambusu alebo tenclu). Dokážu skvele odvádzať teplo a pot, čiastočne i chladia“, vysvetľujú Sestrice. Zároveň ich môžete použiť aj ako deku či prikrývku pre malého spáča.
Vždy dbajte na voľné dýchacie cesty a kontrolujte hlavičku vášho bábätka, aby dokázalo pohodlne dýchať. Sú deti, ktoré sa doslova zavŕtajú do vášho výstrihu, a tak sa oddajú slastnému spánku. Hoci je to prirodzené, sledujte, aby sa zbytočne neprehrievali a mali dostatok čerstvého vzduchu. Nezabúdajte dieťatko (aj seba) natrieť opaľovacím krémom, a to nielen končatiny, ale tiež krk a tvár. Používajte klobúčiky a pokiaľ je príliš horúco, nebojte sa vytiahnuť slnečník. Robte si pravidelné prestávky a poctivo dopĺňajte tekutiny – a to ako dieťa, tak aj vy.
Kočík je záchranou pre mamičky, ktorýc deti vážia o čosi viac, než ich rovesníci. Váhový rozdiel môže predstavovať 3 až 5 kíl, a to môžete napriek skvelej kondícii riadne cítiť. Navyše, kočík budú preferovať predovšetkým starí rodičia, ktorí sa spoločných prechádzok nevedia dočkať – nie je dôvod, prečo im ho nedopriať :)
Ak si však myslíte, že v kočíku sa vaše dieťatko v lete nespotí, musíme vás uistiť o opaku. Vo vnútri totiž býva veľmi horúco - skoro ako v termoske, načo každoročne upozorňujú mnohí pediatri. Situáciu ešte zhoršíte, keď kočík prekryjete plienkou alebo dekou. Výsledky testov potvrdili, že kým v kočíku, postavenom na horúcom slnku bez prikrývky, sa vyšplhala teplota na 72 °C, po prekrytí tenkou tkaninou po hodine dosiahla až 100 stupňov Celzia! Svoje dieťatko preto pravidelne kontrolujte, vyberajte si kočík v svetlých farbách a investujte do špeciálnych letných striešok, ktoré sú o poznanie priedušnejšie. Majte po ruke fľašu s vodou. Nezabúdajte ani na bezpečnostné popruhy na kočíku – aby vám dieťatko pri zdolávaní schodov či vystupovaní z autobusu nešťastne nevypadlo.
NIEKOĽKO ZAUŽÍVANÝCH MÝTOV NA ZÁVER
- Ktorúkoľvek z vyššie spomínaných pomôcok si pre svoje dieťa zvolíte, pripravte sa dobre mienené rady. Pri používaní kočiara to zahŕňa povinnú červenú stužku na streche až po divoké „hompáľanie“ kočíka hore a dolu, ktoré niektoré deti milujú, no nájde sa kopa takých, ktoré vás po takomto nemilom prekvapení odmenia náruživým plačom. Zatnite zuby a pripravte si pár milých slov, ktorými nasmerujete členov vašej rodiny či kamarátov k takej manipulácií s kočíkom, na akú je váš drobec zvyknutý.
- Nosiace mamičky to majú o kúsok ťažšie. Áno, dieťatko v šatke dokáže dýchať - nikde na svete zatiaľ nebol zaznamenaný prípad udusenia dieťatka vo vertikálnej, teda ergonomickej polohe.
- Výberom správnej pomôcky na nosenie a zvládnutím techniky viazania si chrbát určite nezničíte, skôr si predstavte, ako by ste fungovali pri neustálom dvíhaní dieťatka na ruky. O jeho výhľad sa tiež netreba obávať, na vašom tele uvidí rozhodne viac, než z kočíka.
- Teplo vám síce zrejme bude, no rovnaké, ako keby ste drobca tlačili v kočíku – pri v priamom kontakte pokožky na pokožku však viete jeho telesnú teplotu oveľa lepšie sledovať a regulovať.
- Potením sa navyše prirodzene ochladzujete - riziko prehriatia je preto oveľa menšie ako v hlbokej vaničke kočíka.