Obdobie tehotenstva - priebeh pôrodu
Pôrod sa zvyčajne začne kontrakciami, ktoré spočiatku môžu byť slabučké a rozostupy medzi nimi sú pomerne dlhé. Postupne naberajú na intenzite a doba medzi nimi sa skracuje, ako sme už písali. Niektorým ženám odtečie plodová voda a to je jasný signál, že sa treba vybrať do pôrodnice.
Pôrod má 3 „doby“.
Nazýva sa aj otváracia. Ako začnú kontrakcie, dieťatko sa začne tlačiť do pôrodných ciest. Samo nevykonáva žiadny pohyb, všetku prácu za neho robia sťahy maternice. Opäť je úžasné, si uvedomiť, čo naše telo dokáže. Bábätko je stočené ako keby v klbku a v ideálnom prípade nastavené tak, aby sa hlavička tlačila von najmenším priemerom. Snažte sa po začatí pôrodu ostať čo najviac pokojná, adrenalín je spomaľovačom pôrodu, v niektorých prípadoch vie kontrakcie úplne zastaviť.
Ostaňte preto pokojná, dajte vedieť svojmu partnerovi, že vám pôrod začal a dohodnite sa, kedy pôjdete do pôrodnice. Ukazovateľom by mali byť predovšetkým kontrakcie - ich frekvencia a intenzita.
Ide o časť tzv. vypudzovaciu, kedy sa dieťa pomocou sťahov maternice a tlačenia mamičky „vypudí“ z tela matky. Zároveň ide o časť pôrodu, kedy sú kontrakcie najintenzívnejšie a aj najviac bolestivé. Dĺžka druhej doby pôrodnej býva rôzna. Rozdiel je najmä medzi prvorodičkami a ženami, ktoré majú pred sebou druhý či tretí pôrod. U prvorodičiek trvá vypudzovanie približne hodinu, u druhorodičiek môže byť táto doba aj o polovicu kratšia. Zvyčajne 30-40 minút. Práve u mamičiek, ktoré sa chystajú rodiť druhý krát môže mať pôrod rapídny nástup. Často sa nestihne podať epidurálna analgézia. Ale nemajte z toho obavy. Pôrod býva skutočne rýchli. Počas tlačenia a medzi kontrakciami môžete cítiť enormnú únavu či vyčerpanie. Niektoré ženy si pomáhajú hroznovým cukrom na dobitie energie.
Druhá doba pôrodná začína zvyčajne úplným zatiahnutím bránky. Tento fakt môže byť sprevádzaný vracaním alebo napínaním na vracanie.
Kedy môžete začať tlačiť:
- kontrakcie sú pravidelné
- bránka maternice je celkom zájdená
- plodová voda odtiekla (ak vám plodová voda neodtečie, zvyčajne ju „pustí“ váš pôrodník. Nie je to bolestivé ani to neohrozuje bábätko)
Možno budete mať pocit, že už ďalej nevládzete tlačiť, skúste zavrieť oči, pritlačiť hlavu k hrudníku a tak tlačiť. Je to veľmi efektívne a bábätko sa tak dostane čochvíľa von.
V tejto chvíli už je bábätko vo vašom náručí, ideálne položené na vašom hrudníku, aby sa skúsilo napiť! Ale pôrod aj napriek tomu celkom neskončil. Mamička musí ešte vypudiť placentu. Zvyčajne ide o pomerne rýchly proces, pri ktorom sa počas mierneho krvácania placenta vylúči pôrodnými cestami. Lekári sledujú jednak celistvosť placenty (či sa odlúpila celá) a rovnako aj intenzitu krvácania. Práve tu je riziko, že by žena mohla stratiť väčšie množstvo krvi. Lekár v závere skontroluje poranenia aj vo vnútri aj zvonka, aby sa predišlo zápalu. Ak bola nastrihnutá hrádza, tá sa zašije pri lokálnom znecitlivení.
Nastrihnutie hrádze
Oblasť medzi pošvou a konečníkom sa nazýva epiziotómia alebo tiež hrádza. Ide o tkanivo, ktoré môže byť počas pôrodu tlakom poškodené. Práve v druhej dobe pôrodnej sa toto tkanivo nastriháva, aby sa zväčšil otvor pošvy a dieťatko vedel ľahšie prejsť a rovnako aj preto, aby sa tlakom hlavičky príliš nepoškodilo.
Sú prípady, kedy je nastrihnutie hrádze nevyhnutné a rovnako aj prípady, kedy to nie je potrebné. Či je tento malý operatívny zákrok potrebné vykonať alebo nie, by mal určiť skúsený pôrodník.
Niektoré mamičky inklinujúce k prírodnému pôrodu preferujú skôr nechať všetko v rukách prirodzenosti. Poprípade sa vedú diskusie o to, či nejde len o rutinný zákrok, ktorý sa robí za každých okolností bez ohľadu na to, či to konkrétna situácia vyžaduje alebo nie. Pokiaľ vás v tomto smere trápia otázky obráťte sa na svojho gynekológa a opýtajte sa na jeho názor.
Dýchacie techniky
Správne dýchanie je kľúčové pri akejkoľvek náročnejšej fyzickej aktivite. Aj pred pôrodom sa vám zíde zopár tipov, ako správne dýchať. Správne dýchanie vám pomôže nielen ostať vo väčšej psychickej pohode, ale zároveň zabezpečí pre bábätko dostatok kyslíka. Pri hlbokom dýchaní sa do tela vyplavujú hormóny podporujúce samotný pôrod- oxytocín a endorfín. Ďalším pozitívom správneho dýchania je, že vám pomôže zvládnuť kontrakcie. Myseľ sa bude sústrediť na dýchanie a o niečo menej na bolesť. Vedomým dýchaním si dokážete kontrakciu rozdeliť ako keby na viacero častí. Viete sa tak pripraviť na jej začiatok, vrchol a sledovať jej koniec.
Ako na to:
Dýchanie je potrebné zladiť s rytmom kontrakcií. Keď cítite, že prichádza kontrakcia, zhlboka sa nadýchnete- nie do brucha, ale do pľúc až pod kľúčnu kosť. Pľúca tak zatlačia na bránicu, ktorá zatlačí na svaly, ktoré vám pomôžu vytlačiť bábätko von.
Pri pôrode v ľahu, sa chyťte pod stehnami, nohy majte pokrčené a bradu tlačte k hrudi. Zavrite oči (je to prevencia proti popraskaným cievkam) a tlačte z celej sily akoby ste boli na veľkej potrebe. Tlačte kým vládzete. Potom vydýchnite. A celý postup zopakujte. Kontrakcia trvá približne 1-2 minúty – stihnete takýmto spôsobom tlačiť tak 2-3 krát.
Dýchanie, ktoré vám pomôže sa napojiť na bábätko a samú seba si môžete vyskúšať už v prvej dobe pôrodnej, kedy kontrakcie ešte nie sú také silné. Ak máte možnosť sadnite si na fit loptu, kde sa môžete mierne pohupovať. Zhlboka dýchajte, skúste si privrieť oči a sústrediť sa sama na seba. Podobné techniky sa využívajú aj pri hypnopôrode.
Gratulujeme! Bábätko je s vami a nič krajšie neexistuje – stali ste sa mamou!
*Každé tehotenstvo je jedinečné, svoj stav konzultujte so svojim ošetrujúcim lekárom
Zdroje:
Simone Davies a Junnifa Uzodike: Montessori pre bábätká
https://www.pregnancybirthbaby.org.au/