Veľký sprievodca samoopaľovaním: Takto to zvládnete bez fľakov či akné

25. 7. 2023 · 5 minút na prečítanie

Začínate so samoopaľovaním? Prečítajte si nášho veľkého sprievodcu samoopaľovaním. Nájdite správny typ prípravku a vyhnite sa najčastejším chybám.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Veľký sprievodca samoopaľovaním: Takto to zvládnete bez fľakov či akné

Túžite po opálení, ale viete, že vystavovanie sa slnku nie je bezpečné? Patríte medzi začiatočníkov alebo máte so samoopaľovaním negatívne skúsenosti? Ak si vyberiete správny produkt pre váš typ pleti a venujete dostatok času kvalitnej predpríprave, výsledkom bude dokonale bronzová pokožka.

Nie je žiadna hanba chodiť v lete s prirodzenou svetlou pokožkou. Ak si však chcete dopriať tmavší odtieň, prekryť žilky a jazvičky alebo opticky zoštíhliť nohy, samoopaľovacie produkty sú to pravé pre vás. Nie je to nič zložité – dnes už v ponuke nájdete rôzne spreje, krémy, peny i oleje ktoré presne splnia účel, aký od nich očakávate. Viac o používaní tohto typu kozmetiky spolu s odskúšaným postupom nájdete v tomto článku.

Aký odtieň si vybrať?

Základom úspechu je nákup správnej kozmetiky. Mali by ste vedieť, že aj samoopaľovacie prípravky rešpektujú prirodzenú farbu vašej pokožky. Tie najpoužívanejšie sú určené pre bledé až stredne tmavé typy. Dobrou voľbou sú aj v prípade, ak ste začiatočník – jednoducho sa aplikujú a výsledok je iba o čosi tmavší, ako váš prirodzený odtieň. V prípade nedokonalostí alebo nespokojnosti s odtieňom ich viete ľahko korigovať. Ak je vaša pokožka tmavšia, siahnite po samoopaľovákoch pre tmavé typy pleti. Tie sú vhodné pre skúsených používateľov a tých, ktorí hľadajú naozaj intenzívny odtieň opálenia.

Krém, pena alebo olej? Aké sú medzi nimi rozdiely?

Ďalším dôležitým detailom, na ktorý netreba pri výbere samoopaľovacieho produktu zabúdať, je jeho konzistencia. Vyberte si formu, ktorá najviac vyhovuje práve vám.

  • Tekuté mlieko alebo krém hustejšej textúry – mlieko sa vo väčšine prípadov správa ako telové mlieko s benefitom opálenia. Pokožku vyživí a zhydratuje, hodí sa pre rôzne typy pokožky. Medzi krémami nájdete aj tie určené špeciálne pre citlivú pleť. Vyhnete sa tak vzniku akné alebo iným podráždeniam. Mlieka však zároveň mávajú kratšiu výdrž opálenia.
  • Penapeny patria v súčasnosti medzi najobľúbenejšie formy samoopaľovania. Jednoducho sa nanášajú, rýchlo zasychajú a opálenie môžete pri niektorých druhoch vidieť už do polhodiny. Majú dlhú výdrž, ktorá môže v prípade správneho postupu prevýšiť aj jeden týždeň. Niektoré druhy sú vhodné aj na tvár.
  • Fluid – samoopaľovanie fluidy sú najčastejšie určené na tvár. Spájajú v sebe účinky séra a samoopaľovacieho produktu. Sú ľahké, prirodzené a často s pridaním hydratačných látok.
  • Sprejspreje sú úžasným pomocníkom pre menej dostupné miesta, prípadne na dofarbenie rúk či tváre. Patria však do výbavy skúsenejších užívateľov.
  • Voda – naopak, pre úplných začiatočníkov sú ideálne samoopaľovacie vody. Ponúkajú jemné a prirodzené opálenie, čím sú však vhodné skôr pre bledú pokožku. Výsledok vidíte podľa výrobcu od dvoch do troch hodín a majú výdrž zhruba týždeň.
  • Olej – oleje sa primiešajú do telového krému a postupne vedú k jemnému zhnednutiu, a to bez fľakov či vône typickej pre samoopaľovanie.

Najčastejšie chyby pri samoopaľovaní

  • Nanášanie na poslednú chvíľu – aplikovať samoopaľovací prípravok deň pred dôležitou udalosťou rozhodne nie je dobrý nápad, aj keď sa považujete za profíka. Počítať s nehodami treba vždy, preto si na celý proces rezervujte aspoň 48 hodín, než budete bronzovú pokožku vystavovať na obdiv.
  • Vynechaná sprcha, peeling a hydratácia – nikdy nenanášajte samoopaľovacie prípravky na nepripravenú pokožku. Výsledkom môže byť nerovnomerné opálenie, fľaky alebo krátka výdrž.
  • Nanášanie bez rukavice – nepokúšajte sa nanášať samoopaľovací krém rukami. Ak sa chcete vyhnúť fľakom na dlaniach, zaobstarajte si špeciálnu aplikačnú rukavicu a nezabudnite ju po každom použití vyčistiť.
  • Výber nevhodného prípravku – podráždená pokožka znamená stop. Ak máte problém s upchatými pórmi, citlivú pleť alebo akútne akné, použite prípravok na to určený alebo počkajte na lepší stav. Existuje aj samoopaľovacia voda špeciálne pre aknóznu a problematickú pleť.

Postup samoopaľovaania, s ktorým zožnete úspech

  1. Zakúpený prípravok najprv otestujte na malom neviditeľnom kúsku pokožky. Ak ste s odtieňom spokojní, pokračujte ďalej.
  2. Pripravte si pokožku podľa predchádzajúcich rád – sprcha, píling a depilácia sú povinnou jazdou.
  3. Dokonale ju usušte. Na suchšie miesta, ako sú lakte, päty, zápästia či spodné časti nôh, môžete naniesť telové mlieko, ktoré vás ochráni pred nežiadúcim tmavším sfarbením.
  4. Vybraný produkt nanášajte s pomocou špeciálnej rukavice krúživými pohybmi na celé telo. Ak je to prvýkrát alebo skúšate novinku, pri nanášaní prípravkom šetrite, aby ste zistili, ako bude vyzerať výsledný efekt a akú intenzitu opálenia môžete očakávať.
  5. Začnite od nôh smerom hore, k tvári. Sprej na seba striekajte v sprchovacom kúte alebo vo vani, kvôli znečisteniu okolia, a pri dostatočnom svetle. Bolo by fajn, aby vám krém niekto pomohol rozotrieť na chrbát a zadnú časť tela.
  6. Na zápästia a členky použite zvyšok krému, ktorý vám ostal po aplikácii z väčších plôch. Na záver jemne pretrite kolená, lakte a členky vlhčenými obrúskami, zbavíte ich tak prebytočného množstva samoopaľovacieho prípravku.
  7. Na tvár používajte svetlejší prípravok s postupným hnednutím. Môžete vyskúšať aj trik s pridaním samoopaľovacieho krému vo veľkosti hrášku do vášho nočného krému.
  8. Nezabudnite si poriadne umyť ruky, aby vám na nich nič neostalo – podobne môžete postupovať aj so spodnou časťou chodidiel.
  9. Neobliekajte sa hneď, počkajte 5 – 10 minút, kým prípravok dokonale vsiakne. Počas dňa by ste mali nosiť voľnejšie oblečenie s prírodným zložením a vyhýbať sa aktivitám, pri ktorých sa môžete spotiť.

Nezafarbí mi samoopaľovací produkt oblečenie alebo obliečky?

Moderné produkty disponujú takým zložením, ktoré by na vašom oblečení ani obliečkach nemalo zanechať žiadne stopy. Vyberajte si preto kvalitné a dôveryhodné značky

Kedy samoopaľovanie zopakovať?

Opaľovací prípravok môžete pre umocnenie intenzity opakovane nanášať aj hneď na druhý deň. Nemusíte pokožku znova pílingovať. Odborníci však odporúčajú nechať tón po 2 – 3 týždňoch postupne úplne vyblednúť a následne postupovať opäť od začiatku.


BeautyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach



Ďalšie články k téme Veľký sprievodca samoopaľovaním: Takto to zvládnete bez fľakov či akné

  • Samoopaľovacie prípravky sú bezpečnou alternatívou pre prirodzene vyzerajúce opálenie. Kedy vznikli, ako fungujú a čím sa líšia od opaľovania na slnku?
  • Viete, ktorá kozmetika nepatrí na slnko?

    Viete, ktorá kozmetika nepatrí na slnko?

    · 4 minúty na prečítanie
    Počas leta vás môže nepríjemne zaskočiť podráždená pokožka, a to aj napriek tomu, že ste neurobili nič nezvyčajné. Existujú totiž účinné látky, ktoré sa so slnečnými lúčmi neznesú!
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora