Syndróm diabetickej nohy: Ako jej včas predísť?

29. 9. 2023 · 8 minút na prečítanie

Syndróm diabetickej nohy trápi mnohých cukrovkárov. Ako zistíte, či máte nábeh na syndróm diabetickej nohy a akú prevenciu zvoliť, aby ste mu včas predišli?

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Syndróm diabetickej nohy: Ako jej včas predísť?

Bola vám diagnostikovaná cukrovka? Potom by ste mali venovať mimoriadnu starostlivosť svojim nohám. Syndróm diabetickej nohy nie je žiadna sranda – je to jedna z najčastejších komplikácií cukrovky a hlavná príčina amputácií dolných končatín. Dobrou správou však je, že väčšine problémov s diabetickou nohou možno predchádzať.

Ako vzniká syndróm diabetickej nohy?

Komplikácie spojené s diabetickou nohou sú v rozvinutých krajinách najčastejšou príčinou amputácií na dolných končatinách z iných ako poúrazových príčin, pričom riziko amputácie nohy u diabetikov je 15 – 40 x vyššie než v bežnej populácii. Tzv. „diabetická noha“ vzniká ako dôsledok neuropatie (poškodenie nervov) a/alebo ischémie (poškodenie tepien) a prejavuje sa infekciami, vznikom vredov a/alebo deštrukciou tkanív nohy.

U pacientov s neliečeným diabetom dochádza postupne k odumieraniu nervových zakončení. To má za následok zhoršenú citlivosť – najmä na chodidlách. Keď už rana vznikne, nedostatočné prekrvenie spôsobuje pomalšie hojenie rán. Tieto faktory prinášajú riziko tvorby rôzne hlbokých infikovaných rán a môže prerásť až do gangrény (odumieranie tkaniva), ktorá nezriedka končí amputáciou.

Čo môže zhoršiť syndróm diabetickej nohy?

  • dlhšie trvajúci, nedostatočne liečený diabetes mellitus;
  • fajčenie, nadmerný príjem alkoholu;
  • porucha funkcie obličiek, zhoršený zrak, vysoký krvný tlak, poruchy metabolizmu krvných tukov, postihnutie nervov (neuropatia) vedúce ku strate ochrannej citlivosti;
  • poruchy prekrvenia (prejavujú sa chladnými končatinami, zmenami farby kože, kŕčmi a bolesťami v lýtkach a v nohe pri chôdzi);
  • suchá, popraskaná koža, plesňové ochorenia v medziprstových priestoroch;
  • deformity nôh (ploché nohy, vysoký nárt, kladivkovité prsty, drápovité prsty), kostné výrastky (výčnelky);
  • poruchy biomechaniky postoja a chôdze (napr. krívanie, chybné našľapovanie).
  • úrazy a rany na nohe, ako napríklad škrabance, otlaky a podobne.

Príznaky syndrómu diabetickej nohy

Syndróm diabetickej nohy je zákerný v tom, že sa rozvíja pomaly a zo začiatku je bez príznakov.

Tu sú niektoré varovné príznaky, na ktoré si treba dávať pozor:

  • mravčenie,
  • pichanie,
  • pálenie nôh,
  • postupná strata citlivosti na poranenia,
  • koža na chodidlách je suchá, tvrdne, a tvoria sa na nej praskliny,
  • zmeny farby kože alebo teploty chodidiel,
  • opuchy chodidiel a členkov,
  • bolesť v lýtkach pri chôdzi,
  • znížená pohyblivosť alebo ohybnosť členkov a chodidiel.

Kde sa môžete dať vyšetriť?

Na Slovensku existujú tri centrá pre starostlivosť o diabetickú nohu, a to v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni, v Univerzitnej nemocnici v Bratislave a Univerzitnej nemocnici v Košiciach. Riziko vzniku diabetickej nohy sa zisťuje v diabetologickej ambulancii. K doterajším metódam skríningu pribudli ako novinka náplaste. Tie sa jednoducho len nalepia na chodidlo a podľa farebnej reakcie na zloženie potu odhalia stav poškodenia periférnych a autonómnych nervov a upozornia na zvýšené riziko u daného pacienta. Náplaste hradí poisťovňa.

Ako možno predísť syndrómu diabetickej nohy?

Herečke a speváčke Zuzane Haasovej, ktorá je asi najznámejšiou diabetičkou na Slovensku, bola diagnostikovaná cukrovka v siedmich rokoch a nedávno i polyneuropatia, t.j. nábeh na diabetickú nohu. „Tento stav beriem vážne a o svoje nohy sa denne starám,“  hovorí herečka. Na svoje nohy dbá tak, že užíva lieky na výživu ciev, sleduje si hladinu cukru v krvi, cvičí, nohy si pravidelne kontroluje a necháva masírovať. Pedikérku vždy upozorní, že je diabetička, no nechty na palcoch si ošetruje radšej sama.

A toto radí všetkým diabetikom:

1. Kontrolujte svoje cievy a hladinu cukru v krvi

Prísna kontrola hladiny cukru v krvi je najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť komplikáciám spojeným s diabetickou nohou. Vysoká hladina cukru v krvi môže časom poškodiť vaše nervy a cievy. Úzko spolupracujte so svojím lekárom, ktorý monitoruje váš stav a podľa potreby upravuje lieky, aby sa hladina udržala v cieľovom rozmedzí.

 

2. Pravidelne cvičte

Cvičenie zlepšuje krvný obeh, čo je dôležité pre vaše nohy. Skúste chodiť, plávať alebo jazdiť na bicykli aspoň 30 minút denne, 3 až 5 krát týždenne. Začnite pomaly a postupne zvyšujte úroveň svojej aktivity.

 3. Denne si skontrolujte nohy

Denne si kontrolujte chodidlá, či sa na nich nenachádzajú rany, pľuzgiere, začervenanie alebo opuch. Dávajte si pozor aj na zápaly a plesňové ochorenia. Pomocou zrkadla si prezrite spodnú a bočnú časť chodidiel. Akékoľvek zmeny ihneď oznámte svojmu lekárovi. Včasná liečba problémov s chodidlami je veľmi dôležitá.

4. Denne sa umývajte a hydratujte

Každý deň si umývajte nohy vlažnou vodou a jemným čistiacim prostriedkom bez alkoholu. Dôkladne ich osušte, najmä medzi prstami. Naneste hydratačný krém, ktorý pomôže udržať pokožku jemnú a zabráni jej popraskaniu. Hľadajte krém, ktorý obsahuje lanolín, kakaové maslo, jojobový olej alebo vitamín E.

5. Nikdy nechoďte bosí 

Vždy noste topánky a ponožky, aby ste sa vyhli zraneniam. Nikdy nechoďte bosí, ani v interiéri. Vyberte si pohodlnú obuv s protišmykovou podrážkou a bavlnené ponožky.

6. Prestaňte fajčiť

Fajčenie obmedzuje prietok krvi do chodidiel. Prestaňte fajčiť čo najskôr, aby ste znížili riziko vzniku vredov na nohách a amputácie. Požiadajte svojho lekára o zdroje, ktoré vám pomôžu nadobro prestať fajčiť.

7. Masírujte si nohy

Pravidelné masírovanie nôh môže zlepšiť krvný obeh, uvoľniť svaly a zmierniť napätie. Doprajte si občas aj masáž nôh od špecialistu.

Predíďte ochoreniu vďaka dostatočnej prevencii

Cukrovku má na Slovensku 7 % populácie, čo je približne 370 000 ľudí. Viac ako 26 % z nich bola diabetická polyneuropatia diagnostikovaná a asi 4000 diabetikov už má amputovanú nohu. „Toto hrozivé číslo nemuselo byť také vysoké, keby boli rizikoví pacienti odhalení skôr a včas aj správne liečení, a keby samotní diabetici od začiatku ochorenia vedeli, ako si majú nohy sami ošetrovať,“  zdôrazňuje doc. MUDr. Emil Martinka, PhD. z NEDÚ v Ľubochni. Kľúčovým poznatkom je, že prevencia je vždy lepšia ako liečba. Udržiavaním stabilnej hladiny cukru v krvi, každodenným kontrolovaním nôh, nosením vhodnej obuvi či pravidelným cvičením môžete výrazne znížiť pravdepodobnosť vzniku diabetickej nohy alebo potreby amputácie. Urobte tieto zmeny životného štýlu ešte dnes. Vaše nohy sa vám za to poďakujú a vy si budete môcť užívať aktívny život plný pohybu po dlhé roky.

Ďalšie články k téme Syndróm diabetickej nohy: Ako jej včas predísť?

  • Komplikácie diabetu

    Komplikácie diabetu

    · 8 minút na prečítanie
    Bez správnej liečby môže dôjsť k mnohým závažným komplikáciám. Tie je možné rozdeliť na akútne (krátkodobé) a chronické (dlhodobé).
  • Pankreas, hlavné hormóny pankreasu a ich funkcie v tele

    Pankreas, hlavné hormóny pankreasu a ich funkcie v tele

    · 2 minúty na prečítanie
    Pre lepšie pochopenie podstaty metabolického ochorenia diabetes (cukrovka) je potrebné priblížiť funkciu podžalúdkovej žľazy (pankreasu) a jej hlavných hormónov v tele.
  • Diabetik sa nemusí obmedzovať len na DIA-potraviny

    Diabetik sa nemusí obmedzovať len na DIA-potraviny

    · 4 minúty na prečítanie
    Obchodná sieť ponúka pomerne širokú škálu potravinárskych výrobkov pre diabetikov. Má význam ich vyhľadávať?
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora