Obdobie tehotenstva - 1. - 4. týždeň



Byť v očakávaní a nosiť pod srdcom dieťa je jeden z najintenzívnejších pocitov, ktoré v živote človek zažije. Už len predstava, že ženské telo je schopné z dvoch buniek stvoriť dokonalú bytosť je fascinujúca a udivujúca. Ale tak to je. Ženské telo je úžasné!

Tehotenstvo a pôrod sú prirodzene inteligentné a najkomplexnejšie procesy, ktorých je telo schopné. Sledovať ako dieťa v našom tele rastie je vzrušujúca skúsenosť. Vo výsledku je tehotenstvo vnímané ako mimoriadne pozitívna udalosť. Aj takou je. Treba však počítať s tým, že naše telo aj psychiku počas tohto obdobia čaká aj zopár zaťažkávajúcich skúšok.

Prinášame vám praktického sprievodcu obdobím tehotenstva, ktorý, ako veríme, vám pomôže si tehotenstvo užiť, mať prehľad v tom, čo sa vo vašom tele deje a ako sa darí vášmu bábätku. Maternica je totiž jeho prvým domovom a už tam mnohé veci vníma a rozvíja svoje zmysly.

Som tehotná!

Každá žena vníma svoje telo. Niektorá viac, iná menej intenzívne, ale väčšinou dokáže odhaliť, že sa niečo deje, niečo je inak. Napovedať nám môže meškajúca menštruácia, zväčšené a mimoriadne citlivé prsia, únava. Prvým pomocníkom pre zistenie gravidity je tehotenský test. Aj keď sa určite neviete dočkať tak tehotenský test je najlepšie použiť cca 12-ty deň od ovulácie. Na testoch sa uvádza väčšinou kratší čas (cca 8 dní), ale u máloktorej ženy test odhalí graviditu tak skoro. Po pozitívnom tehotenskom teste je potrebné objednať sa k svojmu gynekológovi, aby ultrazvukom potvrdil túto skvelú novinku.

Návšteva gynekológa

Na prvom gynekologickom vyšetrení gynekológ určí približný termín pôrodu. Od tohto momentu sa vás bude okolie neustále pýtať na to, v ktorom ste mesiaci, poprípade týždni. Spočiatku to môže byť trochu zmätočné, pretože tehotenstvo sa nepočíta na kalendárne, ale lunárne mesiace (lunárny mesiac má presne 28 dní).

Tehotenstvo trvá 40 týždňov – 270 dní a je rozdelené do troch trimestrov:

1. trimester: 1.-12. tehotenský týždeň
2. trimester: 13.-27. tehotenský týždeň
3. trimester: 28.-40. tehotenský týždeň


 

Celým vaším tehotenstvom vás bude sprevádzať aj náš videoseriál s odbornou garantkou a gynekologičkou MUDr. Petrou Strakovou 

Cesta k rodičovstvu: Majte zdravé a pohodové tehotenstvo.

V piatich častiach sa dozviete ako plánovať tehotenstvo, aké aktivity pozitívne vplývajú na plodnosť, pomôžeme vám zorientovať sa v náročných prvých mesiacoch, vyvrátime rôzne mýty okolo tehotenstva a prevedieme vás celým týmto krásnym obdobím v živote ženy. Ak sa už váš termín pôrodu blíži určite oceníte praktické rady, čo si so sebou zbaliť do pôrodnice. 


Telo sa chystá na mimoriadne náročné obdobie, ktoré je však pripravené zvládnuť. Každé tehotenstvo je veľmi individuálna záležitosť, ale treba mať na pamäti, že viac ako kedykoľvek by ste mali myslieť predovšetkým na seba, na svoju psychickú a fyzickú pohodu. Najbližšie mesiace bude vaše telo pracovať naozaj tvrdo, aby sa vám na konci tejto cesty narodilo zdravé bábätko. Majte to na pamäti, neprepínajte sa. 

1. týždeň

  • Práve v tomto týždni vám začína menštruácia.
  • Žena otehotnie až v priebehu ovulácie, čo je zvyčajne druhý týždeň od začatia menštruácie.
  • Prvý týždeň sa preto nepočíta ako tehotenstvo.

2. týždeň

  • Skončila vám menštruácia  a práve teraz je príležitosť otehotnieť.
  • Pokiaľ túžite po bábätku niekde medzi 8.-14. dňom od menštruácie by ste mali mať sex. Aby ste si bola istá, že ovulujete, môžete si to overiť aj pomocou ovulačného testu.

3. týždeň

  • Vajíčko sa pohybuje smerom k maternici a ak ste mali s partnerom sex, spermie mu idú naproti.
  • K oplodneniu vajíčka dochádza vo vajíčkovode, ak sa tak stane, ste tehotná!
  • Ešte predtým ako sa vajíčko uhniezdi začne sa deliť – toto štádium sa nazýva zygota.
  • V tomto momente je rozhodnuté už aj o pohlaví bábätka – to určuje spermia otca. Ak je nositeľom chromozómu X budete mať dievčatko, ak Y, bude to chlapček.

4. týždeň

  • Od okamihu počatia sa vajíčko začína samo deliť v tomto momente plod tvorí zhruba 200 buniek a s priemerom 4-5 mm. Toto štádium sa nazýva blastocysta.
  • Zároveň sa vytvoria tri vrstvy buniek:
  • ektodrem (vonkajšia vrstva) – stane sa nervovým systémom a mozgom dieťaťa
  • mezoderm (stredná vrstva) – stane sa srdcom a cievami, svalmi a kosťami
  • endoderm (vnútorná vrstva) – vznikne z nej tráviaci systém a dýchací systém

Všetko potrebné pre obdobie tehotenstva nájdete na našom e-shope v kategórii Matka a dieťa - Tehotenstvo.

    Upozornenie