Ako zachrániť život prehriatemu psíkovi

5. 1. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Prehriatie psíka predstavuje veľmi nebezpečný stav, ktorý bez primeraného zásahu môže mať fatálne následky. Ako správne postupovať a zachrániť psíka pred prehriatím?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Ako zachrániť život prehriatemu psíkovi

Prehriatie psíka je veľmi nebezpečný stav, ktorý bez správneho zásahu môže byť až osudný. Ako je potrebné postupovať a psíka tak zachrániť?

Príznaky prehriatia u psa

Prehriatie psa v letných mesiacoch nie je ničím výnimočným. Náchylné sú na naňho viac psy s dlhou srsťou, šteniatka a staršie psy, psy s obezitou, ochoreniami štítnej žľazy, srdca alebo inak vážnejšie choré. Riziko stúpa aj v prípade, ak je pes v teplom prostredí aktívny, napríklad počas tréningu. Samozrejme, pri vysokej teplote bez dostatku vody a možnosti schladiť sa sú ohrozené všetky psy.

Prehriatie psíka vždy sprevádza dehydratácia. Tú u svojho miláčika spoznáte týmito spôsobmi:

  1. Pri správne hydratovanom psíkovi je koža elastická a po jej zdvihnutí na chrbáte krku alebo medzi lopatkami sa rýchlo vracia späť do pôvodného stavu. U dehydratácie sa po vytvorení kožnej riasy, koža naspäť ľahko nevráti.
  2. Dehydratáciu vidno aj na ďasnách. Pri dostatočnom zavodnení psa je sliznica ružová, lesklá, ak by sme ju stlačili zbelie a potom sa rýchlo sfarbí naspäť. Pri dehydratácii je viac do červena, pôsobia matne, lepkavo a po stlačení sa farba nevráti rýchlo naspäť. 
  3. Ňufák a oči správne hydratovaného psa sú vlhké a lesklé, pri nedostatku vody sa stávajú suché.

Príznaky prehriatia:

  • Zvýšená teplota až horúčka,
  • Prudké, zrýchlené dýchanie,
  • Sliznice sfarbené do krvi, červený jazyk,
  • Apatia,
  • Nekoordinované pohyby,
  • Vracanie, Prudká hnačka,
  • Pena pri ústach,
  • Husté sliny.

 

Či už sa takýto desivý stav stane vášmu domácemu miláčikovi alebo cudziemu zvieraťu, ktoré uvidíte, vždy sa snažte pomôcť. Rýchly a správny zásah mu môže zachrániť život.

Čomu sa u prehriateho psa radšej vyhnúť

Psíkovia odvádzajú teplo zo svojho tela intenzívnym prúdením krvi cez podkožné tkanivo, akoby ich srdce bolo kotlom a cievy pri povrchu tela radiátormi. Krvné cievy sa rozšíria, aby nimi mohlo prúdiť viac krvi.

Ak by sa povrch tela psa rýchlo ochladil ľadovou vodou, cievy by sa reflexne stiahli a psovi sa obmedzí možnosť zbavovať sa nadbytočného tepla. Navyše, ak by srdcovo-cievny systém zvieraťa dostatočne vhodne nezareagoval, v priebehu niekoľkých sekúnd až minút by mohlo dôjsť k smrteľnej zástave srdca. Preto nikdy nepolievajte prehriateho psa ľadovou vodou, dokonca ani zo záhradnej hadice!

Psy sa ochladzujú aj vyplazením jazyka do otvorenej tlamy, odkiaľ teplo uniká odparovaním veľkého množstva slín. Tretím chladiacim systémom sú potné žľazy na bruškách labiek.

Správna starostlivosť o prehriateho psa

Keď pes upadne do mdlôb, okamžite zavolajte veterinára. Ak vás zachváti panika a neuvažujete úplne správne, veterinára radšej zavolajte tiež. Je to normálna reakcia na šok a v takýchto prípadoch je lepšie zveriť ohrozeného člena rodina do rúk odborníka.

Ak idete podávať prvú pomoc sami, postupujte podľa týchto inštrukcií:

 

1. Vezmite psa do chladnej miestnosti

Nájdite miesto v okolí, kde je najnižšia teplota. Do úvahy prichádza miesto v tieni, vydláždená chodba alebo chladnejšia miestnosť s dlážkou, zvyčajne špajza, chodba alebo toaleta.

2. Uterákom navlhčite psovi papulu

Navlhčite uterák tak, aby z neho trochu kvapkalo. Jemne mu ním utierajte ňufák, oči, uši, postupne celú hlavu a potom nohy, počnúc labkami. Tlapky môžete na chvíľu zabaliť do chladného vlhkého uteráka.

 

3. Dajte psovi napiť

Aj keď je možné, že nebude chcieť piť skôr, ako sa zotaví, pokúste sa do svojho psa dostať aspoň trochu vody v priebehu niekoľkých nasledujúcich minút. Nedávajte mu ľadovú ani ľadovo studenú vodu; ideálna je studená voda z vodovodu.

4. Psíka sledujte, či sa jeho stav zlepšuje

V nasledujúcich hodinách a dňoch udržujte psa v pokojovom režime a primerane zvyšujte objem tekutín podľa plemena a veľkosti psa. Ak by sa pes chcel ochladiť v jazierku, snažte sa vstup do vody čo najviac spomaliť a dovoľte mu namočiť si len nohy. Hlavne pri dlhosrstých plemenách je nevhodné namočiť mu srsť, stav to môže ešte viac skomplikovať.

Ak by sa stav psíka nezlepšoval, prípadne sa zhoršil, neváhajte okamžite kontaktovať veterinára.

Prevencia je istota

Takýmto stavom je, samozrejme, lepšie predchádzať. Preto si radšej zopakujme základné pravidlá:

  • Nikdy nenechávajte psa v aute, ani na niekoľko minút. Aj pri stiahnutých oknách môže teplota na slnku rýchlo vystúpiť nad 50 °C a v priebehu niekoľkých minút môže dôjsť k ohrozeniu života.
  • Počas horúcich dní obmedzte aktivity v čase vysokých horúčam a intenzitu spoločných aktivít prispôsobte aktuálnej teplote. V obedných hodinách, dodržujte siestu.
  • Vždy zabezpečte dostatok čerstvej vody pre svojho psa, a to aj na prechádzke alebo na výlete. Nespoliehajte sa na to, že sa "niekde napije".
  • Na záhrade zabezpečte psíkovi bezpečné miesto v tieni, ktoré sa nebude ľahko prehrievať. Ak nemáte inú možnosť, postavte mu slnečník, ak keď sa vám to môže zdať smiešne.  Bez tieňa je váš psík vydaný napospas slnečným lúčom, horúčave a následnej dehydratácii.
  • Počas horúcich dní si naplánujte menej aktívny program a vyhnite sa intenzívnejšiemu tréningu.

Ďalšie články k téme Ako zachrániť život prehriatemu psíkovi

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora