Pes a mačka v jednej domácnosti: Tipy, ako zlepšiť ich spolužitie

18. 7. 2023 · 4 minúty na prečítanie

Skúsenosti mnohých milovníkov zvierat dokazujú, že so správnym prístupom je možné, aby boli zo psa a mačky kamaráti. Poradíme vám užitočné tipy, ako na to.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Pes a mačka v jednej domácnosti: Tipy, ako zlepšiť ich spolužitie

Rozprávky a filmy nás často učia, že pes a mačka sú prirodzení nepriatelia. Je to však naozaj pravda? Skúsenosti mnohých majiteľov dokazujú, že so správnym prístupom je možné dosiahnuť pokojné spolužitie psa a mačky v jednej domácnosti. Poradíme vám, ako ich skamarátiť.

Vo svete milovníkov psov sa zvyčajne formujú dva oddelené tábory: na jednej strane stoja psíčkari a na druhej priaznivci mačiek. Odveká otázka “pes alebo mačka” však nemusí mať vždy jasnú odpoveď. Veď prečo si aj vyberať, keď milujete obe tieto spoločenské zvieratá? S trochou snahy a šťastia sa vo vašej domácnosti môže nájsť miesto pre spokojné spolužitie mačky aj psa. V tomto článku sa pozrieme, ako na to.

Rozdiely medzi psom a mačkou

Pes a mačka sú príslušníkmi iných živočíšnych rodov, čo samo o sebe naznačuje ich odlišnosť. Kým psy patria k jedným z najstaršie domestikovaných zvierat, mačky boli skrotené oveľa neskôr a trochu iným spôsobom. Psa človek zdomácnil cielene už pred približne 100-tisíc rokmi postupným skrotením vlkov. Na druhej strane mačka sa priblížila k obydliam ľudí cielene kvôli zdroju potravy. Až potom si ľudia uvedomili, že by mohla byť užitočná, a mačku domestikovali pred menej ako 10-tisíc rokmi. Psi sú tak ľudskými spoločníkmi oveľa dlhšie. Ďalším rozdielom je fakt, že psy odjakživa žijú aj lovia vo svorkách a cielene tak vyhľadávajú spoločnosť iných psov alebo dnes ľudí. Funguje tiež medzi nimi pevná hierarchia. Naopak mačky sú osamelí lovci a o svoju korisť sa zvyčajne nedelia. Aj keď spoločnosť iných mačiek môžu vyhľadávať, nemajú pevnú hierarchiu. Majú tiež odlišnú a často protichodnú reč tela, preto pre ne môže byť ťažšie si navzájom porozumieť. Kým vrtenie psím chvostom je znakom priateľstva a dobrej nálady, mávanie mačacím chvostom je prejavom hnevu a nepriateľstva. Nehľadiac na to sú pes aj mačka skvelými spoločníkmi a každé z týchto zvierat má svoje nepochybné prednosti, pre ktoré ich my ľudia zbožňujeme. Pri snahe o ich spolužitie však treba myslieť na tieto rozdiely medzi nimi.

Tipy pre spolužitie psa a mačky

K spokojnému spolužitiu psa a mačky v jednej domácnosti vám môže pomôcť niekoľko tipov. 

Prvé zoznámenie

Najlepšie je začať už od šteniatka/mačiatka, kedy ešte nemajú zo spoločných stretnutí zlé zážitky. Dobré je najprv pár dní držať obe zvieratá v oddelených miestnostiach a nechať ich zvyknúť si na pach toho druhého. Poslúži na to spoločná hračka či deka, ktorú si medzi sebou striedajú. Až potom absolvujte prvé stretnutie pod dohľadom. Ak je to možné, držte obe zvieratá na vodítku. Za dobré správanie ich odmeňujte pamlskami a stretnutia opakujte denne. Pri náznaku agresie alebo strachu ich od seba oddeľte a skúste to neskôr

Pri náznaku agresivity od seba zvieratá oddeľte a skúste to inokedy.

Správny výcvik

Keďže pes je ľahšie trénovateľný ako mačka, sústreďte sa najmä na jeho výcvik. Pomocou základných povel, ako sú „sadni“, „zostaň“, „nechaj“ či „ku mne“ budete mať nad psom väčšiu kontrolu. Zároveň je priemerný pes väčší ako priemerná mačka, preto môže byť často pre mačku nebezpečnejší. Počas prvých stretnutí s mačkou ho preto držte na vôdzke a ak prejavuje známky agresivity, dajte mu preventívne náhubok. Naučte psa, aby mačku nechal na pokoji a nenaháňal ju. Odmeňujte ho, keď sa v prítomnosti mačky správa pokojne.

Vlastné útočisko

Poskytnite psovi aj mačke ich vlastné oddelené priestory na spanie, jedenie a úkryt. To im umožní schovať sa, keď chcú byť samy alebo sú vystresované. Psovi zabezpečte pelech alebo klietku, ak je na ňu zvyknutý. Mačke zas zaobstarajte vyvýšené pelechy či škrabadlá, kam sa za ňou pes nedostane. Doma sa tak budú cítiť bezpečnejšie a nebudú musieť interagovať s druhým zvieraťom vtedy, keď nechcú. Oddelené misky na jedlo, ideálne v iných miestnostiach, zabránia súpereniu o potravu.

Nedajte priestor na žiarlivosť

Faktom je, že aj zvieratá na seba dokážu žiarliť. Uprednostnenie jedného zvieraťa pred druhým môže vyvolať napätie a problematické správanie. Ak preto chcete vytvoriť priateľské spolužitie, rozdávajte im lásku rovnomerne. Obom zvieratám venujte dostatok času a pozornosti, aby sa ani jedno necítilo byť vynechané. Každému z nich venujte každý deň určitý čas na hranie, starostlivosť, výcvik aj maznanie. Posilníte tak vaše puto so psom aj mačkou a prinesiete im pocit lásky a bezpečia.

Dajte im čas

Nezabudnite, že všetko má svoj čas. Každé zviera je individuálna bytosť a niektorému môže trvať dlhšie, kým si zvykne. Vyzbrojte sa trpezlivosťou a nenechajte sa odradiť prvotnými neúspechmi pri zoznamovaní. S trochou času a dôslednosti sa zo psa a mačky môžu stať skvelí kamaráti. Napriek tomu sa však občas stane, že tak ako aj vo svete ľudí, si zvieratá jednoducho nesadnú. Možno sa naučia navzájom tolerovať, no priateľstvo medzi nimi nikdy nevznikne. Vtedy to treba rešpektovať a hľadať ďalšie kompromisy či alternatívne riešenia.


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach



Ďalšie články k téme Pes a mačka v jednej domácnosti: Tipy, ako zlepšiť ich spolužitie

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora