Ako správne ošetrovať pupočnú jazvu?

28. 4. 2020 · 3 minúty na prečítanie

Gratulujeme! Vaše bábätko má už niekoľko dní a vy sa môžete presunúť z nemocnice domov. Tu sa začína kolotoč nových povinností – ako napríklad dôkladné ošetrovanie pupka.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Ako správne ošetrovať pupočnú jazvu?

 

Pupočníková šnúra spájala plod s placentou. Cez ňu bolo vaše bábätko deväť mesiacov vyživované a tvorila pevnú súčasť jeho tela, s ktorým bola prepojená práve cez pupok. V okamihu narodenia býva pupočná šnúra prestrihnutá niekoľko centimetrov od tela a lekár uzavrie dieťaťu pupočník svorkou. Po odpadnutí alebo odstránení pupočného kýpťa je potrebné starať sa o hygienu a hojenie pupka bábätka aj naďalej. Poradíme vám, ako na to.

Dôsledná hygiena

V období, keď jazva mokvá, poľahky sa môže stať vstupnou bránou pre rôzne infekcie. Preto je veľmi dôležité jej správne ošetrovanie podľa pokynov ošetrujúceho lekára. Po odpadnutí alebo odstránení pupočného kýpťa (zvyčajne sa odstraňuje ešte počas pobytu v pôrodnici) sa mamička stará o pupočnú jazvu bábätka. Ak jazva mokvá, môže sa totiž stať vstupnou bránou pre infekcie. Preto je veľmi dôležité jej správne čistenie a ošetrenie.

Pupok čistite 3- až 4-krát dennegázovým štvorcom namočeným v 60-percentnom liehu. Ten vysušuje a zabraňuje množeniu choroboplodných zárodkov. Pupok roztiahnite dvoma prstami jednej ruky a šetrne ho vytrite dosucha. Ak ho treba vytrieť viackrát, na každý výter použite čistú gázu. Po ošetrení nechajte pupok voľne bez prelepovania, nenanášajte naň žiadnu masť ani zásyp.

Správne zhojenie

Pre podporu hojenia je vhodné vystavovať pupček často vzduchu. Taktiež nenamáčajte bábätko zbytočne dlho vo vode, aby čerstvá jazva zbytočne nepremokala a aj vďaka tomu sa zahojila skôr. Pupočná jazva sa zvyčajne zahojí do 14 dní. Dokončenie hojenia spoznáte tak, že po jemnom roztiahnutí pupčeka nie je badateľné mokvanie a štvorec gázy používaný na čistenie je opakovane čistý. Následne už čistite pupček bez použitia liehu, vždy raz za týždeň, najlepšie po kúpaní.

Pri hojení pupočníkovej jazvy sa môžu objaviť dva problémy. Mokvanie sa niekedy naťahuje dlhšie, čo je zvyčajne znakom toho, že ešte vždy pretrvávajú drobné pupence, sprevádzajúce tvorbu novej kože. Dlhodobé mokvanie však nemôže oddialiť prvý kúpeľ dieťaťa, ktorý je po 15tom dni nevyhnutný pre správnu hygienu. Inokedy sa pri sťahovaní pokožky okolo pupka objaví drobná pupočná hernia s priemerom približne jeden centimeter. Tá sa zvykne definitívne zasunúť okolo jedného roka života, občas aj neskôr, keď brušné svaly dieťaťa poriadne spevnejú.

V tomto období bábätku určite ulahodia plienky určené špeciálne pre novorodencov. Vpredu majú výrez na pupček, čím je toto citlivé miesto chránené pred podráždením a podporí sa tak rýchlejší proces zhojenia.

Kedy navštíviť lekára?

Ak sa objaví žltkavý výtok, hnis alebo výrazné mokvanie.

• Pokiaľ je pupočná hernia väčšia než jeden centimeter.

• Pri silnom krvácaní.

• Ak je okolitá pokožka začervenaná či značne opuchnutá.

• V prípade, že dieťa plače, keď sa dotknete jeho pupčeka.

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie