Viesť deti k športu môžete už od malička. Poradíme vám, čo funguje

4. 1. 2022 · 5 minút na prečítanie

Napriek tomu nie je každé dieťa prirodzeným športovcom, a pre niektorých je oveľa pútavejšie sledovať televíziu alebo hrať sa s mobilným zariadením. Kľúčom k úspechu je vytvorenie silnej motivácie, ktorá podporí záujem a zapojenie detí do športových aktivít.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Viesť deti k športu môžete už od malička. Poradíme vám, čo funguje

Nie každé dieťa je však rodený športovec a oveľa lákavejšie je pre neho sledovať televízor či hrať sa s mobilom. Základom úspechu je dobrá motivácia.

Fyzicky aktívne deti sa lepšie vyrovnávajú so stresom, majú silnejšiu imunitu a pevnejšie kosti. Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie by škôlkari mali venovať najmenej 60 minút denne miernemu až intenzívnemu pohybu, školáci by mali cielenú intenzívnu činnosť vykonávať niekoľkokrát do týždňa. Viete, ktoré športy sú pre drobcov najvhodnejšie a ako u nich vypestovať lásku k pohybu?

Prečo je šport dôležitý?

Pravidelný pohyb pozitívne vplýva na nervový systém a predchádza vzniku depresií. Okrem toho znižuje krvný tlak, podporuje zdravú činnosť pľúc, zlepšuje kvalitu spánku, imunitu a metabolizmus a zabezpečuje tiež správny vývin i rast detského organizmu.

  • Deti, ktoré sa aktívne venujú športu, môžu byť vzorom pre svojich rovesníkov zo školy a okolia a inšpirovať ich k tomu, aby tiež začali športovať.
  • Podľa viacerých štúdií deti, ktoré športujú, dosahujú v škole lepšie výsledky.
Šport deťom prospieva z mnohých hľadísk
  • Deti sa pri športe učia, že sú súčasťou tímu, ktorý si vyžaduje rovnaké úsilie od všetkých členov, ako aj to, ako vyhrať s triedou a prehrať dôstojne. Športové zážitky pomáhajú budovať pozitívne sebavedomie.
  • Pravidelný pohyb je užitočným spôsobom na zníženie stresu a zvýšenie pocitu fyzickej a psychickej pohody.
  • Priateľstvá, ktoré sa vytvoria na ihrisku, často vydržia celý život.

Ako účinne budovať pohybové návyky?

Viesť deti od malička k pohybu je pre ich zdravý vývin nevyhnutné. Aby ste to robili čo najefektívnejšie, mali by ste do procesu zapojiť celú rodinu. Začnite napríklad jednoduchým každodenným pohybom vonku i vo vnútri a nezabúdajte o športovaní pozitívne rozprávať.

Lásku k pohybu podporíte aj tým, keď vášmu dieťaťu umožníte vybrať si taký šport, aký ho baví. Medzi ďalšie, často používané formy motivácie, patria podľa odborníkov odmeny a tresty – za vynechanie tréningu sa zakáže televízor, za jeho absolvovanie ponúkne sladkosť.

Hoci výsledky vidíte takmer okamžite, tento systém nebude fungovať dlhodobo. Odmeny totiž musíte neustále zvyšovať a dieťa si v neskoršom veku vyráta, že mu neviete ponúknuť nič, čo by ho k pohybu skutočne motivovalo. Ak naň budete navyše tlačiť, je vysoko pravdepodobné, že ho šport bude nudiť alebo k nemu získa odpor.

Rodičia sú pre deti tým najlepším vzorom
  • Ak vaše dieťa nemá vzťah k športu, hľadajte také pohybové aktivity, ktoré ho bavia. Dostatok pohybu získa aj pri venčení psa alebo hrou na ihrisku. Vyberajte si také záujmy, kde budete aktívni spoločne.
  • Ak chcete, aby sa vaše dieťa viac hýbalo, dajte mu slobodu v tom, ako a koľko sa bude hýbať. Vyhnite sa neustálemu okrikovaniu a núteniu malého športovca, aby išiel pomalšie, ale aj prehnanej kritike či nevhodným poznámkam k jeho výkonu.
  • Ukážte dieťaťu, že neúspech a chyby patria k učeniu. Vyjadrujte mu podporu, keď prehrá zápas a vyhnite sa prehnanej pochvale pri výhre, ak by ho mala viesť k zahanbeniu či kladeniu si príliš vysokých nárokov.
  • Aktívni rodičia, ktorí si popri povinnostiach nájdu čas na vlastný tréning, sú pre ich potomkov prirodzenou a veľmi efektívnou motiváciou.

