Cukrovka a doplnky stravy

29. 9. 2021 · 5 minút na prečítanie

Vysoká hladina krvného cukru – hyperglykémia, podobne ako vysoký tlak nebolí. Ak ale trvá príliš dlho, môže viesť až k nezvratným zmenám, ktoré výrazne zhoršujú kvalitu života.

PharmDr. Beáta Kellerová
PharmDr. Beáta Kellerová
Cukrovka a doplnky stravy

Doplnky stravy môžu významným spôsobom pomôcť kontrolovať hladinu krvného cukru, prípadne iným mechanizmom pôsobiť proti komplikáciám diabetu. Nemôžu ale nahrádzať ani predchádzať úpravu životosprávy. Takisto nemôžu nahradiť liečbu, ktorú určil lekár.

V niektorých prípadoch môžu ich vzájomné kombinácie, alebo kombinácie s liečbou výrazným spôsobom znížiť množstvo glukózy v krvi. Preto je dôležité dôsledne sledovať glykémiu počas dňa, prípadne konzultovať s lekárom úpravu dávkovania. Takisto je dôležité informovať vášho lekára aj lekárnika o všetkých liekoch aj doplnkoch výživy, ktoré užívate, alebo plánujete užívať.

Kyselina thiooktová

Je veľmi silný antioxidant,  spolu s vitamínmi skupiny B pomáha premieňať cukry, tuky a bielkoviny zo stravy na energiu, pomáha regulovať hladinu glukózy v krvi u cukrovky 2. typu. Spolu s vitamínom B1 sa používa nielen ako prevencia ale priamo liečba poškodených nervov u cukrovky. V strave je prítomná v malých dávkach, napríklad v mäse, pečeni, špenáte, pivovarských kvasniciach. Nakoľko môže vyvolať nadmerný pokles cukru v krvi, pri jej užívaní je vhodné pravidelné meranie glykémie.

Užívanie vo forme doplnkov stravy sa odporúča v dávke 50 - 300 mg denne. Vyššie dávky sa užívajú v tabletách viazaných na predpis. Vtedy samozrejme nie je vhodné dávku zvyšovať formou doplnkov výživy. Aj preto je vhodné lekára aj lekárnika informovať o všetkých prípravkoch, ktoré užívate.

Vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B sú nevyhnutné pre správne fungovanie nervového systému. Majú priaznivé účinky na zápalové a degeneratívne ochorenia nervov. Vysoké dávky vitamínov skupiny B potláčajú bolesť nervov, ktorá je pri diabete často prítomná. Pre správnu činnosť nervového systému je potrebný dostatok vitamínu B1. Vitamín B6 sa zúčastňuje na odbúravaní cukrov, tukov, bielkovín. Spolu s magnéziom spolupôsobí pri mnohých procesoch v ľudskom tele. Vitamín B12je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek a pre tvorbu nukleových kyselín. U pacientov užívajúcich metformín je zvýšená potreba kyseliny listovej.

Benfotiamín

Benfotiamín chráni bunky obličiek pred poškodením vysokou hladinou cukru v krvi. Je dostupný v prípravkoch Milgamma, Milgamma N.
Benfotiamín a kyselina alfa-lipoová sú v súčasnosti jediné dostupné látky nielen na prevenciu, ale aj na liečbu poškodenia nervov a benfotiamín aj pri poškodení obličiek typických pre nesprávne liečenú alebo nediagnostikovanú cukrovku.

Omega–3-mastné kyseliny

Omega-3-mastné kyseliny znižujú odolnosť organizmu voči inzulín, potláčajú zápal, znižujú usádzanie cholesterolu v cievach a mierne znižujú krvnú zrážanlivosť. Tým pomáhajú predchádzať kôrnateniu ciev a cievnym príhodám. V strave sa vyskytujú v morských rybách, vlašských orechoch, mandliach, ľanových semenách.

Horčík – magnézium

Horčík je jedným z najdôležitejších minerálov pre ľudské telo, spolu s vitamínom B6 sa spolupodieľa na mnohých procesoch. Je potrebný pre metabolizmus cukrov, tukov a nukleových kyselín, ďalej napr. pri prenose nervového signálu, pri relaxácii svalov. Prirodzene sa vyskytuje v orechoch, olejnatých semenách, strukovinách, banánoch. Odporúčaná denná dávka u žien je 310 - 360 mg, u mužov 410 - 450 mg. Výrazné prekročenie dennej dávky môže vyvolať hnačku. Dlhodobé užívanie vyšších dávok nie je vhodné najmä u pacientov s poškodením obličiek.

