Prechod na látkové plienky: Ako začať a čo všetko predtým potrebujete vedieť?

10. 1. 2024 · 5 minút na prečítanie

Rozmýšľate, že vymeníte jednorazové plienky pre bábätko za látkové plienky? Prinášame vám návod, ako s nimi začať, koľko ich nakúpiť a ako ich správne prať.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Prechod na látkové plienky: Ako začať a čo všetko predtým potrebujete vedieť?

Látkové plienky sú jednoduchým a prirodzeným riešením, ktoré rodičia používajú už celé veky. V súčasnosti však už okrem klasických štvorcových plienok existujú aj moderné látkové alternatívy, ktoré sú praktické aj štýlové. V tomto článku vás prevedieme všetkým, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli aj vy vymeniť jednorazové plienky za látkové. Vysvetlíme vám, ako s látkovými plienkami začať, koľko plienok budete potrebovať a aké sú najlepšie spôsoby ich prania.

Prečo látkové plienky?

Látkové plienky sa opäť dostávajú do popredia a siahajú po nich mnohé moderné mamičky. Majú totiž niekoľko nesporných výhody:

  • Nemusíte míňať nemalé peniaze a množstvo času na ich pravidelné nakupovanie a prenášanie z obchodu domov.
  • Navyše ide o udržateľnejší spôsob – nevytvárate také veľké množstvo plastového odpadu, ktorý znečisťuje životné prostredie a rozkladá sa stovky rokov.
  • Látkové plienky ušetria stovky eur ročne. Hoci sa počiatočná investícia do plienok a príslušenstva môže zdať veľká, budete ich musieť kúpiť len raz. Porovnajte to s nákupom jednorazových plienok za mesiac či rok a uvidíte, koľko týmto spôsobom môžete ušetriť.
  • Látkové plienky stačí vyprať, zložiť a sú pripravené na ďalšie použitie.
  • Okrem toho poskytujú látkové plienky dieťaťu aj väčšie pohodlie, keďže sú vyrobené z mäkkej bavlny. Neobsahujú drsné chemikálie, ktoré sa nachádzajú v jednorazových plienkach, a sú tak šetrnejšie k detskej citlivej pokožke. Zároveň znižujú výskyt zaparenín a pomáhajú deťom naučiť sa skôr chodiť na nočník.

Ako začať s látkovými plienkami?

Na trhu existuje mnoho druhov látkových plienok. Vyberte si podľa toho, čo bude najviac vyhovovať vašim potrebám a životnému štýlu. Ak s látkovými plienkami začínate, zapamätajte si najmä, že každá plienka by mala mať savú a nepremokavú časť. Savá časť zabezpečí absorpciu, zatiaľ čo nepremokavá zaručí, že všetko zostane tam, kde má. Pri používaní klasických štvorcových plienok oceníte aj tzv. snappi sponku, ktorá uľahčí upevnenie plienky. A na výlety nezabudnite zobrať nepremokavé vrecúško.

Druhy látkových plienok

Štvorcové klasické plienky

Ide o klasické štvorcové plienky, ktoré používali aj naši rodičia. Sú vyrobené z bavlny a predstavujú najhospodárnejšiu možnosť medzi látkovými plienkami.Ich hlavnou prednosťou je okrem ceny aj rýchlosť sušenia po vypraní, čo znamená, že sú okamžite pripravené na ďalšie použitie. Toto oceníte najmä pri prebaľovaní novorodenca (môže to byť aj 10x za deň).

Na obrázku sú farebné látkové plienky a plyšák v pozadí

Nohavičkové plienky

Nohavičkové plienky predstavujú výnimočnú kombináciu pohodlnosti a efektivity. Podobne ako jednorazové, aj nohavičkové plienky sú vybavené elastickými gumičkami okolo nožičiek, čo je obzvlášť výhodné pri novorodencoch s redšou stolicou. Vynikajú svojou vysokou savosťou a ďalším lákadlom sú atraktívne dizajny a rozmanité motívy, v ktorých ich možno zadovážiť. Hoci tieto plienky schnú dlhšie v porovnaní s inými typmi, tento nedostatok môžete efektívne prekonať použitím sušičky. Takto sa schnutie stáva bezproblémovým a nepridáva žiadne vrásky na čelo moderných rodičov, ktorí hľadajú spojenie funkčnosti a estetiky vo svojej prebaľovacej rutine.

All in one

Plienky AIO (all in one) sú najpohodlnejšie, pretože absorpčná výplň je všitá priamo v nich. Nasadzujú sa rovnako ako jednorazové a nevyžadujú žiadnu výplň. Napriek svojej vyššej cene predstavuje AIO plienky vrchol v oblasti pohodlného prebaľovania. Avšak, je potrebné brať do úvahy, že aj keď ponúkajú nesporný komfort, môžu mať o niečo nižšiu savosť v porovnaní s inými typmi plienok.

AI2, SIO

Ide o plienky typu „all in two“ alebo „snap in one“. Ich základný princíp spočíva v jednoduchom nacvaknutí savej časti do nepriepustnej časti plienky. Hlavnou výhodou tohto typu je, že ak sa bábätko len trošku pociká, postačí vymeniť savú časť. Tým sa minimalizuje množstvo prania a zároveň predlžuje životnosť nepriepustnej časti plienky.

Ako vybrať vhodný variant podľa veku bábätka?

Látkové plienky pre novorodenca

Odporúčame začať so štvorcovými klasickými plienkami. Môžete k nim však zadovážiť  aj PUL vrchné nohavičky, niekoľko nohavičkových plienok a plienky typu all in one. Pre novorodencov s hmotnosťou pod 3,5 kg je vhodné investovať do špeciálnych novorodeneckých veľkostí (označených ako NB - newborn), ktoré poslúžia až do váhy približne 6-8 kg. Ak je váš novorodenec väčší, môžete rovno siahnuť po jednoveľkostných plienkach, ktoré vydržia po celé obdobie prebaľovania.

Látkové plienky pre batoľa

Pre staršie deti odporúčame vyskúšať inovatívne plienkové systémy, ako sú SIO plienky. Tieto plienky úžasne kombinujú jednoduchosť „all in one“ systémov (kde zapínate len jeden kus) s praktickosťou kombinácie „plienka + vrchné nohavičky“ (pričom po použití periete len vnútornú časť a vonkajšiu len podľa potreby). Pre nočné prebaľovanie sa zase výborne hodia nohavičkové plienky s vysokou savosťou, najmä ak ich kombinujete s vlnenými vrchnými nohavičkami.

Koľko plienok budete potrebovať?

Všeobecne platí, že budete potrebovať aspoň 20-24 látkových plienok na pranie každé 2-3 dni. Novorodenci ich však budú potrebovať o čosi viac. 

  • Novorodenec (do 3 mesiacov): 10-12 plienok denne.
  • Dojča (3-12 mesiacov): 6-8 plienok denne.
  • Batoľa (12-36 mesiacov): 1-4 plienky denne.

Ako prať a sušiť látkové plienky?

  • Látkové plienky je potrebné pravidelne prať, najlepšie každé 2-3 dni. Špinavé plienky medzi praním skladujte vo vzduchotesnom vedre na plienky s vekom.
  • Používajte prací prostriedok, ktorý neobsahuje vonné látky, farbivá a rozjasňovače, ktoré môžu dráždiť detskú pokožku a spôsobovať usadeniny na plienkach. Vyhnite sa použitiu aviváže, ktorá môže znižovať savosť.
  • Plienky perte v horúcej vode, ktorá je potrebná na dezinfekciu plienok. Extra cyklus plákania navyše pomôže odstrániť všetky zvyšky pracieho prostriedku.
  • Väčšinu látkových plienok môžete sušiť aj v sušičke. Sušenie na vzduchu je však k látke šetrnejšie, preto keď máte čas, uprednostnite radšej prirodzené sušenie na vzduchu.
Na obrázku sú látkové plienky, ktoré sa sušia vonku na vešiaku

Ďalšie články k téme Prechod na látkové plienky: Ako začať a čo všetko predtým potrebujete vedieť?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
Upozornenie