NAJČASTEJŠIE DÔVODY
Sliznica nosa a nosová prepážka sú pretkané hustým systémom žiliek a cievok. Prekrvujú nos a ohrievajú vdychovaný vzduch. Keď dôjde k ich podráždeniu, nastáva reakcia, označovaná ako krvácanie (epistaxa). V zime sa objavuje najčastejšie, keď sliznicu vysušuje vykurovanie a studený vonkajší vzduch. Alergici s krvácaním bojujú celoročne, a to z dôvodu kombinácie opuchnutých dýchacích ciest a silného smrkania.
Za epistaxou sa však môže ukrývať infekcia alebo prechladnutie, ktoré vedú k nadmernej tvorbe hlienu a hnisu v nosovej dutine, čo dočasne poškodzuje cievy a vedie k prípadnému krvácaniu. Ako vedľajší príznak sa tiež objavuje pri zlomeninách nosových kostičiek a poraneniach kostí tváre. U detí je obzvlášť nebezpečné vkladanie rôznych predmetov do nosovej dierky, napríklad kúsok jedla, hračky, guličky atď. Takisto pričasté a nešetrné čistenie nosa, vysušujúce sliznicu, vedie k tomu, že jemné cievky popraskajú a začnú krvácať.
Najviac vitamínu C sa nachádza v kyslej kapuste, listovej zelenine, kivi či citrusoch, na spevnenie cievnej steny zase funguje konzumácia pohánky (respektíve rutínu z nej), a to hlavne v kombinácii s týmto vitamínom.
V neposlednom rade, pri krvácajúcich stavoch zohráva svoju úlohu aj deficit železa. Tento minerál sa podieľa na prenose kyslíka do všetkých buniek v ľudskom tele. Pri nedostatku železa viac podliehame únave, infekciám a krvným stratám. Ak chcete doplniť svoje „železité“ zásoby, stavte na červené mäso, pečienku, orechy a semená, ale tiež listovú zeleninu, cviklu a sušené ovocie.
AKO ZASTAVIŤ KRVÁCANIE?
1. Dieťa upokojte a posaďte na stoličku s opierkou. Sedieť by malo rovno, prípadne v jemnom predklone, aby sa v nose zbytočne nevytvárali zrazeniny.
2. Zabráňte mu, aby ležalo alebo zakláňalo hlavu. Hrozilo by vdýchnutie alebo prehĺtanie krvi, čo následne vedie k zvracaniu.
3. Uvoľnite odev pri krku a prstami stláčajte nos, po desiatich minútach tlak uvoľnite.
4. Po zastavení krvácania je dôležité aspoň 2 hodiny nesmrkať, nepiť teplé nápoje a fyzicky sa nenamáhať.
5. Ak krvácanie neprestane, opakujte postup ďalších desať minút.
Samovoľné krvácanie a bolesť hlavy spolu úzko súvisia, keďže malý pacient stráca náhle väčšie množstvo krvi. Hoci by sa mala bolesť po chvíli sama od seba stratiť, opakované situácie nepodceňujte a pátrajte po skutočnej príčine.