Prečo by mali diabetika zaujímať elektrolyty?

17. 2. 2023 · 4 minúty na prečítanie

Poškodenie obličiek je častou komplikáciou cukrovkárov. Signálom, že obličky nefungujú správne, môže byť aj hladina elektrolytov. Zistite viac v článku.

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Prečo by mali diabetika zaujímať elektrolyty?

Život s diabetom je o neustálom udržiavaní rovnováhy, či už v strave alebo životnom štýle. Nielenže je diabetes sám o sebe nepríjemnou chorobou, často tiež slúži ako východiskový bod pre ďalšie ochorenia a zdravotné komplikácie.

Jednou z častých komplikácii súvisiacich s cukrovkou patrí poškodenie obličiek, nazývané tiež diabetická nefropatia. Signálom, že funkcia obličiek môže byť poškodená, sú hladiny elektrolytov. Práve preto je potrebné si dávať na ich správnu hladinu pozor.

 

Prečo diabetikov trápia problémy s obličkami?

Zhoršenie funkcie obličiek u diabetikov je podľa lekárov najmä súhrou dĺžky trvania ochorenia a jeho manažmentu. Komplikácie sa rozvíjajú najčastejšie u dlhoročných diabetikov s vyššími glykémiami.

 

Obličky sú pri diabete namáhané

„Je viacero dôkazov z veľkých štúdií, ktoré jasne preukázali, že úprava glykémií s hodnotami približujúcimi sa k normálnym hodnotám vedie k významnej redukcii rizika. Samozrejme, že úlohu zohráva aj genetická odolnosť alebo, naopak, náchylnosť na rozvoj komplikácií. Konkrétne nefropatia sa objavuje u cca 13 % diabetikov a potreba dialýzy u cca 0,3 % pacientov s diabetom,“ hovorí doc. MUDr. Emil Martinka, PhD. primár Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni.

„Diabetik má obličky viac namáhané dlhodobo kolísajúcou hladinou cukru v krvi. Postupne sa táto nerovnováha začne prejavovať nedostatočnou filtráciou a zhoršovaním funkčnosti obličiek,“ vysvetľuje príčinu rozvoja diabetickej nefropatie doc. MUDr. Emil Martinka, PhD. 

Čo sú elektrolyty?

Elektrolyty zohrávajú dôležitú úlohu v udržiavaní stálosti vnútorného prostredia organizmu. Do skupiny elektrolytov patria životne dôležité minerály, ktoré sa nachádzajú v krvi, moči a iných telesných tekutinách. Patria medzi ne sodík, draslík, horčík, vápnik, bikarbonát, chlorid a fosfát. Po rozpustení vo vode nesú elektrický náboj, ktorým prenášajú impulzy do jednotlivých buniek, čím zabezpečujú aj tie najzákladnejšie telesné procesy, napríklad prenášanie nervových vzruchov či koordináciu svalových sťahov, a ovplyvňujú tiež činnosť srdca. Na to, aby všetky tieto procesy mohli v tele bez problémov fungovať, je potrebné udržiavať rovnovážnu hladinu elektrolytov. Príliš nízky alebo vysoký objem elektrolytov môže spôsobovať vážne zdravotné problémy.

Elektrolyty a zlyhávanie obličiek

Obličky plnia dôležitú funkciu pri vylučovaní odpadových látok z nášho tela a sú tiež zodpovedné za udržanie správnej hladiny elektrolytov. Práve nerovnováha elektrolytov je jedným z prvých príznakov, že s obličkami nie je všetko v poriadku. Poškodenie obličiek môže prebiehať pomaly a nenápadne, kvôli čomu si ho pacient často všimne až v pokročilom štádiu. Diabetes je v súčasnosti najčastejšou príčinou zlyhania obličiek s potrebou dialyzačnej liečby. Riziko značne zvyšujú niektoré faktory, ako sú vysoký krvný tlak, hyperglykémia, fajčenie, vysoký cholesterol, obezita a dedičnosť.

Medzi ďalšie časté príznaky problémov s obličkami patria:

  • častejšie nutkanie na močenie,
  • hypertenzia,
  • znížená chuť do jedla,
  • opuch chodidiel, členkov, rúk a očí,
  • dýchavičnosť,
  • únava,
  • problémy so sústredením.

Najčastejšie sa vyskytuje nerovnováha draslíka a sodíka. 

Draslík

Draslík je potrebný pre tkanivá celého tela, až 98 % z celkového množstva draslíka v našom tele je uloženého v bunkách. Ide o minerál, ktorý je dôležitý pre normálne fungovanie srdca. 

Hyperkaliémia
Pri vysokých hodnotách draslíka môže dochádzať k srdcovej arytmii či dokonca k úplnej zástave srdca. Medzi jej najčastejšie príčiny patrí zlyhávanie obličiek, rozpad nádorových buniek a zníženie pH v organizme.

Hypokaliémia
Príliš nízke hladiny draslíka sa prejavujú svalovými kŕčmi a rovnako ako v prípade vysokých hodnôt draslíka srdcovou arytmiou. Najčastejšie k tomuto stavu dochádza kvôli vracaniu, hnačke, prípadne pri prudkom zvýšení pH. Medzi najznámejšie zdroje draslíka patria banány, fazuľa, cvikla, petržlen, avokádo a zemiaky.

Sodík

Spoločne s draslíkom sa sodík podieľa na udržaní správneho fungovania buniek, regulácii krvného tlaku, objemu tekutín a ďalších životne dôležitých telesných funkciách. 

Hypernatriémia
K hypernatriémii dochádza pri vysokých hladinách sodíka, pričom najčastejšou príčinou tohto stavu je dehydratácia organizmu spôsobená hnačkou, nadmerným potením alebo vysokým príjmom soli. Jej typickými prejavmi sú intenzívny smäd, slabosť, apatia a vo vážnych prípadoch bezvedomie. 

 

Kuchynská soľ je zdrojom sodíka

Hyponatriémia
Príliš nízke hladiny sodíka spôsobuje nadmerný príjem alebo vylučovanie vody, prípadne hormonálne problémy. Častý je jej výskyt u vytrvalostných športovcov, ktorí spolu s potom vylúčia veľké množstvo soli a pitím jej nepomer v telesných tekutinách ešte viac prehĺbia. Podobne ako pri nadbytku sodíka sa aj jeho nedostatok prejavuje príznakmi dehydratácie, nevoľnosťou a dezorientáciou. 

Pri dlhodobom nedostatku sodíka môže byť nebezpečné tiež jeho prudké zvýšenie. Jeho najvýznamnejších zdrojom je kuchynská soľ, no nájdeme ho napríklad aj v sójovej omáčke a syroch.

Symptóm alebo diagnóza

Aj keď sú ochorenia súvisiace s nerovnováhou elektrolytov samé o sebe nebezpečné, v prípade, že nejde o krátkodobý výkyv spôsobený športom alebo iným fyzickým výkonom, bude ich príčina s veľkou pravdepodobnosťou súvisieť práve s obličkami.

Na problémy s elektrolytmi je preto potrebné nazerať ako na príznak oveľa vážnejších zdravotných problémov a najmä u pacientov s diabetom je nevyhnutné ich pravidelné sledovanie a vyšetrovanie obličkových parametrov. Bez presne stanovenej diagnózy môže byť samovoľné zvýšenie príjmu elektrolytov veľmi nebezpečné a aj keď ste u seba spozorovali množstvo vyššie uvedených príznakov, pred akoukoľvek úpravou stravy alebo užívaním výživových doplnkov sa najskôr poraďte so svojím lekárom.


Ďalšie články k téme Prečo by mali diabetika zaujímať elektrolyty?

O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora