Máte doma mačaciu seniorku? Starajte sa o ňu správne

16. 11. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Ako váš štvornohý priateľ stárne, čelí riziku obezity, problémov so zubami, kĺbmi, ďasnami a zmenám vo výživových potrebách a požiadavkách na starostlivosť.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Máte doma mačaciu seniorku? Starajte sa o ňu správne

S pribúdajúcim vekom vašu štvornohú spoločníčku ohrozuje obezita, problémy s chrupom, kĺbmi i ďasnami, ako aj meniace sa nároky na výživu a starostlivosť.

Seniorské obdobie sa spravidla začína medzi 8. až 10. rokom života, kedy má mačka v prepočte na ľudský vek na krku šesťdesiatku. Mačky sa v priemere ožívajú okolo 15 rokov, no môžete stretnúť aj 18 ročnú mačaciu dámu, pokiaľ dostáva kvalitnú potravu a má zabezpečené dobré podmienky pre svoj „dôchodcovský“ život.

Prejavy starnutia u mačiek

Mačka starne postupne a ťažko sa u nej odhaduje vek. Je normálne, že sa časom začne správať inak – je unavenejšia, častejšie močí, a to aj mimo určených miest, je zmätenejšia a dlhšie jej trvá, než nájde misku s vodou alebo potravou. Okrem toho môžete spozorovať aj ďalšie telesné zmeny:

  • Starnúca mačka nie je schopná skákať a šplhať sa s takou ľahkosťou, ako sa to u tohto zvieraťa predpokladá. Pohybuje sa pomalšie a pomenej, uprednostňuje pokoj, čo súvisí s vyšším opotrebovaním kĺbov.
Starnutie u mačiek môže mať rôzne prejavy
  • Jej vek sa prejaví aj na kvalite srsti, ktorá je redšia a stráca lesk či pružnosť. Mačka sa o seba menej stará, preto jej treba v udržiavaní čistého kožucha pravidelne pomáhať.
  • Staroba sa prejavuje v podobe ochorenia očí (napríklad sivý zákal), mačka tiež postupne prichádza o sluch a nereaguje na zavolanie.
  • Často u nej dochádza k úbytku váhy a strate svalovej hmoty, no rovnako bežná je mačacia obezita.
  • Medzi najopotrebovanejšie orgány v mačacom tele patrí srdce, mozog, ľadviny a pečeň. Zuby dostávajú tiež poriadne zabrať – ukladá sa na nich zubný kameň, čo vedie k zápalom ďasien a ich postupnému vypadávaniu.
  • Staršie mačky trpia pri zmene teplôt, pretože majú oslabenejšiu imunitu a sú náchylnejšie na nachladnutie.

Aká je správna starostlivosť o starnúcu mačku?

S príchodom do seniorského veku je dobré nezanedbávať návštevy u zverolekára. Medzi najčastejšie ochorenia, ktorými mačky trpia, patrí cukrovka, ochorenia chrupu, obličiek, kĺbov a poruchy štítnej žľazy. Neprehliadnite príznaky ako opakované hnačky, zvracanie či krv v stolici, ktoré môžu odhaľovať prítomnosť závažného zdravotného problému. Naopak, chudnutie je u starších mačiek pomerne prirodzené, na rozdiel od nadváhy, ktorú treba regulovať zmenou stravy.

 Pokiaľ vašej mačacej babičke nechutí jesť, pomôžte jej zohriatím jedla na telesnú teplotu, vďaka čomu sa viac rozvonia a prebudí jej stratený apetít. Príčina nechutenstva sa môže ukrývať aj v ústnej dutine. Nezanedbávajte preto starostlivosť o mačacie zuby a čistite ich pomocou kefky a veterinárnej pasty. V prípade, že vám to zviera nedovolí, stavte na dentálne hračky alebo maškrty.

 Je celkom normálne, že sa mačka v rokoch menej pohybuje. Jej energetický výdaj sa výrazne znižuje, čomu treba prispôsobiť objem krmiva, ktoré jej dávate. V opačnom prípade hrozí vznik obezity, ktorá neskôr vedie k rôznym chronickým ochoreniam a takisto neprimerane zaťažuje kĺby a celý pohybový aparát, čo môže zvieraťu spôsobovať bolesť. Po dohode s veterinárom môžete mačke k bežnému krmivu pridať kĺbovú výživu.

Doprajte jej dostatok kvalitnej výživy

Krmivo by malo zodpovedať veku mačky, jej veľkosti, pohybovej aktivite či prípadným zdravotným komplikáciám. Rozdeľte žrádlo do menších porcií viackrát za deň a snažte sa, aby bolo čo najpestrejšie. Nezabúdajte na neustály prístup k čerstvej vode – denná dávka by mala byť okolo 200 až 250 ml.

Kvalita výživy je kľúčová

 S pribúdajúcim vekom mávajú mačky problémy so vstrebávaním živín. Krmivo má preto obsahovať dostatok dôležitých vitamínov, ako je vitamín A či taurín, ktorý si mačací organizmus nedokáže vyrobiť sám. Podľa štúdií vitamíny E a C pomáhajú udržiavať mačku v dobrej duševnej kondícii a podporujú správne fungovanie jej mozgu vo vyššom veku.

 

Na udržanie pevných kostí je potrebný vápnik – jeho doplnením do výživy môžete predísť vzniku osteoporózy. Opatrní buďte pri príliš vysokých dávkach fosforu, horčíka, bielkovín, tukov a solí v krmive, pretože nadmerne zaťažujú obličky. Na podporu zdravej a hustej srsti sa odporúča pridávať do mačacej stravy zdroj omega-3 a 6 mastných kyselín, napríklad z rybieho oleja. Môže byť priamo súčasťou krmiva alebo ho do misky jednoducho pridáte formou preparátu. 

V súčasnosti na trhu nájdete špeciálne upravené krmivo pre starnúce mačky. Ideálne je, keď má mäkkú konzistenciu a rešpektuje diétne potreby vášho zvieraťa. Všetky zmeny jedálnička konzultujte s veterinárom. 

Dá sa starnutie spomaliť?

Na starnutie vašej štvornohej spoločníčky má najväčší vplyv kvalitná výživa, okolité prostredie a genetická predispozícia. Zatiaľ čo genetiku možno ovplyvniť iba cieleným chovom, dĺžku života vašej mačky môžete predĺžiť zdravým životným štýlom

Nezabúdajte, že aj starnúca mačka má stále vysoké nároky na pohyb a vašu pozornosť. Podporujte jej pohyblivosť prostredníctvom rôznych hračiek alebo parkúru, a tiež preventívne upravte stravu tak, aby jej kĺby boli v poriadku. V neposlednom rade dbajte o mentálne zdravie zvieraťa vzájomným kontaktom a vytvorením takých životných podmienok, aby vaša mačka na staré kolená nepociťovala zvýšenú mieru stresu. S jeho znížením vám môžu pri zvláštnych príležitostiach pomôcť špeciálne feromóny.


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach



Ďalšie články k téme Máte doma mačaciu seniorku? Starajte sa o ňu správne

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora