Ako vybrať kliešťa u detí? Chráňte ich pred nebezpečnými parazitmi
Kliešte predstavujú v súčasnosti veľkú hrozbu. Ako pred nimi účinne ochrániť deti a čo robiť v prípade, že im niekde kliešťa nájdete? Prečítajte si v našom článku.
Obsah článku
Našli ste na svojom dieťati po hre vonku malého kliešťa? Kliešte predstavujú skutočnú hrozbu, pretože prenášajú nebezpečné choroby, ako je borelióza, kliešťová encefalitída a iné. Dobrou správou je, že s určitými vedomosťami a správnou technikou môžete kliešťa bezpečne odstrániť.
Prečo kliešte predstavujú hrozbu?
Kliešte sú síce malé, ale choroby, ktoré prenášajú, môžu pre deti aj pre dospelých predstavovať veľkú hrozbu.
Lymská borelióza
Jedno z najbežnejších ochorení spôsobených kliešťom sa nazýva lymská borelióza. Borelióza je spôsobená baktériou Borrelia burgdorferi. Táto baktéria sa do organizmu dostane po uhryznutí infikovaným kliešťom. Na prenos infekcie by mal byť kliešť prisatý minimálne 36 až 48h. Riziko infekcie sa výrazne znižuje, pokiaľ sa kliešť odstráni do 24h. Symptómy môžu zahŕňať vyrážku v tvare terča na koži, únavu, bolesti svalov a kĺbov, horúčku a problémy s nervovým systémom. Ak sa táto choroba neodhalí včas a nezačne sa liečiť, môže mať dlhodobé dôsledky na srdce, kĺby a mozog.
Kliešťová encefalitída
Ďalším ochorením, ktoré kliešte môžu preniesť, je vírusové ochorenie nazývané kliešťová encefalitída. Táto choroba postihuje centrálny nervový systém a môže zanechať vážne následky. “Vírus sa do organizmu môže dostať prisatím infikovaného kliešťa, ale aj konzumáciou nepasterizovaných infikovaných mliečnych výrobkov. Najčastejšie ide o kozie a ovčie produkty,“ uviedla pre Dr. Max farmaceutka PharmDr. Lucia Eliasová. Symptómy môžu zahŕňať horúčku, bolesti hlavy, svalové nepohodlie a v niektorých prípadoch dokonca závažné neurologické problémy. U detí môže kliešťová encefalitída spôsobiť komplikácie, ako sú záchvaty a problémy so sústredením.
Ako odstrániť prisatého kliešťa?
Ak na svojom dieťati nájdete prisatého kliešťa, nepanikárte. Postupujte krok po kroku podľa týchto pokynov. Kliešťa by ste tak mali bez väčších problémov vybrať:
- Najskôr si zhromaždite niekoľko základných pomôcok: pinzetu s jemnými hrotmi, dezinfekciu, vatový tampónik a uzavreté vrecko.
- Pinzetu v prvom rade poriadne vydezinfikujte.
- Pomocou vyčistenej pinzety uchopte kliešťa čo najbližšie ku koži a vytiahnite ho smerom nahor rovnomerným tlakom. Kliešťa nekrúťte ani nestrhávajte, pretože to môže spôsobiť, že sa časti z neho odlomia a zostanú v koži.
- Kliešťa zlikvidujte vložením do uzavretého vrecka alebo spláchnutím do toalety. Kliešťa nikdy neroztláčajte prstami. Miesto uhryznutia a svoje ruky dôkladne očistite antiseptickým prostriedkom.
- Na miesto, kde bol kliešť prisatý, naneste opäť dezinfekčný prostriedok.
Kliešťa je najlepšie odstrániť do 24 až 48 hodín. V nasledujúcich týždňoch pozorne sledujte, či sa v mieste uhryznutia neobjavia príznaky boreliózy alebo iných ochorení prenášaných kliešťami, ako sú vyrážka, bolesť kĺbov alebo únava. Ak by sa u vášho dieťaťa nejaké príznaky objavili, ihneď navštívte lekára.
Metódy odstraňovania kliešťov, ktorým sa treba vyhnúť
Vyhnite sa používaniu vazelíny, laku na nechty alebo alkoholu
Nech robíte čokoľvek, nepoužívajte vazelínu, lak na nechty ani alkohol na kliešťa v snahe udusiť ho alebo podráždiť, aby sa sám oddelil. Je to mýtus a nefunguje to. V skutočnosti to môže spôsobiť, že sa kliešť zavŕta hlbšie do kože alebo vyvrhne obsah žalúdka do oblasti uhryznutia, čím sa zvýši riziko prenosu choroby.
Nechytajte kliešťa holými rukami
Vyhnite sa uchopeniu kliešťa holými rukami. Kliešte môžu prenášať choroby a rozdrvením alebo stlačením kliešťa pri odstraňovaní sa do rany po uhryznutí môžu dostať organizmy spôsobujúce choroby.
Nepoužívajte teplo ani kliešťa nedráždite
Nepoužívajte teplo, zápalky ani zapaľovače, aby ste sa pokúsili kliešťa podráždiť a donútiť ho, aby sa sám stiahol. Je to neúčinné a môže to spôsobiť, že kliešť vyvrhne viac patogénov do miesta uhryznutia. Jednoducho uchopte kliešťa čo najbližšie ku koži pinzetou s jemnými hrotmi a vytiahnite ho smerom nahor stálym tlakom.
Čo robiť, ak hlava kliešťa ostane v koži?
Ak po odstránení tela kliešťa ostane vnútri jeho hlavička, navštívte lekára, ktorý kliešťa vyberie tak, aby vo vašom dieťati neostala hlavička ani žiadny kúsok tela, ktorý by mohol predstavovať nebezpečenstvo.
Kľúčom je dôkladná prevencia
Najlepším spôsobom, ako ochrániť svoje deti, je v prvom rade predchádzať kliešťom. Prinášame vám preto pár rád, ako sa vyhnúť tomu, že ich vaše dieťa niekde chytí:
Používajte repelent proti hmyzu
Jedným z najúčinnejších spôsobov prevencie je používanie repelentov. Existuje množstvo repelentov dostupných na trhu, ktoré sú vhodné aj pre deti. Repelenty vytvárajú ochrannú bariéru tým, že produkujú výpary zakrývajúce ľudské pachy, ktoré priťahujú nepríjemný hmyz a kliešte. Pri výbere repelentu je dôležité brať do úvahy vek dieťaťa a aj to, či chcete repelent aplikovať na odev alebo priamo na pokožku.
V prípravkoch určených pre deti sú obsiahnuté látky, ktoré sú jemné k citlivej detskej pokožke. Pre deti je lepšie zvoliť repelenty vo forme gélu alebo spreja. Ak používate sprejový repelent, dbajte na to, aby ste zabránili vdychovaniu prípravku alebo kontaktu s očami. Nanáša sa dvomi spôsobmi. Buď ho opatrne nastriekate na oblečenie a na odhalené časti tela s výnimkou tváre, alebo ho najprv nastriekajte do dlane a potom rozotrite na pokožku. Repelenty nie sú vhodné pre deti mladšie ako dva mesiace. Pre dojčatá a batoľatá je preto lepšie použiť moskytiéru ako ochranný prostriedok.
Pravidelne kontrolujte a prezerajte svoje dieťa
Po pobyte vonku dôkladne skontrolujte telo svojho dieťaťa, najmä zadnú časť kolien, okolie uší, miesta vo vnútri pupka, pod pazuchami a okolo línie vlasov. Kliešte majú radi teplé a vlhké miesta na tele.
Vyhýbajte sa vysokej tráve
Kliešte sa nachádzajú najmä vo vysokej tráve a kroví. Preto je dobré minimalizovať pobyt detí v takýchto prostrediach. Usmernite deti tak, aby si pri hraní vonku vyberali skôr udržiavané trávniky a plochy, kde nie je vysoká tráva. Pri turistike, bicyklovaní alebo korčuľovaní sa zase držte hlavných ciest alebo chodníkov.
BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach