Rozhovor o diabete s farmaceutom Petrom Gylaníkom: Ako plnohodnotne žiť s touto diagnózou?

19. 9. 2023 · 10 minút na prečítanie

Prinášame komplexný rozhovor s farmaceutom Petrom Gylaníkom, ktorý vám odpovie na všetky otázky týkajúce sa prevencie, života s diabetes a jeho liečbou.

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Rozhovor o diabete s farmaceutom Petrom Gylaníkom: Ako plnohodnotne žiť s touto diagnózou?

Diabetes je vážnym zdravotným problémom, ktorý postihuje čoraz viac ľudí v našej spoločnosti. V posledných rokoch sme zaznamenali nárast počtu diabetikov. Keďže sa s touto diagnózou stretávame stále častejšie, rozhodli sme sa o nej prehovoriť s odborníkom, farmaceutom Petrom Gylaníkom, ktorý sa intenzívne venuje problematike cukrovky.

Prečítajte si náš rozhovor nielen o rastúcom počte ľudí s diabetom, ale aj o tom, ako cukrovka ovplyvňuje životy jednotlivcov a spoločnosti ako celku a ako môžeme zmeniť svoj životný štýl, aby sme predišli tomuto potenciálne smrtiacemu ochoreniu.

V tomto článku sa dozviete:

  • aké typy cukrovky trápia Slovákov,
  • či a ako sa dá cukrovke vyhnúť,
  • ako rozpoznáte, či máte ochorenie diabetes
  • ako prebieha liečba diabetes
  • ako pomôže správna životospráva a pohyb v liečbe diabetes
  • ako môže pomôcť diabetikovi rodina a priatelia, aby lepšie zvládal túto chorobu,
  • ako bezpečne cestovať, ak trpíte cukrovkou.

Koľko je na Slovensku diabetikov a stúpajú čísla?

Podľa zdravotníckej ročenky za rok 2022 máme na Slovensku 325 084 ľudí s ochorením diabetes mellitus. Za minulý rok pribudlo v diabetologických ambulanciách 28 139 pacientov. Trend je dlhodobo rastúci nielen na Slovensku, ale aj inde vo svete. Diabetes mellitus je závažný problém aj v menej rozvinutých krajinách.

Aké sú hlavné typy cukrovky a aký je medzi nimi rozdiel?

Diabetes mellitus je súbor viacerých ochorení, ktoré spája zvýšená hladina glukózy v krvi. Najviac pacientov (91,4%) má diabetes mellitus 2. typu, ktorý môžeme považovať za civilizačné ochorenie. Vyskytuje sa vo vyššom veku a súvisí s inzulínovou rezistenciou. Druhá najpočetnejšia skupina (7%) sú diabetici 1. typu. Toto ochorenie sa môže rozvinúť už v detskom veku a väčšinou súvisí s autoimunitnými procesmi. Samostatnú skupinu (0,8%) tvoria tehotné ženy, u ktorých sa rozvinie gestačný diabetes. Zvyšnú časť (0,8%) tvoria ostatné druhy diabetu, ktoré môžu súvisieť s inými ochoreniami, užívaním niektorých liekov alebo vznikajú na genetickom podklade.

Dá sa cukrovke vyhnúť? Aká je prevencia?

Dôležitý je zdravý životný štýl. Obezita, hlavne v oblasti brucha, je významný rizikový faktor pri diabete 2. typu. Veľmi dobrá prevencia sú aj pravidelné vyšetrenia hladiny glukózy alebo glykovaného hemoglobínu. Vo vybraných lekárňach robíme vyšetrenia hladiny glykovaného hemoglobínu. Výhodou tohto vyšetrenia je, že sa dá spraviť kedykoľvek počas dňa bez ohľadu na jedlo. Pri zvýšenej hodnote je následne dôležité kontaktovať  lekára. Prevencia má veľký význam pri komplikáciách diabetu. V prípade včasného zachytenia diabetu a úspešnej liečby sa môže výrazne znížiť výskyt poškodenia obličiek, poškodenia nervovej sústavy, cievne mozgové príhody, ischemickej choroby srdca a mnohých ďalších. Napríklad v prípade straty zraku v súvislosti s diabetom je zníženie rizika až o 90%. Význam v prevencii komplikácii diabetu majú aj výživové doplnky. Vitamíny skupiny B pomáhajú pri poškodení nervov. Omega – mastné kyseliny sú prospešné na cievy. Odporúčaná je kyselina alfa-lipoová a iné antioxidanty.  Luteín a zeaxantín pôsobí preventívne pri poškodení očnej sietnice. Krémy s obsahom urey sú vhodné na starostlivosť o pokožku na nohách. Výživové doplnky s uvedenými látkami sú bežne dostupné v lekárňach. Treba si však uvedomiť, že nikdy nemôžu byť náhradou lekárom naordinovanej liečby.

Aké sú prvotné príznaky u detí a dospelých?

U detí sa najčastejšie rozvinie diabetes mellitus 1. typu. Dochádza k poškodeniu beta buniek v pankrease a telo veľmi rýchlo stratí schopnosť tvoriť vlastný inzulín, vzniká absolútny nedostatok inzulínu. Príznaky nastupujú pomerne rýchlo, v priebehu týždňov.

Medzi príznaky patrí:

  • nadmerné pitie a močenie,
  • strata hmotnosti,
  • zvýšená únava.

Postupne sa môže rozvinúť diabetická ketoacidóza, kde môžeme pozorovať:

  • pach acetónu v dychu,
  • zrýchlené dýchanie,
  • suchú pokožku,
  • nevoľnosť,
  • vracanie,
  • poruchy až stratu vedomia.

U detí sa môžu vyskytovať aj iné druhy diabetu. Aj u dospelých môže vzniknúť diabetes mellitus 1. typu, ktorý sa väčšinou rozvinie do 30. roku života. Príznaky sú podobné ako u detí s rovnakým ochorením. Po 40. roku života sa najčastejšie rozvíja diabetes mellitus 2. typu, ktorý je sprevádzaný postupným zvyšovaním hladiny glukózy v krvi. Medzi príznaky patrí:

  • nadmerné pitie a močenie,
  • vo zvýšenej miere sa vyskytujú vaginálne a urologické infekcie.
  • pri dlhšom trvaní neliečeného diabetu dochádza k poškodeniu zraku, obličiek a ďalších orgánov.

Ako ovplyvňuje diabetes denný život diabetikov?

Diabetes je ochorenie, ktoré vyžaduje výraznú úpravu denného režimu. Veľmi dôležitá je správna strava. Na prvý pohľad sa môže zdať, že stačí vylúčiť sladkosti. Skutočnosť je však zložitejšia. Treba si dať pozor napríklad na príjem „skrytých“ sacharidov, ktoré sú napríklad v pečive alebo v zemiakoch. Pozor si treba dať aj na nadmerný príjem tukov, hlavne v prípade diabetu 2. typu. Na druhú stranu sú prospešné omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú obsiahnuté v morských rybách. Dostatočný príjem vlákniny spomaľuje vstrebávanie sacharidov zo stravy, preto je lepšie konzumovať čerstvé ovocie namiesto ovocných štiav.

Ako sa diabetes lieči a aké sú dostupné lieky?

Prelom liečby diabetu prišiel v roku 1922, keď bol prvý krát aplikovaný 14-ročnému pacientovi inzulín, ktorý je dodnes nenahraditeľným liekom pri diabete 1., ale aj 2. typu. Počas svojej 100-ročnej histórie prešiel viacerými zmenami. Pri diabete 1. typu je výhodná kombinácia inzulínovej pumpy a senzorov kontinuálneho merania glykémie. Príslušenstvo k inzulínovým pumpám aj samotné senzory vieme objednať aj v našich lekárňach. Pri včasnom zachytení diabetu 2. typu liečba začína antidiabetikami v tabletovej forme. V prípade nutnosti sa používa kombinácia dvoch, prípadne viacerých druhov antidiabetík. Aj v liečbe diabetu 2. typu má svoje miesto inzulín, nakoľko pri rozvoji ochorenia postupne klesá tvorba inzulínu v pankrease. Inzulínový režim je prispôsobený priebehu ochorenia. Liečba väčšinou začína inzulínom s dlhším účinkom, ktorý sa aplikuje jeden alebo dva krát denne. V prípade diabetu 2. typu je dôležité aj zvládnuť pridružené ochorenia, ako napríklad hypertenzia alebo vysoký cholesterol.

Akú rolu v živote diabetika zohráva životospráva?

Diabetes mellitus je vlastne stav podmieneného zdravia. To znamená, že ak je liečba ochorenia zvládnutá, pacient s diabetom by sa mal javiť ako zdravý človek. Samotná liečba pozostáva z podávania vhodných liekov (napríklad inzulínu) a úpravy životosprávy. Pre dosiahnutie správnych hodnôt glykémie je ale dôležitejšia životospráva, ktorá tvorí 80% úspechu v liečbe. Len zvyšných 20% tvoria podávané lieky. Zle kompenzovaný diabetes vedie k viacerým komplikáciám

Aký má význam pohyb a cvičenie v živote diabetikov?

Pacienti s ochorením diabetes 2. typu majú prospech zo zníženia telesnej hmotnosti, pričom zlepšenie nastáva nielen pri diabete, ale aj pri ostatných pridružených ochoreniach. Môže dôjsť k zlepšeniu krvného tlaku a tukov v krvi. Pohybovú aktivitu treba prispôsobiť celkovému zdravotnému stavu. U starších ľudí je výborným riešením chôdza. Prechádzky by mali byť 3-6 krát týždenne v trvaní 30-45 minút. S diabetom 1. typu si pri športe treba dávať pozor na hypoglykémiu. Energetický výdaj pri športe môže viesť k veľmi nízkej hladine cukru v krvi. Riešením je dostatočný energetický príjem v strave, prípadne úprava dávky inzulínu.

Ako môžu rodina a priatelia podporiť osobu s cukrovkou?

U dospelých diabetikov je dôležitá psychická podpora a rešpektovanie ich špecifických potrieb. U detí je dodržiavanie liečebného režimu a režimových opatrení hlavne na rodičoch. Dôležité sú aj regionálne kluby diabetikov, ktoré pripravujú pre svojich členov rôzne aktivity.

Aké sú kľúčové body, na ktoré by si mali diabetici dávať pozor pri cestovaní?

Pri cestovaní je dôležité mať pri sebe dôležité všetky potrebné lieky na liečbu diabetu. Inzulín v inzulínovom pere vydrží po otvorení 4 týždne.Teplota skladovania by ale nemala prekročiť 25° C. K hypoglykémii pri diabetikoch liečených inzulínom môže viesť aj nadmerná fyzická aktivita. Zároveň si treba dávať pozor aj na drobné poranenia nôh, ktoré môžu mať pri syndróme diabetickej nohy vážne následky. Veľmi dôležitá je správna obuv.

Peter, ďakujeme za váš čas a odborné informácie. Máte ešte niečo, čo by ste chceli odkázať našim čitateľom?

Rád by som zdôraznil, že diabetes je závažné ochorenie, ktoré môže viesť k vážnym komplikáciám. Včasná diagnóza a správna liečba však môžu výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov. Preto všetkým radím, aby si pravidelne kontrolovali hladinu glukózy v krvi, najmä ak majú rizikové faktory pre rozvoj diabetes mellitus. V prípade akýchkoľvek otázok sa neváhajte obrátiť na svojho lekára alebo farmaceuta.

Ďalšie články k téme Rozhovor o diabete s farmaceutom Petrom Gylaníkom: Ako plnohodnotne žiť s touto diagnózou?

O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora