Používate SPF správne?

6. 8. 2019 · 4 minúty na prečítanie

Ak po každom natretí opaľovacieho krému bojujete s vyrážkami, bielymi mapami po tvári či štípajúcimi očami, niekde robíte veľkú chybu!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Používate SPF správne?

 

Rakovina kože stúpla za posledných štyridsať rokov o takmer 200 percent a slnečné žiarenie bolo oficiálne potvrdené ako ľudský karcinogén. Akúkoľvek ochranu proti slnku preferujete, overte si, že jej vlastnosti sú pre vaše potreby dostačujúce, používate ju správnym spôsobom a v dostatočnom množstve.

Opaľovacie prípravky si vyžadujú vašu zvýšenú pozornosť – najmä bodu tri sa rozhodne treba vyhnúť!

 

PRVÁ CHYBA: NESPRÁVNY VÝBER

V širokej ponuke opaľovacích krémov, sprejov a olejov je niekedy náročné sa zorientovať. Chcete sa vyhnúť nepríjemným pocitom na pokožke? Vyberajte si produkty pre citlivú, problematickú pleť a zbytočne na nich nešetrite. V lekárni nájdete prípravky, na ktoré sa vzťahujú tie najvyššie nároky na kvalitu a pravdivosť účinkov, udávaných na obale.

Ani tá najkvalitnejšia slnečná kozmetika vám nesadne, pokiaľ budete na citlivú pokožku na tvári používať prípravky určené na telo. Krémy vhodné pre vašu pleť bývajú hydratačné a majú ľahkú štruktúru, vďaka čomu ich aplikujete v naozaj jemnej vrstve, ktorá vás zbytočne nezaťaží. Zabránite tak upchávaniu pórov a následnému vzniku akné. V prípade, že máte mastnejšiu pokožku,  vyhýbajte sa olejovým základom.

DRUHÁ CHYBA: PRÍLIŠ VEĽA ALEBO MÁLO KRÉMU

V prípade, že ste zvolili fyzikálny (minerálny) filter, počítajte s jemným povlakom na pokožke. Ide častice bielych minerálov, ktoré vás robia pred slnkom prakticky neviditeľnými. Nesnažte sa preto uberať na množstve, znemožníte krému vykonávať svoju prácu. Takisto sa nespoliehajte na SPF, nachádzajúce sa vo  vašom mejkape. Aby ste dosiahli náležitú slnečnú ochranu, museli by ste si ho naniesť približne 7x viac, než to robíte bežne.

 

Málokto z nás dokáže správne odhadnúť, aké množstvo „opaľováku“ použiť. Za jeden týždeň opaľovania sa by ste mali vo  všeobecnosti minúť 300 ml prípravku na telo a na tvár asi 50 ml. Pokiaľ preferujete formu spreja, zapamätajte si praktický príklad – na plochu jednej ruky od končekov prstov po ramená je potrebných až 12 strekov prípravku, aby ste boli dostatočne chránení pred slnkom. Na tvár, vrátane uší a krku, vám počas bežného dňa stačí jedna čajová lyžička krému.

TRETIA CHYBA: NEVHODNÉ POUŽITIE

Jedným z častých omylov je siahanie po príliš nízkom ochrannom faktore. Zabudnite na šestku či desiatku a chráňte sa minimálne SPF 30. Tento stupeň ochrany odfiltruje až 97 % UVB lúčov a pomôže vám vyhnúť sa vzniku pigmentových škvŕn či nepríjemným pocitom na pleti.  Ak vám ostali zásoby z minulého roka, radšej si zakúpte nové balenie. Časom sa totiž funkčnosť SPF degraduje a nebudete sa môcť spoľahnúť na mieru ochrany, ktorú použijete. Chemický filter nanášajte 20 – 30  minút pred kontaktom so slnkom. Pri minerálnom čakať netreba, účinkuje prakticky ihneď. Aj preto sa často používa v detských prípravkoch.

 

Opaľovací krém je posledným krokom vašej dennej kozmetickej rutiny. Ak však na tvár aplikujete príliš veľa vrstiev, môžete sa dočkať reakcie pokožky v podobe nepríjemných vyrážok. Hľadajte kvalitné SPF s hydratačnými účinkami – v takom prípade môžete slnečnú ochranu naniesť rovno na pleťové sérum a bežný denný krém úplne vynechať.

ŠTVRTÁ CHYBA : MÁLO POZORNOSTI

Koľko času venujete aplikácii opaľovacieho krému, toľko by ste mali investovať aj do jeho odstránenia. Vaša pleť volá po viackrokovom čistení – začnite prípravkom na báze oleja, ktorý dokáže opaľovacie prípravky dokonalo zmyť z tváre. Po opláchnutí vodou použite bežný čistiaci hydratačný prípravok. Čistenie zakončite tonizovaním pokožky a nanesením séra a pleťového krému. V lete sa nemusíte vzdávať ani exfoliácie pleti, ktorá vám zabezpečí krajšie opálenie. Dodržiavajte však pravidlo, že nasledujúci deň sa opaľovať nebudete a tvár si okrem SPF ochránite aj klobúkom a pobytom v tieni.

Akýkoľvek faktor použijete, nespoliehajte sa naň dlhšie než 2-3 hodiny. Kúpaním a potením sa táto doba ešte skracuje. Najlepším spôsobom, ako opätovne naniesť vrstvu slnečnej kozmetiky, je očistiť pleť ako pri rannej rutine a následne aplikovať novú vrstvu krému. Pri kombinácii mejkapu s opaľovacími prípravkami je zvýšená starostlivosť o pleť viac než na mieste, najmä pokiaľ máte problematickú pokožku. Očistiť sa môžete odličovacími obrúskami i vodou v spreji. Vyhnite sa však príliš hutným krycím mejkapom.

PIATA CHYBA: SPF IBA NA DOVOLENKE

K moru, na hory alebo všade tam, kde budete väčšinu času vystavení priamym slnečným lúčom, si pribaľte kozmetiku s SPF 50. Vhodné je takisto chrániť kožu ďalšími pomôckami, ako je ľahké vzdušné oblečenie, slamený klobúk a veľké slnečné okuliare, ktoré okrem zraku zakryjú aj citlivé očné okolie.

Celoročné používanie slnečnej ochrany už dávno nie je výsadou ázijských žien. 95 % slnečného žiarenia, ktoré preniká na zem, tvoria UVA lúče. Tie bez väčších problémov prechádzajú cez sklo, okná, mraky a smog. Práve UVA žiarenie je zodpovedné za redukciu elastínu v pokožke a následné starnutie. Už zrejme tušíte, že na vás pôsobí aj vo chvíli, keď doma pri okne varíte nedeľný obed alebo usilovne pracujete v presklenej kancelárii.

 

Ďalšie články k téme Používate SPF správne?

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora