Hľadáte správnu dojčenskú fľašu? Toto by ste mali vedieť

29. 4. 2020 · 3 minúty na prečítanie
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Hľadáte správnu dojčenskú fľašu? Toto by ste mali vedieť
Hľadáte správnu dojčenskú fľašu? Toto by ste mali vedieť

 

 

Ak dojčenie nie je možné, o slovo sa hlási dojčenská fľaša. Pre čerstvých rodičov však býva jej výber skutočným orieškom. Zistite, čo všetko si musíte všímať a ktorý cumlík je ten „naj“!

 

 

Sklo alebo plast?

Ktorý materiál si máte vybrať? Záleží od veku - v prvých týždňoch života bábätka je vhodnejšie použiť sklenenú fľašu. Je síce ťažšia než plastová, no dieťa si ju ešte držať samo nebude, takže tento argument môžete z hodnotiacich kritérií pokojne vypustiť. Hlavným benefitom sklenenej fľaše je ľahké udržiavanie jej čistoty, odolnosť voči teplotným zmenám, a tým pádom aj dlhšia životnosť. Je síce pravdou, že sklo rozbijete rýchlejšie než plast, no v súčasnosti už aj na tento problém existuje riešenie v podobe silikónových ochranných návlekov.

Čo sa týka plastových fliaš, tie sú prirodzene nerozbitné a peňaženku zaťažia o poznanie menej, no horšie sa čistia. Sú podstatne ľahšie, preto sú vhodné najmä vtedy, ak už vaše bábätko udrží fľašu samé. Pri kúpe buďte obozretní a investujte do kvalitných značiek, ktoré neobsahujú škodlivú zložku bisfenol A. Nájdete ich pod označením Bisfenol A free alebo BPA free. Ak vaše bábätko saje príliš rýchlo, hrozí mu riziko nahltania sa vzduchu, čo u neho môže vyvolať nepríjemné bolesti bruška a koliky. V takýchto prípadoch sa oplatí investovať do tzv. antikolikových fliaš.

Výber cumľa nepodceňujte

Zvoliť silikónový alebo kaučukový? A aký tvar bude vášmu drobcovi viac vyhovovať? Pravdou ostáva, že niektoré veci musíte doslova odskúšať na vlastnej koži. Vo všeobecnosti platí, že tvar cumľa by mal pripomínať bradavku ženského prsníka, aby sa kŕmenie z fľašky čo najviac priblížilo tomu prirodzenému. Z hľadiska materiálu možno konštatovať, že kaučukové cumle sú na pocit mäkšie a teplejšie, no majú podstatne nižšiu životnosť než cumle zo silikónu.

 

 

Podstatným faktorom výberu je aj „dierkovanie“ cumľa, ktoré má priamy vplyv na prietok tekutiny, ktorú vaše bábätko konzumuje. V zásade platí, že čím je dieťa menšie, tým by mala byť aj menšia dierka cumľa - bábätko sa za pomoci takýchto cumľov učí aktívne sať. Čím bude väčšie, tým by mal mať aj cumeľ väčšie dierky. Počas jedenia malého stravníka vždy sledujte. Ak s fľaškou zápasí, je to jasný signál, že dierka na cumli je primalá. Ak sa naopak mliečkom dusí a často ho vykašliava, je preňho priveľká.

Pozor na hygienu

Novorodenec spočiatku nemá dostatočne vyvinutú imunitu. Preto by ste mali mať na pamäti, že dojčenská fľaša, cumeľ a v podstate všetko, čo príde do kontaktu s jeho ústami, by malo byť dôkladne čisté a sterilizované. Fľašky a cumle by ste pred každým použitím mali dôkladne vypláchnuť prúdom horúcej vody a následne sterilizovať.

 

Modernejším spôsobom je napríklad parný sterilizátor, do ktorého napustíte dostatočné množstvo vody, ponoríte predmety a prístroj zapnete.

Po zhruba 10 minútach sa sterilizátor sám vypne. Obdobným pomocníkom je sterilizátor do mikrovlnnej rúry, určený najmä na plastové predmety. Pýtate sa, dokedy je sterilizácia potrebná? Minimálne do doby, než sa dieťatku vytvorí imunita, tj. začne loziť a objavovať svet okolo seba nielen očami, ale aj ústami. 

Modernejším spôsobom je napríklad parný sterilizátor, do ktorého napustíte dostatočné množstvo vody, ponoríte predmety a prístroj zapnete. Po zhruba 10 minútach sa sterilizátor sám vypne. Obdobným pomocníkom je sterilizátor do mikrovlnnej rúry, určený najmä na plastové predmety. Pýtate sa, dokedy je sterilizácia potrebná? Minimálne do doby, než sa dieťatku vytvorí imunita, tj. začne loziť a objavovať svet okolo seba nielen očami, ale aj ústami. 


Ďalšie články k téme Hľadáte správnu dojčenskú fľašu? Toto by ste mali vedieť

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
Upozornenie