Zinok

Zinok je súčasťou inzulínu, jeho dostatočné množstvo podporuje tvorbu inzulínu v organizme. Je teda potrebný pre stabilnú hodnotu glykémie. Spolu s vitamínom C chráni pred infekciami a urýchľuje hojenie rán. Je dôležitý pre zdravú pokožku a správne videnie. Zinok sa prirodzene sa vyskytuje v červenom mäse, strukovinách, celozrnných výrobkoch, orechoch, tekvicových semiačkach. Zo stravy sa lepšie vstrebáva po tepelnej úprave. Odporúčaná denná dávka je cca 15 mg.

Chróm

Chróm zlepšuje využívanie inzulínu a potláča vznik odolnosti organizmu voči inzulínu.  Zvýšená potreba chrómu sa vyskytuje najmä pri cukrovke 2. typu. Pri cukrovke na podporu účinku inzulínu možno užívať 100 mcg denne.

Koenzým Q10

Koenzým Q10 si ľudské telo vytvára samo, táto schopnosť však po 20. roku života výrazne klesá. Koenzým Q10 je silný antioxidant. Je potrebný pre energetický metabolizmus bunky, chráni srdce a cievy, zvyšuje imunitu a napomáha hojeniu rán. Obsiahnutý je napr. v brokolici, hydine, červenom mäse. Perorálne antidiabetiká znižujú jeho prirodzenú tvorbu v tele. Pri cukrovke 2. typu možno užívať až 100 - 200 mg denne. V doplnkoch stravy sa bežne vyskytuje v množstve 15 - 120 mg v jednej dávke.

Vitamín D

Správne sa vstrebáva spolu so stravou, ktorá obsahuje tuky. Prirodzene sa vitamín D tvorí aj v koži po jej vystavení slnečnému žiareniu. Vitamín D udržiava správnu hladinu vápnika v krvi a podporuje imunitu. Pre vitamíny rozpustné v tukoch platí, že pri dlhodobom užívaní vysokých dávok, hrozí predávkovanie. Preto sa odporúča neprekračovať dávkovanie vitamínu D u detí najviac 25 mikrogramov  a u dospelých najviac 50 mikrogramov.

Škorica

Je to známe korenie, ktoré znižuje hladinu glukózy, cholesterolu, má antioxidačné a protizápalové účinky. Odporúčaná denná dávka je ½ až 1 čajová lyžička mletej škorice (2 - 5 g) pridaná do jedla.. Škorica sa neodporúča tehotným, dojčiacim ženám a malým deťom. Opatrnosť a konzultácia s lekárom ohľadom užívania je potrebná u pacientov s ochorením obličiek, pacientov užívajúcich lieky na zníženie krvnej zrážanlivosti. Citlivejším osobám možno podávať vo forme škoricového čaju.

Psyllium

Je vo vode rozpustná vláknina získavaná zo skorocelu indického. Po rozpustení vo vode vytvorí jemný gél, pričom mnohonásobne zväčší svoj objem. Spomaľuje vstrebávanie cukrov z jedla a znižuje tak hodnoty glykémie po jedle. Nevyhnutný je dostatočný príjem tekutín a výrazný odstup od užívaných liekov, zabraňuje aj ich vstrebávaniu. Odporúča sa užiť lieky minimálne 1 hod pred alebo 3 - 4 hod po užití psyllia. Má veľmi priaznivé účinky na črevo. Odporúčaná denná dávka je 10 - 15 g (2 kávové lyžičky až 1 polievková lyžica).

Gurmar

Je tropická liana, ktorá podporuje  tvorbu inzulínu, regeneruje bunky pankreasu, znižuje vstrebávanie glukózy v tenkom čreve, znižuje chuť na sladké, znižuje hladinu cholesterolu a tukov v krvi. Odporúčaná denná dávka je 200 - 400 mg , prípravky sú zvyčajne vo forme kapsúl). Dostupné sú aj čaje obsahujúce gurmar. Opatrnosť je na mieste u pacientov s poruchami pečene, prípadne obličiek.

Zelený čaj

Pripravuje sa z listov čajovníka čínskeho. Má silné antioxidačné vlastnosti, chráni srdce a cievy, znižuje vstrebávanie cholesterolu z čreva. Pre obsah kofeínu nie je vhodný min. 6 - 8 hod pred spaním.

Ďalšie rastliny s preukázaným antidiabetickým účinkom dostupné vo forme čajov, jednotlivo alebo častejšie vo forme zmesí pre zosilnenie účinku sú: čučoriedka obyčajná, fazuľa záhradná, púpava lekárska, lopúch väčší, fenikel obyčajný a sladkovka hladkoplodá.

 

Ďalšie články k téme Cukrovka a doplnky stravy

O autorovi
PharmDr. Beáta Kellerová
PharmDr. Beáta Kellerová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Beáta Kellerová
PharmDr. Beáta Kellerová
Čítať viac od autora