Chcete rýchlo schudnúť pri cukrovke? Na toto si dajte pozor

31. 5. 2023 · 4 minúty na prečítanie

Máte cukrovku a chceli by ste schudnúť? Existuje niekoľko zásad, ktoré by ste pritom mali dodržať, aby bolo chudnutie bezpečné a nezhoršilo váš zdravotný stav.

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Chcete rýchlo schudnúť pri cukrovke? Na toto si dajte pozor

Trpíte cukrovkou a trápi vás pár kíl navyše? Chudnutie môže byť pre diabetikov veľmi náročné, no pri správnom postupe nie je nemožné. Existuje niekoľko zásad, ktoré by ste pritom mali dodržať, aby bolo chudnutie bezpečné a nezhoršilo váš zdravotný stav. Pozrime sa, ako postupovať.

Je všeobecne známe, že “vedľajším” efektom cukrovky býva nadváha alebo naopak podváha. Udržať si ideálnu hmotnosť môže byť pre diabetika veľmi ťažká úloha. Navyše zvyčajne nemôže len tak experimentovať so stravou a obmedzovať kalórie či venovať sa náročnému cvičenia. Na druhej strane je však udržanie si zdravej váhy dôležité pre manažment tohto ochorenia. 

Prečo je zdravá hmotnosť dôležitá?

Ak máte cukrovku a zároveň kilá navyše, redukcia hmotnosti môže byť účinným nástrojom na zvládnutie tohto ochorenia. Nielenže vám pomôže regulovať hladinu cukru v krvi, ale môže tiež znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení a ďalších komplikácií spojených s cukrovkou.

Tu je niekoľko dôvodov, prečo môže chudnutie pomôcť:

  • Nadváha a obezita sú jednými z hlavných faktorov vzniku cukrovky 2. typu. Nadbytočná hmotnosť môže viesť k inzulínovej rezistencii. 
  • Nadváha a obezita môžu spôsobovať aj vysoký krvný tlak či zvýšený cholesterol, ktoré rovnako prispievajú k zhoršeniu cukrovky. 
  • Udržanie zdravej hmotnosti pomáha znižovať inzulínovú rezistenciu, čo znamená, že telo začne lepšie reagovať na inzulín.
  • Strata nadbytočného tuku môže uľahčiť vstrebávanie glukózy z krvného obehu, a tým znížiť potrebu inzulínových injekcií. 
  • Pravidelný pohyb a lepšia telesná kondícia pomáhajú telu efektívnejšie využívať inzulín a spracovávať glukózu. Pomáhajú tak v udržiavaní správnej hladiny cukru v krvi.

Vyvážená strava kombinovaná s pravidelným cvičením by preto mala byť súčasťou života každého diabetika, ktorý chce zabrániť progresu svojho ochorenia. Samozrejme však treba byť pritom opatrný, pretože aj experimentovanie so stravou či nadbytočná fyzická záťaž môžu privodiť výkyvy hladiny cukru.

Ako postupovať pri chudnutí?

Každý diabetik by si mal dávať pozor pri zmene jedálnička či zaradení cvičenia do svojej životosprávy. Ideálne je držať sa pritom nasledovných pravidiel.

Nechajte to na odborníka

Keďže je diabetes vážnym a chronickým ochorením, je potrebné pristupovať k chudnutiu odborne. Najlepšie je zveriť diétu do rúk špecialistu a konzultovať vhodný postup s diabetológom, dietológom či nutričným špecialistom, ktorý pomôže zostaviť správny jedálniček. Aj fyzickú aktivitu je vhodné aspoň na začiatku konzultovať s trénerom, aby bola záťaž primeraná.

Pravidelný pohyb pomáha telu efektívnejšie využívať inzulín.

Choďte na to pomaly 

Ak má byť redukcia hmotnosti úspešná a trvalá, je potrebné sa vyhnúť drastickým diétam a postupovať pomaly. Pre diabetikov to platí dvojnásobne a odporúča sa chudnúť maximálne 0,5 kilogramu za mesiac. Zároveň by nemali vynechávať jedlá a mali by jesť aspoň 5-krát denne. Úprava jedálnička by tak mala byť veľmi opatrná. Ak diabetik nie je zvyknutý na fyzickú aktivitu, mal by začať s 30 minútovým cvičením strednej intenzity niekoľkokrát do týždňa

Pozor na hypoglykémiu

Cukrovkár nemôže experimentovať s obmedzovaním jedla a rovnako ani s extrémnym športovaním. Oboje u neho spôsobuje výkyvy hladiny cukru v krvi (glykémie). V horšom prípade môže nastať hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi), ktorá sa prejavuje potením, triaškou, únavou, závratmi až bezvedomím. Ohrozený je taktiež hyperglykémiou (vysoká hladina cukru v krvi), ktorá sa prejavuje smädom a častým močením.

Stredomorská diéta je odporúčaná pri cukrovke.

Užitočné technológie

Pri chudnutí sú nápomocné aj technológie, ako napríklad smart hodinky, ktoré pomôžu trackovať fyzickú aktivitu a dôležité ukazovatele, ako napríklad tep, počet spálených kalórií či počet krokov. Každý diabetik by tiež mal mať po ruke tiež glukomer, vďaka ktorému má prehľad o hladine cukru v krvi. Existujú tiež rôzne aplikácie, ako napríklad stravovacie denníky či kalorické tabuľky, v ktorých si môžete sledovať skonzumované jedlo a tekutiny či spálené kalórie.

 

Vhodná diéta

Hoci je pri cukrovke dôležité vyhnúť sa diétam, ktoré sľubujú rýchlu stratu hmotnosti, niektoré môžu byť nápomocné. Slovo diéta však treba vnímať ako „spôsob stravovania“. Mnohé výskumy odporúčajú stredomorskú diétu, ktorá môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi. Obsahuje množstvo ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, mliečnych výrobkov, chudých bielkovín (napr. hydina a ryby) a len minimálne množstvo pridaných cukrov a spracovaných potravín. Podobné zloženie má aj diéta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), ktorá pomáha znížiť krvný tlak a riziko vzniku cukrovky tým, že redukuje množstvo soli v strave. S pomocou týchto tipov a pod dohľadom experta je chudnutie pri diabete možné. Navyše vám môže pomôcť s manažmentom tohto ochorenia a prispieť k zdravému a plnohodnotnému životu.

Ďalšie články k téme Chcete rýchlo schudnúť pri cukrovke? Na toto si dajte pozor

O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora