6. Aké sú chronické komplikácie diabetu? 15.08.2019
Chronické komplikácie postihujú pacientov s diabetom 1. i 2. typu.
Či sa tieto komplikácie vyskytujú, závisí od:
● celkovej dĺžky trvania ochorenia (čím dlhšie človek na diabetes trpí, tým je riziko komplikácií vyššie),
● správnej liečby,
● dodržiavania režimových opatrení (čím je pacient zodpovednejší v liečbe a diéte, tým menej trpí komplikáciami).
Hlavnou príčinou vzniku neskorých komplikácií diabetu je dlhodobá a opakujúca sa hyperglykémia. Tá je pre organizmus neprirodzená a ľudské bunky a tkanivá nie sú na vysoké koncentrácie glukózy prispôsobené. Dochádza preto k ich poškodeniu.
Chronické komplikácie môžu postihovať veľa orgánov a patria sem postihnutia:
● obličiek (znížená funkcia až ich zlyhanie),
● očí (poškodenie sietnice až slepota),
● ciev (ateroskleróza, infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda),
● nervov (brnenie, bolesti končatín),
● dolných končatín (otlaky, vredy, defekty, zápaly až amputácie),
● tráviaceho ústrojenstva (poruchy trávenia, vyprázdňovania, žlčníkové kamene).
Tieto neskoré komplikácie sú najnebezpečnejším dôsledkom diabetu, ktorý pacienta ohrozuje na živote:
● Diabetes je príčinou takmer 40 % prípadov chronického zlyhania obličiek.
● Diabetes patrí k najčastejším príčinám slepoty v dospelosti a je jednou z najčastejších príčin amputácie dolných končatín.
● Približne ¾ pacientov s diabetom umierajú v dôsledku srdcovo-cievnych komplikácií.
Hlavnou podstatou liečby diabetu je predchádzanie výskytu chronických komplikácií a zaistenie rovnakej kvality života, akú majú zdraví ľudia.
POSTIHNUTIE OBLIČIEK (diabetická nefropatia)
● V obličkách sa krv filtruje a vzniká takzvaný primárny moč, v ktorom sú rozpustené odpadové látky a telo sa ich touto cestou zbavuje. Neprepúšťa však väčšie častice, napríklad bielkoviny.
● Vplyvom dlhodobo zvýšenej hladiny cukru v krvi sa obličky poškodia a začnú prepúšťať i bielkoviny. To sa prejaví nálezom bielkoviny v moči, predovšetkým albumínu. Najprv sú straty albumínu menšie (30 – 300 mg/deň) a tento stav sa označuje ako mikroalbuminúria. Väčšia strata bielkoviny močom (nad 0,5 g/deň) znamená už závažnejšie postihnutie a hovoríme o proteinúrii. Strata viac než 3 g bielkovín za deň môže byť sprevádzaná opuchmi, vysokým krvným tlakom, vysokými hodnotami krvných tukov (tzv. nefrotický syndróm).
● Poškodenie obličiek môže viesť až k ich celkovému zlyhaniu. Pacienti musia potom chodiť na umelé čistenie krvi (dialýzu), v najťažších prípadoch podstúpiť transplantáciu obličiek.
● Preto sú dôležité pravidelné kontroly prítomnosti bielkovín v moči, aby boli prípadné zmeny v obličkách podchytené.
POSTIHNUTIE OČÍ (diabetická retinopatia)
● Diabetická retinopatia je postihnutie sietnice oka.
● Nadmerným množstvom glukózy v krvi dochádza k poškodeniu ciev, ktoré sietnicu vyživujú. To môže viesť k závažným poruchám zraku až k slepote.
● Poškodenie sietnice je nevratné.
● Zásadná je opäť prevencia, čo znamená dodržiavanie liečby, diétneho režimu a pravidelné kontroly očného pozadia u očného lekára (oftalmológa) minimálne 1-krát ročne.
POSTIHNUTIE NERVOV (diabetická neuropatia)
● Vegetatívna neuropatia môže mať za následok problémy so srdcom a cievami, ako sú napríklad poruchy srdcového rytmu alebo pokles krvného tlaku po postavení sa. Môže tiež spôsobovať ťažkosti s močovým ústrojenstvom – ťažké vyprázdňovanie a impotenciu.
● Periférna neuropatia sa prejavuje poruchou citlivosti nervov nôh, niekedy i rúk. Práve tieto nervy nás informujú o tom, či je niečo teplé alebo studené, či nás niečo netlačí, alebo nie sme poranení. Diabetici mávajú preto problém rozoznať prílišný chlad či teplo, rôzne otlaky od topánok alebo poranenia. Periférna neuropatia sa môže prejaviť ako mravčenie, brnenie a pálenie v nohách v pokoji, najmä v noci. Ťažkosti sa môžu zmierniť, ak sa pacient prejde.
● Neuropatia niekedy nemusí mať žiadne príznaky. Naopak, niektoré z uvedených ťažkostí nemusia byť spôsobené neuropatiou.
POSTIHNUTIE VEĽKÝCH CIEV
● Príčinou aterosklerózy je porucha metabolizmu krvných tukov, najmä cholesterolu. Jeho zvýšená hladina sa spočiatku prejavuje výrastkami v okolí očí, tukovými výbežkami na šľachách a koži alebo šelestami na veľkých tepnách pri vyšetrení krvného obehu. Pri dlhodobo zvýšenej hladine cholesterolu sa rozvíja ateroskleróza a s ňou súvisiace komplikácie.
● Cholesterol sa postupne začne ukladať v stenách ciev a vytvára tam takzvané aterosklerotické pláty.
● Aterosklerotický plát postupne rastie a mení prirodzený polomer ciev. Zároveň môže prasknúť, oddeliť sa od cievnej steny a pri prechode cievnym riečiskom upchať niektoré menšie či väčšie cievy. Takto vznikajú komplikácie aterosklerózy, ako napríklad:
● ischemická choroba srdca a jej prejavy – záchvatovitá bolesť na hrudi (angina pectoris) a jej dôsledok – infarkt myokardu,
● cievna mozgová príhoda (mŕtvica),
● chronická nedostatočnosť ciev dolných končatín (ischemická choroba dolných končatín). Ide o ochorenie tepien, pri ktorom hrozí ich uzatvorenie tukovými plátmi. Prejavuje sa chladnými končatinami, bolesťou a v neskorších štádiách môže byť nutná amputácia.
● Aterosklerotické postihnutie ciev je u diabetikov 2- až 4-krát vyššie než u osôb, ktoré diabetes nemajú.
● Znížené prekrvenie nôh je spolu s postihnutím nervov príčinou takzvaného syndrómu diabetickej nohy.
● Pod pojmom syndróm diabetickej nohy rozumieme chorobné zmeny, ktoré postihujú tkanivá nohy pod členkom. Tieto zmeny vznikajú v dôsledku postihnutia ciev, nervov a pri väčšom sklone k infekcii. Najčastejšie sa objavujú vredy na chodidle nohy alebo odumieranie tkanina na prstoch nôh.
● Pri poruche citlivosti nervov v nohách môžu vznikať rozsiahle nehojace sa rany mnohokrát z bezvýznamných dôvodov. Napríklad obarením príliš horúcou vodou pri kúpeli, šliapnutím na niečo ostré či kameň v topánke,
poranením pri odstraňovaní zatvrdnutej kože alebo pri pedikúre. V týchto miestach potom často dochádza k infekcii.
● Množstvo cukru je zvýšené nielen v krvi, ale aj vo všetkých tkanivách. A v „sladkom prostredí“ sa infekcia šíri veľkou rýchlosťou.
● Aj hojenie poškodených tkanív býva pomalšie. Hlavne v dôsledku zlého prekrvenia a oslabenej funkcie imunitného systému.
Chronické komplikácie diabetu sú zodpovedné za vysokú úmrtnosť diabetikov. I keď sa objavujú nové liečebné postupy, najúčinnejšou možnosťou prevencie vzniku komplikácie zostáva stále správna liečba diabetu, liečba porúch krvných tukov, vysokého krvného tlaku a najmä dôsledné a trvalé dodržiavanie liečebného režimu.