Ktoré športy sú pre deti najvhodnejšie?

Akýkoľvek pohyb je pre dieťa mimoriadne užitočný a zdravý. Rozlišujeme spontánne pohybové aktivity, ako je napríklad korčuľovanie, sánkovanie či turistika, ale aj obyčajná naháňačka či hra na ihrisku. Ak sa do spomínaných činností zapojí celá rodina, dieťa pozoruje, že jeho okolie rado trávi čas aktívne a buduje si tak zdravý návyk.

Cielený pohyb je zvyčajne vedený pod odborným dohľadom, a to buď v škôlke, škole alebo na rôznych športových a tanečných krúžkoch. Skúste sa zamerať na činnosť, ktorá vášho drobca baví a nechajte ho vyskúšať viacero krúžkov, kým nájde ten svoj obľúbený.

  • Podľa portálu eduworld.sk sa od najútlejšieho veku odporúča plávanie, pri ktorom nie sú zaťažené kĺby, priaznivo vplýva na vývin motoriky, svalového tonusu a koordináciu pohybov.
  • Okolo 3 - 4 roku je už vhodné začať s lyžovaním a gymnastikou, ktoré môžete doplniť plávaním alebo korčuľovaním.
  • U predškolákov je dobré venovať sa čo najširšej škále športov, keďže v tomto veku dochádza k najvyššej obratnosti u detí. Pokojne ich prihláste na hokej, futbal či basketbal, obľúbené sú aj bojové umenia. Pri nich sa deti učia disciplíne, sebaovládaniu a podporujú svoje reflexy.
  • V predškolskom veku je podľa odborníkov najdôležitejšie venovať sa hlavne všeobecným aktivitám, ktoré zahŕňajú loptové hry, plávanie a tiež cvičenia, rozvíjajúce pohybovú koordináciu a koncentráciu, medzi ktoré patrí i tanec.
Podporujte čo najviac športových aktivít u vášho dieťaťa
  • Okolo desiateho roka života by už dieťa malo byť schopné zotrvať pri jednom zvolenom športovom tréningu. Tréneri už poznajú jeho silné a slabé stránky a vedia odporučiť, ktorý šport mu sadne najlepšie.
  • Podľa Milana Studničku, bývalého reprezentanta ČR na Olympijských hrách 2002 a lektora vzdelávania dospelých, by tréning malých detí mala v prvom rade sprevádzať radosť z hry a nie túžba po výkone, inak ich šport nebude baviť. 

Výbava pre malých športovcov

Aktuálna pandemická situácia detským športom veľmi nepraje. No na to, aby boli deti aktívne, nemusia navštevovať špeciálne krúžky. Úplne stačí, keď im venujete dostatok času a priestoru na vykonávanie veku primeraného prirodzeného pohybu, ako je beh, skákanie, preskakovanie, lezenie, hádzanie a chytanie, prekonávanie prekážok.

Veľmi dôležité pre  podporu aktivity u detí je naučiť ich jazdiť na odrážadle, trojkolke alebo na bicykli. Práve tieto pomôcky sú veľmi efektívne, keď potrebujete svojho drobca dostať na čerstvý vzduch a „prinútiť“ ho k pohybu.

Dobrým tipom je zadovážiť dieťaťu jeho vlastnú športovú výbavu, ktorú bude chcieť používať. Fľaška na šport alebo detský batoh, ktorý je priamo spojený s rodinnými výletmi, mu dajú automaticky signál, že je čas na aktivitu, ktorú dobre pozná.

Dievčatá dokáže nadchnúť ružový košík na bicykel, chlapci ocenia parádnu prilbu alebo chrániče s obrázkom ich obľúbeného hrdinu. Nezabúdajte ani na kvalitnú športovú obuv, vďaka ktorej môžu deti behať a skákať, koľko len budú vládať.

Ďalšie články k téme Viesť deti k športu môžete už od malička. Poradíme vám, čo funguje

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora