Je váš psík agresívny? Príčinu môže často odhaliť až veterinár

22. 2. 2023 · 5 minút na prečítanie

Čo robiť, keď sa z vášho verného spoločníka stane nervák? Odhaľte príčiny agresívneho správania u psov a zistite, kedy je na čase navštíviť veterinára.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Je váš psík agresívny? Príčinu môže často odhaliť až veterinár

Agresivita zvierat sa väčšinou spája so zlou starostlivosťou, nezvládnutou socializáciou alebo traumatickým zážitkom. Čo však robiť, keď sa z vášho verného spoločníka z ničoho nič stane nervák?

Hoci sú určité prejavy agresivity normálnou súčasťou psej komunikácie a rozhodne sa netýkajú iba takzvaných nebezpečných plemien, nemali by ste ich v žiadnom prípade podceňovať. Následky takéhoto správania totiž patria medzi najzávažnejšie, keďže so sebou nesú vysoké riziko poranenia či dokonca smrti. Pokiaľ je váš pes pes nervózny a podráždený, okrem primeraného výcviku skúste odhaliť príčinu, ktorá sa za touto zmenou skrýva.

Agresivita psov

Na úvod je potrebné povedať, že žiaden psík sa s agresívnym správaním nenarodí. Hoci sa jeho prejavy zvyknú dávať do súvislosti s bojovými plemenami, nie je ničím nezvyčajným, keď za domácimi útokmi zvierat na majiteľa stoja yorkshire teriéry, čivavy, jazvečíky a kokeršpaniely. 

Agresivita býva vyvolaná trvalými alebo opakujúcimi sa negatívnymi pocitmi, najčastejšie strachom alebo úzkosťou. Pes dáva svoj diskomfort najavo vrčaním a cerením zubov, niekedy tiež olizovaním ňufáka. Pokiaľ na tieto signály vhodne nezareagujete, skôr či neskôr môže dôjsť k uhryznutiu. K agresívnym prejavom u psa bežne dochádza pri ochrane svojho teritória, hračky alebo svorky.

Podľa typických znakov je možné hovoriť o:

  • agresivite, ktorú vyvoláva konkrétna situácia alebo príčina;
  • agresivite, namierenej voči ľudským/zvieracím členom rodiny,
  • prípadne voči neznámym ľuďom;
  • ofenzívnej agresivite;
  • defenzívnej agresivite, prameniacej zo strachu a úzkosti

 

Agresívne prejavy nemusia byť vždy jednoznačne rozpoznateľné, prípadne sa môžu navzájom prelínať a kombinovať. Pes voči návšteve prejavuje takzvanú ofenzívnu agresivitu, založenú na ochrane teritória, zatiaľ čo počas návštevy veterinára jeho správanie vykazuje formu defenzívnej agresivity, vyvolanej strachom. Existujú aj prípady, kedy zviera svoju zlosť prejavuje voči najbližším, no pri neznámych ľuďoch sa správa priateľsky. Za jeden z najzávažnejších problémov sa považuje agresivita psa voči majiteľom, a to predovšetkým vtedy, ak ide o deti. 

Nebezpečné je nielen riziko zranenia, ale tiež nepríjemný emocionálny zážitok, ktorý si najmenší člen rodiny so sebou nesie do budúcnosti. Strach, smútok a sklamanie tvoria iba časť emócií, ktoré vedú k trvalému narušeniu puta medzi majiteľom a psom v dôsledku jeho agresívnych prejavov. 

Príčiny náhleho agresívneho správania u psov

Zviera necíti potešenie zo zastrašovania svojho okolia naopak, agresivita sa väčšinou týka neistých psov, ktorí sa z rôznych príčin môžu cítiť ohrození. Medzi varovné signály, ktorými psík dáva najavo, že má strach, patrí otáčanie tela a hlavy smerom od podnetu a snaha ujsť, prípadne stuhnutý postoj a uprený pohľad. Jasnejšie znaky toho, že je zviera nervózne, sú štekanie, vrčanie, dvíhanie pyskov a cerenie zubov. 

Agresivita môže mať rôzne príčiny

Pokiaľ ste tieto signály ignorovali a došlo k uhryznutiu, skôr, než sa pustíte do trestania psa, zamerajte sa na odhalenie najčastejších spúšťačov takéhoto útoku:

  • akútna bolesť, spojená s ublížením alebo zranením;
  • zlý zdravotný stav, choroba;
  • nezvládnutá socializácia;
  • hypersexualita zvieraťa (agresivita psa v čase hárania feniek);
  • negatívne zážitky z útulku alebo od predchádzajúceho majiteľa;
  • izolovaný chov;
  • nesprávny výcvik;
  • pudové správanie (lovecký inštinkt, ochrana teritória, svorky, predmetu);
  • zlé vyhodnotenie situácie (zľaknutie, podcenenie situácie, neopatrnosť).

Za správanie psa je vždy zodpovedný majiteľ práve on má za úlohu naučiť ho, ako vychádzať s ľuďmi a ostatnými zvieratami. Na druhej strane treba povedať, že väčšinu výchovných chýb neurobíme zámerne. Väčšinou ide o nevedomosť alebo neskúsenosť s výchovou psa. V prípade, že sa u vášho, doteraz vždy mierumilovného spoločníka, stretnete s agresívnymi prejavmi, neprepadajte sebaobviňovaniu a namiesto toho sa obráťte na odborníka. Skúsený cvičiteľ vám dokáže poradiť, ako takémuto správaniu predchádzať alebo od neho zviera úplne odnaučiť.


Ako to zvládnuť?

Obrátiť sa na profesionálov, ku ktorým patria psí tréneri, psychológovia alebo špeciálni terapeuti problémových zvierat, je vždy dobrý nápad. Vyhnete sa systému pokus-omyl a ušetríte veľa stresu sebe i vášmu psovi. Aby sa vaša spolupráca vydarila, je dôležité zistiť, kde sa ukrývajú príčiny a spúšťače zvieracej agresivity. Kým si nebudete istí, že ich dokážete bezpečne zvládnuť, radšej sa im úplne vyhýbajte. Niekedy je lepšie v záťažových situáciách zvoliť istotu a siahnuť po náhubku. Pokiaľ naň nie je váš psík zvyknutý, pomôžte mu zo začiatku maškrtou a doprajte mu čas, aby si túto pomôcku sám osvojil.

Tréning pomôže

Ďalším krokom je sústrediť sa na tréning poslušnosti a kontroly správania. V rámci výcviku vám profesionálny tréner pomôže s umelým navodením stresujúcej situácie, v ktorej sa váš pes zvykne správať agresívne. Ukáže vám, ako sa v takýchto prípadoch zachovať a udržať vášho miláčika pokojného. Spoločný tréning v neposlednom rade dodá sebavedomie aj vám, aby ste si ľahšie zachovali rozvahu pes tieto emócie vycíti a ľahšie vás akceptuje ako autoritu.



Nezabúdajte, že pes je živá bytosť s vlastnými emóciami, a tiež pudom sebazáchovy. K agresívnej reakcii dochádza, keď je zahnaný do kúta a nevidí inú možnosť, než zaútočiť. Či už je to manipulácia spôsobom, ktorú zviera nepozná, alebo zle pochopená hra s loptou a inými predmetmi, či náhla bolesť, ktorú mu nechtiac spôsobíte. Aj preto je mimoriadne dôležité vedieť pri psovi predvídať.

Kedy navštíviť veterinára?

Podľa skúseností odborníkov na výcvik a výchovu psa, náhla agresivita býva často spôsobená aj zdravotným problémom psa, napríklad zápalom uší, srdcovou arytmiou, zápalom ďasien či závažnejšími ochoreniami, akými sú rozpad kostí alebo problémy so žalúdkom. Ak si u vášho psa všimnete náhlu zmenu správania, ktorá vykazuje príznaky strachu alebo agresivity, pričom vám nie je známa žiadna príčina tohto problému, neváhajte a nechajte ho vyšetriť u lekára. Toho samozrejme nezabudnite upozorniť na možné riziko útoku. Pri návšteve veterinára držte zviera na vôdzke a ak je to potrebné, použite aj náhubok. Majte po ruke jeho obľúbenú hračku na upokojenie, a tiež maškrty ako odmenu za dobré správanie. Vyšetrenie si skúste dohodnúť vopred tak, aby ste so psíkom nemuseli čakať dlho v čakárni a vystaviť ho kontaktu s cudzími ľuďmi alebo inými psíkmi. Na upokojenie veľmi nervózneho psa môžete vyskúšať špeciálne prípravky, ktoré nájdete aj na našom eshope.


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach



Ďalšie články k téme Je váš psík agresívny? Príčinu môže často odhaliť až veterinár

  • Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

    Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

    · 4 minúty na prečítanie
    Slzenie, začervenanie očí, ovisnuté vnútorné viečka alebo hnisavý výtok z očí môžu trápiť psov a ich majiteľov. Aké sú príčiny týchto príznakov a môžu súvisieť s alergiou?
  • Ak ste majiteľom psa, musíte sa skôr alebo neskôr rozhodnúť, či ho dáte vykastrovať. Tento zákrok, ktorý je pomerne bežný, prináša mnoho výhod, avšak nemusí byť vždy optimálnym riešením.
  • Viele majiteľov psov sa sústredia na problémy s správaním, ktoré môžu vyvolať nervozitu alebo agresivitu. Poskytneme vám rady, ako identifikovať príčiny týchto reakcií a ako ich efektívne riešiť.
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora