Ako rozpoznať a liečiť kožné infekcie u psa

6. 4. 2022 · 5 minút na prečítanie
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Ako rozpoznať a liečiť kožné infekcie u psa

Vytrvalé škrabanie je bežným príznakom väčšiny kožných infekcií u psa. Ako rozlíšiť, či je čas ísť k veterinárovi alebo ide len o banálny dôvod? Dá sa kožných ťažkostiam predchádzať?

Prečo netreba brať kožné ťažkosti na ľahkú váhu?

Kožné ťažkosti psov sú jedným z najčastejších dôvodov vyhľadania veterinárnej starostlivosti. Napriek tomu, že ide o najväčší orgán tela (tvorí približne 12 % celkovej telesnej hmotnosti psa), starostlivosť o kožu sa často prehliada. Mnohí chovatelia si neuvedomujú, že koža je viac ako len telesný obal. Slúži na funkčné účely a prispieva k vitalite vášho psa.

Koža je súčasťou telesného systému nazývaného integrálny systém. Patria k nemu aj nechty, ušné lalôčiky, zvukovody, srsť a rôzne žľazy, ako sú potné a análne žľazy. Tiež chvost a lymfa. Vytvára bariéru, ktorá drží svaly, vnútorné orgány, kosti a spojivové tkanivo vnútri tela a dáva psom pružný tvar.

Symtómy, že s kožou vášho psíka nie je všetko v poriadku

Začiatok kožnej infekcie naznačujú symptómy:

  • intenzívne škrabanie sa psa, ktoré neprestáva ani v noci,
  • nadmerné pĺznutie,
  • strata lesku srsti.

 

Prvým príznakom kožného ochorenia je neustále škrabanie sa vášho psíka

Varovným príznakom môže byť aj viditeľná lézia-  ekzému na koži, bolestivosť pri čistení a dokonca aj zvýšená teplota, alebo horúčka.

Rizikovými faktormi pre vznik kožných problémov u psa sú vyššia teplota okolia, časté kúpanie v prírodných vodných nádržiach, kontakt s inými psami, ale aj zanedbávanie čistenia alebo zlé hygienické podmienky.

S čím si môžeme kožnú infekciu u psa zameniť?

S diagnostikou kožnej infekcie vám môže pomôcť len ošetrujúci veterinárny lekár zvieraťa. Skôr ako k nemu pôjdete, skúste potvrdiť kožnú infekciu vylučovacou metódou:

Pes sa škriabe na jednom konkrétnom mieste

To zvyčajne poukazuje skôr na bodnutie hmyzom, komárom, osou alebo včelou. Ak sa vpich nenachádza v blízkosti dôležitej tepny, napríklad na krku, pravdepodobne nemusíte ísť k veterinárovi, na miesto vpichu priložte octové obklady.

Ľudské antihistaminiká, ktoré u ľudí v podobných prípadoch fungujú veľmi dobre, ako napríklad Fenistil, u psov pravdepodobne fungujú len na 10 - 15 %. U zvierat na alergie skutočne dobre fungujú len kortikosteroidy, ale treba s nimi zaobchádzať veľmi opatrne, pretože pri dlhodobom používaní môžu mať nežiaduce vedľajšie účinky. To je však vždy záležitosť veterinárneho lekára zvieraťa.

Problémy s pečeňou u psa

Zlý stav srsti a celkovo nezdravý vzhľad psa môže naznačovať problémy s pečeňou, pričom zlé trávenie spôsobí, že zviera vyzerá nezdravo, chudne a stráca srsť. Ak máte podozrenie, že váš pes chudne, vždy choďte k veterinárovi, aby ste predišli možnému zlyhaniu pečene s fatálnymi následkami. Jedným z možných ochorení pečene je napríklad infekčná hepatitída alebo žltačka.

O aký typ kožného ochorenia ide vie rozlíšiť iba veterinárny lekár

S kožnými problémami vždy choďte k veterinárovi

Pri podozrení na kožné ochorenie sa vždy obráťte na ošetrujúceho veterinárneho lekára. Zvyčajne ide o bakteriálne alebo hubové ochorenia.

 

 

Najčastejším pôvodcom sú kvasinky. Do úvahy potom prichádzajú aj  klostrídie, kampylobaktery alebo stafylokoky, prípadne hubové kultúry, ako sú mikrosporie alebo trichofytie.

Môže ísť aj o roztoče známe ako sarkoptový svrab. Je to špecifický parazit, ktorý napáda kožu.

Do úvahy prichádzajú aj chlamýdiové infekcie, ktoré často postihujú oči psov, ale môžu sa rozšíriť aj na kožu.

 

Ako začína kvasinková infekcia

Kombinácia horúceho počasia, častejšieho kúpania vo vonkajších vodných nádržiach a následného zaparenia vytvára ideálne prostredie na rozmnožovanie kvasiniek, ako aj iných vírusových a bakteriálnych infekcií.

Možno účinne predchádzať kožným infekciám?

Do určitej miery áno, ale ak má pes dostatok pohybu v prírode, stretáva sa s inými psami a zvieratami, ani pri najlepšej starostlivosti sa nedá infekcii stopercentne zabrániť. Nie je chybou majiteľa, že sa pes nakazil, ale bolo by vážnym zanedbaním, keby nereagoval na vytrvalé škrabanie psa a situáciu včas neriešil.

Najmä v teplom období dodržiavajte nasledujúce preventívne opatrenia:

  • Nevynechávajte kefovanie a česanie srsti vášho psa: Včasným odstránením odumretých chĺpkov, ale aj čiastočným odstránením kožného mazu, odumretých kožných buniek a nečistôt sťažíte pôsobenie všetkých druhov infekčných činiteľov. Ideálna frekvencia závisí aj od plemena psa, ale nie je zlé čistiť srsť každý deň, stačí aj 10 minút.
  • Sprísnite hygienu životného prostredia vášho psa: Rôzne textílie v psom brlohu alebo koterci, výkaly vo výbehu, to všetko sú potenciálne zdroje infekcie. Ich čistenie je samozrejmosťou, ale v teplých letných mesiacoch zvýšte frekvenciu čistenia.
  • Vykúpte svojho psa: Záleží aj na plemene, ale kúpeľ nie je na škodu. Vyberte si však vhodnú kozmetiku, ktorá je určená špeciálne pre typ srsti vášho plemena. Vyskúšajte napríklad šampón s výťažkom z listov čajovníka alebo priamo šampón proti parazitom.
  • Dávajte pozor na "kontakty" svojho psa: Či už so živými zvieratami, ktoré môžu byť zdrojom infekcie, alebo s ich výkalmi. Nie je automatické, že sa pes nakazí - ak má dobrú imunitu, nič sa mu nestane, ale na vznik infekcie stačí len mierne zhoršenie celkovej kondície psa.
  • Posilnite imunitu psa: V súčasnosti je možné kúpiť doplnky na posilnenie imunity vášho psa. Na výber je nielen niekoľko výrobcov a značiek, ale aj rôzne varianty výživových doplnkov pre špecifické potreby psa. Vyberáme pre vás niekoľko univerzálnych doplnkov stravy, napríklad vo forme tabliet alebo sirupu.

Choďte k veterinárovi včas, ochráni to aj vás

Niektorí pôvodcovia infekčných kožných ochorení psov sú prenosné aj na ľudí, a ak majú príležitosť, určite sa pokúsia nakaziť aj nás. Preto je veľmi dôležité venovať pozornosť varovnému signálu, ktorý je spoločný pre všetky infekcie, a to zjavnému svrbeniu kože psa, ktorý sa zúrivo škriabe a niekedy agresívne "hryzie" svrbiace miesta nielen v srsti, ale aj na labkách. Kľúčom k úspechu je včasné odhalenie problému a konzultácia s veterinárom. Ak budete ignorovať problémy svojho psa, čoskoro sa môžu stať aj vašimi vlastnými.

Ďalšie články k téme Ako rozpoznať a liečiť kožné infekcie u psa

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora