Jeseň so psom: Tipy na jesenné výlety na Slovensku

26. 9. 2023 · 9 minút na prečítanie

Jeseň je ideálnym obdobím na turistiku a výlety. Prinášame vám preto niekoľko inšpirácií na dog friendly výlety na Slovensku a tipy, ako sa na ne pripraviť.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Jeseň so psom: Tipy na jesenné výlety na Slovensku

 

Leto sa síce skončilo, no niet dôvodu na smútok. Prichádza totiž jeseň, ktorá je ako stvorená na dobrodružstvá s vaším štvornohým miláčikom. Prinášame vám niekoľko inšpirácií na dog friendly výlety na Slovensku a tipy, ako sa na ne pripraviť.

Prečo na jeseň vyraziť na výlet?

Letné horúčavy konečne pominuli a prišiel závan čerstvého vzduchu s prísľubom jesene. Môžeme sa tak tešiť na príjemnejšie teploty, úbytok turistov a krásne pestrofarebné scenérie. Jeseň však privítajú najmä psíčkari. Nemusia sa už báť prehriatia, dehydratácie či spálených labiek a ich psíkovia si môžu bez problémov užívať aj celodenné výlety. Stačí už len vedieť, kam vyraziť a ako sa na výlet pripraviť. S tým vám ochotne poradíme. 

Tipy na jesenné výlety so psom

Možností, kam na Slovensku vyraziť so psíkom či celou rodinou je nekonečno. Prinášame vám len niekoľko tipov, ktorými sa môžete inšpirovať pri plánovaní jesenných dobrodružstiev. 

Turistika so psom

Pokiaľ váš chlpáč nie je skúseným turistom a nemá výbornú kondičku, vyberajte nenáročné a stredne náročné túry. Vopred sa uistite, že terén bude pre psa schodný a nebude predstavovať nebezpečenstvo pre vás oboch. Vyhnite sa akýmkoľvek kovovým rebríkom, reťaziam či príliš exponovaným miestam. Sami poznáte svojho psa najlepšie, preto berte ohľad na jeho schopnosti.

Vápenná

Obľúbená a pomerne jednoduchá túra v okolí Bratislavy na vrch Vápenná/ Roštún (752 m.n.m.) v Malých Karpatoch. Na vrchole sa nachádza malá rozhľadňa, no aj bez výstupu na ňu si vychutnáte krásne široké výhľady na takmer nedotknutú prírodu. Terén nie je príliš strmý a väčšina psov ho bez problémov zvládne. Výstup je ideálne začať z obce Sološnica (približne 1 h až 1 h 30 min), prípadne z Plaveckého Podhradia (približne 1 h 45 min), možné je absolvovať aj okružnú trasu Plavecký hrad – Báborská – Amonova lúka – Klokoč – Sedlo Uhliská – Mesačná lúka – Vápenná – Plavecké Podhradie, ktorá vám zaberie približne 5 hodín.

Kvačianska dolina

Nádherná lokalita na Liptove vás očarí. Táto dolina patrí k najkrajším na Slovensku a ponúka nenáročnú turistiku ideálnu pre vašich chlpáčov. Medzi highlighty trasy patrí Ráztocký vodopád, vyhliadky Malý Roháč a Kobyliny či vodný Kvačiansky mlyn v lokalite Oblazy, ktorý je zaujímavou technickou pamiatkou. Zvoliť môžete viacero variantov trasy, pričom najľahšou je trasa Kvačany – Kvačianska dolina, ústie – Vyhliadka Kobyliny – Vyhliadka Roháč – Vodné mlyny Oblazy. 

Tá vám zaberie asi 1 h 30 min. Ďalšou možnosťou je celý okruh cez Kvačiansku a susednú Prosiecku dolinu, ktorá však kvôli reťaziam a rebríkom v časti vodopád Červené piesky nie je vhodná pre všetkých psíkov.

Ďumbier a Chopok

Nízke Tatry sú taktiež ideálnym cieľom, pretože ponúkajú krásnu a technicky nenáročnú turistiku. Vybrať sa môžete napríklad z Trangošky na obľúbenú Štefánikovu chatu (1 h 30 min) a prípadne ďalej zo Štefáničky na vrch Ďumbier (1 h 30 min). Naspäť sa dostanete rovnakou trasou. Ak sa vám táto trasa máli, môžete sa z Ďumbiera po hrebeni vydať až na susedný Chopok a odtiaľ zostúpiť späť na Trangošku. Spravíte si tak pekný okruh a zažijete krásne 365-stupňové výhľady na okolie. Ide však už o náročnejšiu celodennú túru s prevýšením približne 1000 m, ktorú zvládnu len fyzicky zdatnejší psíkovia. Túru môžete absolvovať aj opačne a zároveň si ju zjednodušiť vyvezením sa lanovkou na Chopok, odkiaľ prejdete po hrebeni na Ďumbier a naspäť. Táto trasa je celkom nenáročná a potrvá vám tam a späť asi 4 hodiny.

Veľký Choč

Vrchol Veľký Choč s nadmorskou výškou 1611 m.n.m. patrí k najkrajším vrchom na Slovensku. Poskytuje totiž úžasný 365-stupňový výhľad na Nízke aj Vysoké Tatry, Malú a Veľkú Fatru či Liptovskú Maru. Ak ste dobrodružnejší typ, špeciálny zážitok vám prinesie východ slnka. Pripravte sa na kvalitné prevýšenie, na ktoré sa vám aj vášmu psovi zíde kondička. Výstup je možné začať z viacerých miest, pričom najľahšia trasa je z Valaskej Dubovej s prevýšením 942 metrov a časom výstupu približne 2 h 40 min. O niečo náročnejšou alternatívou je trasa z Vyšného Kubína s prevýšením 1082 metrov a časom výstupu asi 3 h 30 min.

Roháčske plesá

Nádhernou a pomerne nenáročnou túrou je tiež okolo Roháčskych plies, ktorý zvládne ako pes, tak aj deti. Čakajú na vás nezabudnuteľné výhľady na hrebene Západných Tatier, štyri priezračné plesá aj Roháčsky vodopád. Táto okružná trasa vám zaberie približne 4 a pol až 5 hodín s prevýšením 760 m. Trasa sa začína na parkovisku pod Spálenou a pokračuje cez – rázcestie Šindľovec – Adamcuľa – Roháčský vodopád – rázcestie pod Predným Zeleným – rázcestie pod Troma Kopami – Roháčske plesá – rázcestie Smutná dolina – Ťatliakova chata – Adamcuľa – rázcestie Šindľovec – a končí opäť na parkovisku.

Ďalšie nápady na výlety

Ak nie ste práve fanúšikmi turistiky, nevešajte hlavu. Prinášame vám inšpirácie na ďalšie výletné aktivity, ktoré môžete absolvovať so svojím štvornohým kamošom. 

Hrady a zámky

Milujete históriu? Vyberte sa objaviť krásy zámkov, hradov a zrúcanín, ktorými Slovensko prekvitá. Mnohé môžete navštíviť aj so psom. Bojnický zámok, Smolenický zámok, Spišský hrad, Hrad Červený kameň, Tematínsky hrad a veľa ďalších čakajú na vás. 

Zbieranie húb a plodov

Jeseň je tiež príležitosťou nazbierať si plody, ktoré nám prináša. Vyberte sa do lesa na zber húb (napríklad bedlí), gaštanov či šípok, alebo na pole na zber tekvíc. Vás psík vám bude určite skvelým spoločníkom a vy si vychutnáte dokonalú atmosféru tohto ročného obdobia.  

Vínna turistika

Mesiace september a október sú tiež obdobím vinobraní, ktoré sú tiež skvelým tipom na výlet, na ktorý môžete vziať psíka. Poobzerajte sa po vinárskych podujatiach vo vašom okolí, urobte si prechádzku okolo viníc, ochutnajte tohtoročný burčiak alebo absolvujte degustáciu vína. 

Ako sa pripraviť na výlet so psom?

Aby bol výlet potešením pre vás, psíka aj okolitých ľudí, vždy dbajte na dodržiavanie základných pravidiel. Tu je niekoľko odporúčaní, ktoré vám môžu pomôcť:

Základné pravidlá

  • Všetky aktivity, trasu a terén prispôsobte kondícii vášho psa. To, čo zvládnete vy, nemusí zvládnuť aj on. Vyhnite sa kovovým rebríkom, reťaziam a exponovaným miestam. 
  • Psa držte na vôdzke a púšťajte ho voľne len na miestach, ktoré sú na to vhodné. V niektorých turistických a horských oblastiach je voľný pohyb psa vyslovene zakázaný, prípadne je požadovaný aj náhubok.
  • Investujte do kvalitného postroja, s ktorým bude pohyb psa v teréne komfortnejší a bezpečnejší. 
  • Nezabudnite si zbaliť dostatok vody a misku (ideálne cestovnú), v prípade dlhších výletov aj krmivo či pamlsky. 
  • V prípade drobných úrazov aj väčších zranení je ideálne mať po ruke psiu lekárničku. Nikdy neviete, kedy sa zíde. 

Inšpirujte sa niektorými z našich tipov a vychutnajte si jeseň so psími kamošmi na maximum.


Ďalšie články k téme Jeseň so psom: Tipy na jesenné výlety na Slovensku

  • Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

    Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

    · 4 minúty na prečítanie
    Slzenie, začervenanie očí, ovisnuté vnútorné viečka alebo hnisavý výtok z očí môžu trápiť psov a ich majiteľov. Aké sú príčiny týchto príznakov a môžu súvisieť s alergiou?
  • Ak ste majiteľom psa, musíte sa skôr alebo neskôr rozhodnúť, či ho dáte vykastrovať. Tento zákrok, ktorý je pomerne bežný, prináša mnoho výhod, avšak nemusí byť vždy optimálnym riešením.
  • Tipy, ako sa pripraviť na cestovanie so psom

    Tipy, ako sa pripraviť na cestovanie so psom

    · 6 minút na prečítanie
    Leto je tu a s ním aj šanca objavovať nové miesta s vaším štvornohým miláčikom. Ako sa na cestovanie pripraviť, aby bolo potešením pre vás aj vášho psa?
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora