Kedy je vhodné navštíviť bábätko? Opýtajte sa mamičky

4. 11. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Ste zvedaví na novorodené bábätko, no váhate, či už nastal ten správny čas ohlásiť sa na prvú návštevu? Buďte trpezliví, žena nemusí byť na socializáciu ešte pripravená.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Kedy je vhodné navštíviť bábätko? Opýtajte sa mamičky

Šestonedelie je obdobím, kedy mamička aj bábätko vyžadujú svoj pokoj. Čerství rodičia by mali mať tento čas vyhradený výlučne pre spoznávanie svojho potomka a nastavovanie režimu. K týmto dňom neodmysliteľne patrí aj únava, nervozita z prvých omylov a chýb, problémy s laktáciou i celodenný pobyt v pyžame. Viete, načo si dať pri návšteve novorodenca pozor?

 

ŠESTONEDELIE OČAMI ODBORNÍKA

Mnoho mamičiek doslova desí predstava, že ich niekoľkodňové dieťa bude putovať z ruky do ruky. Za pravdu im dávajú pediatri, ktorí už videli mnoho novorodencov, chorých po „rýchlej“ návšteve rodiny či priateľov. Hlavne v aktuálnom chrípkovom období je vhodnejšie odložiť obzeranie dieťatka na neskôr.

Bábätko v prvý mesiac života ešte nemá vyvinutú imunitu. Preto má byť v známom, čistom a tichom prostredí, chránené pred vplyvmi zvonka. Áno, aj pred návštevami. Iste, na starých rodičov sa môžu vzťahovať určité výnimky, no aj tie musia byť výsledkom vzájomnej dohody, nie nátlaku z jednej či z druhej strany. Ich prítomnosť pri by mala byť skôr o pomoci než vysedávaní pri kávičke.

KEDY JE TÁ SPRÁVNA CHVÍĽA?

V období, kedy už sú mama s bábätkom “zohratí“, užijú si kontakt s vonkajším svetom omnoho viac. Aj tak by ste nemali chodiť neohlásene. Vhodné je vždy vopred zavolať alebo napísať. Takisto rátajte s tým, že odpoveď nemusí prísť hneď, čerství rodičia mávajú predsa plné ruky práce. Ak máte cestu okolo obchodu, spýtajte sa, či netreba niečo priniesť. To môže byť skutočne užitočné.

 

Neurážajte sa, pokiaľ sa plánovaná návšteva nepodarí dohodnúť na najbližší víkend. Mamička si cení, že ju chcete aj s bábätkom vidieť, no možno sa na to ešte necíti. Každá žena je iná a kým sa jedna nevie dočkať interakcie s kamarátkami, ďalšia po pôrode nechce doslova nikoho vidieť. Nič z toho nie je dôvod na hnev. Skúste sa plne prispôsobiť harmonogramu bábätka, ktoré sa chystáte navštíviť a ubezpečte hostiteľov, že sa dlho nezdržíte a občerstvenie si pokojne donesiete so sebou :)

KEDY ROZHODNE NIE

Aj keď si myslíte, že máte s rodičkou mimoriadne dobrý vzťah, hromadné návštevy v nemocnici nemávajú väčšinou šťastné konce. Žena má dosť práce sama so sebou, jej telo prechádza mnohými zmenami a jej vizáž je priamo úmerná týmto bojovým podmienkam. Zabudnite na veľké privítacie oslavy v byte čerstvých rodičov – toto miesto aktuálne patrí iba bábätku.

Posuňte termín návštevy, ak práve bojujete s prechladnutím. Ak dodatočne zistíte, že ste počas návštevy neboli úplne fit, dajte vedieť rodičov, aby mohli včas konať a informovali o tom detského lekára. Mimoriadnu opatrnosť treba dodržiavať pri herpetickej infekcii, lebo pľuzgieriky herpesu sú pre novorodenca nebezpečné. Mimochodom, prvé návštevy by nemali trvať viac než dve hodiny. Unavená mamička a nepokojné dieťa sú jasným signálom, že nastal čas odísť.

 

NAČO SI DAŤ EŠTE POZOR

  • Návšteva s malými deťmi. Väčšina mamičiek nie je nadšená z prítomností malých detí pri jej bábätku, predovšetkým, ak je prvorodička. Dôvodom je obava z infekcií, ktoré si vy ani nevšimnete, ale novorodenca môžu poriadne potrápiť. Opýtajte sa vopred, či je prítomnosť vašich potomkov v poriadku a akceptujte odpoveď.
  • Zvýšená hygiena. V žiadnom prípade bábätko nebozkávajte, aj keď môže byť ťažké odolať. Tento zákaz platí dokonca aj pre starých rodičov. Nikdy neviete, či sa vám náhodou netvorí herpes, ktorým by ste ho mohli poľahky nakaziť. Po príchode na návštevu si poriadne umyte ruky a dieťatka sa dotýkajte len so súhlasom jeho rodičov.
  • Nevhodné dary. Na samom vrchole rebríčka kraľuje cumeľ. Nie všetci rodičia plánujú tohto pomocníka používať a v precitlivenom období to môžu vnímať ako kritiku ich výchovy alebo dokonca sabotáž dojčenia. Opatrní buďte aj pri kúpe voňavých kvetov pre mamičku alebo rodičovských príručiek.
  • Nevyžiadané rady. Kapitola sama o sebe. Aj keď už máte viac rodičovských skúseností, nepoúčajte hostiteľku o tom, čo by mala alebo nemala robiť. Nevhodné sú intímne otázky o pôrode či dojčení, ohniskom sváru môžu byť aj témy, ako je používanie postieľky či nosenie dieťatka v šatke. Úplne nemiestne je komentovať výzor čerstvej mamičky a stav domácnosti.

Ďalšie články k téme Kedy je vhodné navštíviť bábätko? Opýtajte sa mamičky

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora