Vedeli ste, že aj to, čo na prvý pohľad vyzerá mimoriadne zdravo, môže pri nadmernej konzumácii spôsobovať zdravotné problémy? Týka sa to napríklad vlákniny. Hoci je táto látka pre ľudské telo nenahraditeľná a spája s veľkým množstvom zdravotných benefitov, netreba zabúdať, že detské črevo má odlišné požiadavky, než to „dospelácke“. Špeciálne v prípade detí do dvoch rokov života a bábätiek, ktoré so stravovaním práve začínajú. Čo by ste teda mali o vláknine vedieť? Odpovedá farmaceutická laborantka Mgr. Tatiana Kocúrková z lekárne Dr. Max Žilina.
Čo je to vláknina?
„Rozdeľujeme ju na dva typy - rozpustnú a nerozpustnú. Každá má na telo iný účinok“, vysvetľuje Mgr. Kocúrková. Nerozpustná vláknina, označovaná ako celulóza, po skonzumovaní zväčšuje objem natrávenej potravy, reguluje trávenie a pomáha predchádzať zápche. Rozpustná vláknina, ako už vyplýva z jej názvu, sa vo vode naopak rozpúšťa a v hrubom čreve vytvára gél, ktorý zmäkčuje stolicu. Tento typ vlákniny má prebiotické vlastnosti, ktoré pozitívne vplývajú na naše zdravie. Vláknina vo všeobecnosti prispieva k prevencii chorôb srdca a ciev, rakoviny či obezity. Podporuje správnu činnosť čriev, navodzuje pocit sýtosti a pomáha budovať pevnú imunitu.
„Vláknina sa v detskej strave prirodzene objavuje s nasadením prvých ovocných alebo zeleninových príkrmov. Tie je vhodné podávať najskôr v 17. týždni života dieťaťa a najneskôr v 26. týždni života,“ zdôrazňuje odborníčka Dr. Max. Hlavnými zdrojmi nerozpustnej vlákniny sú predovšetkým celozrnné obilné zrná, pšeničné a kukuričné otruby, fazuľa, hrach, orechy, karfiol, cuketa, zelené fazuľové struky, zemiaky, ovocie a plodová zelenina vrátane šupiek. Rozpustnú vlákninu nájdete v obilninách typu jačmeň, raž, ovos, v strukovinách a ovocí (jablká, hrušky, bobuľovité ovocie a slivky), v semienkach, orechoch alebo aj v zelenine, ako je napríklad batát, mrkva a cibuľa.