Spoznajte včas alergiu u psa alebo mačky: Prejavy, príznaky a rizikové potraviny

12. 5. 2023 · 4 minúty na prečítanie

Alergia psa nemusí ohrozovať na živote, no spôsobuje dlhodobé ťažkosti a komplikuje život. Pozrime sa, čo zapríčiňuje alergie, ako ich rozpoznať a riešiť.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Spoznajte včas alergiu u psa alebo mačky: Prejavy, príznaky a rizikové potraviny

Tak ako sa zvyšuje výskyt alergií u ľudí, tak aj u domácich miláčikov sa čoraz viac stretávame s alergickými reakciami. Alergia síce psíka nemusí ohrozovať na živote, no často spôsobuje dlhodobé ťažkosti a komplikuje život jemu aj jeho majiteľovi. Pozrime sa na to, čo zapríčiňuje alergie, ako ich rozpoznať a ako sa s nimi vyrovnať.

Čo je alergia? 

Alergia je vo všeobecnosti prehnaná imunitná odpoveď organizmu na podnety – alergény, ktorými môžu byť rôzne látky vyskytujúce sa v našom prostredí. Môžu sa nachádzať napr. vo vzduchu, v potrave či v rastlinách. Kým pre zdravého jedinca sú také látky úplne neškodné, pre alergika môžu predstavovať ohrozenie na zdraví, prípadne na živote. Samotnú alergickú reakciu vyvoláva nesprávne aktivovanie IgE protilátok na konkrétny alergén. U psa sa môže alergia objaviť v akomkoľvek veku, najčastejšie to však býva v druhom roku života. Dôvod je ten, že najmä v prvom roku sa jeho organizmus zoznamuje s mnohými alergénmi a v druhom roku už si na ne môže vyvinúť prehnanú imunitnú reakciu, teda alergiu. Tá sa však môže objaviť aj v prípade oslabenia imunity, napríklad u šteniatok, u psíkov po prekonaní choroby, alebo pri dlhodobom kŕmení nekvalitnou stravou.

Ako vzniká alergia u psa alebo mačky?

Nepoznáme presné zákonitosti vzniku alergií u zvierat, ani u ľudí. Dôležitú úlohu však pravdepodobne zohrávajú faktory, ako sú dedičnosť, celkový zdravotný stav, prirodzená obranyschopnosť organizmu a psychická rovnováha. Nie je však pravda, že pes od vzorného chovateľa má nižšie riziko vzniku alergií, a že zanedbaný pes je na alergie náchylnejší. Alergie sa vyskytujú u rôznych plemien, rôznych vekových kategórií a na rôznych úrovniach chovu zvierat. Len málokedy im vieme predchádzať, hoci kvalitnou starostlivosťou a najmä stravou zvieraťa vieme jeho zdravie chrániť. Výnimkou je však alergia na blšie uhryznutie, ktorá je pravdepodobne najčastejšou alergiou u psov. Tam sa dá alergii jednoznačne predísť dôslednou antiparazitárnou ochranou, ktorá eliminuje útoky bĺch na zviera, a tým vylučuje možnú alergickú reakciu organizmu.

Príznaky alergie u psa alebo mačky

Rozoznať alergiu nie je vôbec jednoduché, pretože príznaky môžu byť veľmi rôznorodé a podobné prejavom iných ochorení. Patria medzi ne: 

  • Nadmerné svrbenie
  • Červená, suchá, šupinatá koža pod srsťou
  • Trenie čumáku a papule, trasenie hlavy
  • Nadmerné škriabanie a lízanie
  • Chrčanie a sipot
  • Kašeľ
  • Nevoľnosť, nechutenstvo
  • Zvracanie

Príznaky alergie u zvierat nie sú typické, preto po príčine treba dlhšie pátrať. Každý z týchto príznakov však môže znamenať rôzne iné ťažkosti. Chovatelia zvyčajne vyslovia podozrenie na alergiu až po vylúčení iných možných príčin, ako sú infekcia, vnútorné parazity (škrkavky, háďatká alebo pásomnice) alebo vonkajšie parazity (typicky blchy, kliešte, vši alebo svrab).

Ako sa vysporiadať s alergiou na potraviny?

V prípade potravinových alergií sa vždy najprv poraďte s ošetrujúcim veterinárnym lekárom. Vo všeobecnosti však platí, že alergén by mal na určitý čas úplne zmiznúť z potravy zvieraťa. U šteniat (mačiatok) na niekoľko mesiacov, u dospievajúcich alebo dospelých jedincov na rok alebo viac.

Ak alergické príznaky vymiznú po vynechaní alergénu, môžete ho po určitom čase začať v malých dávkach pridávať späť do stravy. Niekedy pomôže dať si prestávku, aby telo mohlo prehodnotiť svoju prehnanú reakciu. Dĺžku tohto obdobia by však mal vždy odhadnúť lekár na základe celkového zdravotného stavu zvieraťa. Od okamihu zistenia alergie je tiež dobré mať doma antihistaminiká (lieky proti alergii) určené pre daný druh a hmotnosť vášho psa. 

Zvyčajne ich predpisuje veterinárny lekár. Majte ich po ruke pre prípad, že by sa zviera náhodou stretlo s alergénom a došlo by k silnej alergickej reakcii alebo anafylaktickému šoku (život ohrozujúca masívna alergická reakcia). Vtedy je rozhodujúce rýchle podanie antihistaminika, prípadne iných liekov predpísaných veterinárom.

6 najčastejších alergénov v potrave psa

Môže to byť čokoľvek, ale ak by sme sa riadili len štatistikami, rebríček TOP 6 najčastejších alergénov by vyzeral takto:

  • Mäso alebo určité druhy mäsa, ako napríklad hovädzie, hydinové, bravčové, baranie či ryby.
  • Mliečne výrobky nie sú bežnou súčasťou stravy, ale nie je zriedkavé, že na ne zvieratá reagujú alergicky. Nemusí však ísť len o alergiu, ale často aj o intoleranciu laktózy. To znamená, že zviera nie je alergické na laktózu, ale napríklad mu chýbajú enzýmy, ktoré ju spracúvajú v tráviacom systéme, a tak ju nedokáže stráviť.
  • Pšenica, ktorá je vo všeobecnosti obilninou, je bežnou zložkou granúl.
  • Kukurica, ktorá je tiež bežne obsiahnutá v (často menej kvalitných) granuliach.
  • Sója môže byť doplnkovou zložkou pevných aj vláknitých potravín, ako sú konzervy alebo vrecká.
  • Vajíčka môžu byť problémom pri BARF kŕmení a granulovanej strave.

Potravinové alergie u psov však predstavujú len asi 20 % všetkých alergií. Až 80 % z nich je spôsobená alergiou na blchy (zvyčajne na ich sliny) či alergiou na roztoče a peľ.


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach



Ďalšie články k téme Spoznajte včas alergiu u psa alebo mačky: Prejavy, príznaky a rizikové potraviny

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora