Ako sa starať o pokožku bábätka?

28. 4. 2020 · 2 minúty na prečítanie

Najčastejšou otázkou mamičiek v súvislosti so starostlivosťou o pokožku je, ako často majú kúpať svoje bábätko. Názory odborníkov sa rôznia.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Ako sa starať o pokožku bábätka?
Ako sa starať o pokožku bábätka?

Denné kúpanie odstráni nečistoty a zároveň sa stáva rituálom bližšieho kontaktu medzi mamičkou a bábätkom. Objavujú sa však aj názory, že denné kúpanie môže nadmerne vysúšať pokožku bábätka, a tak dochádza k strate potrebného ochranného filmu pokožky.

 

Kúpte pravidelne a rozumne

U zdravých detí denné kúpanie neprekáža pri dodržaní pravidiel uvedených ďalej. Bábätká s výrazne suchou pokožkou alebo s výskytom atopickej dermatitídy v rodine sa odporúča kúpať s frekvenciou 1-krát týždenne. Intenzitu kúpania voľte teda individuálne. To, čo vyhovuje jednému bábätku, nemusí vyhovovať druhému. Aj u dieťatka, ktoré nekúpete denne, sa treba pravidelne starať o jeho pokožku, čistotu a pohodlie.

 

Starostlivosť o pokožku, keď nekúpeme

Novorodenecká a dojčenská pokožka vyžaduje dennodenné očistenie a ošetrenie. Táto očista zahŕňa jemné utretie všetkých kožných záhybov vlažnou vodou. Ak voda nie je postačujúca, môžete použiť vatu navlhčenú v minerálnom alebo slnečnicovom olejčeku. V kožných záhyboch sa nachádzajú odumreté čiastočky pokožky a výlučky potných a mazových žliaz, ktoré sa rozkladajú a sú živnou pôdou pre mikroorganizmy. V krajnom prípade môže dôjsť až k vzniku opuchov, hlavne v časti krku, záhybov za uškami, v lakťovej jamke, podpazuší, podkolení či oblasti zadočka a genitálií. Ak má dieťatko suchú pokožku, celé telíčko po očistení aspoň raz denne dôkladne premastite, tak pokožku zvláčnite a vytvorí sa na nej ochranný film.

Ako na zapareniny

Bábätká a malé deti majú citlivejšiu pokožku ako dospelí, a teda zaparené miesta nie sú ničím nezvyčajným. Vlhká pokožka sa zaparí, nasleduje sčervenanie a mechanické poškodenie pokožky sprevádzané svrbením. Zapareniny sa najčastejšie tvoria v kožných záhyboch, v podpazuší a na vnútornej strane stehien.

 

Ak vznikajú v miestach pod plienkou, hovoríme o plienkovej dermatitíde. Jej príčinou môže byť nedostatočné prebaľovanie, slabé čistenie pokožky, hnačka, prípadne nesprávna technika balenia dieťaťa do plienky. Pri liečbe je dôležité predovšetkým odstrániť vyššie spomínané príčiny vzniku. Takisto môžete použiť aj masti s obsahom zinku. Ak sa však stav nezlepšuje, treba záležitosť konzultovať s lekárom a naordinovať správnu liečbu.

Ďalšie články k téme Ako sa starať o pokožku bábätka?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie