Prvých šedín sa nebojte. Radšej sa o ne naučte správne starať

17. 3. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Šedivé vlasy sú častým znakom starnutia a pre mnohé ženy predstavujú obavu. Skôr než sa rozhodnete konať, premyslite, či by ste nemohli nájsť spôsob, ako s nimi vychádzať v harmónii.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Prvých šedín sa nebojte. Radšej sa o ne naučte správne starať

Šediny patria medzi jasné dôkazy starnutia, aj preto sú nočnou morou mnohých žien. Namiesto ich bezhlavého zakrývania sa najprv zamyslite, či by ste spolu nemohli žiť v pokoji a mieri.

Vedeli ste, že základ ľudských vlasov je v skutočnosti biely? V korienkoch sa nachádza prirodzený pigment melanín, ktorý rozhoduje o tom, či budete blondínka, brunetka alebo rusovláska. So zvyšujúcim sa vekom tvorba melanínu postupne klesá a vo vlasoch pribúdajú strieborné pramienky. Všetko závisí od vašej genetiky a životného štýlu. Nemáte však dôvod na paniku – existuje mnoho spôsobov, ako nosiť sivú s gráciou. Treba len vedieť, ako na to.

Predčasné šedivenie

Sivé vlasy už dávno nie sú záležitosťou päťdesiatnikov. Oveľa mladší ľudia, ale aj malé deti,  môžu mať šediny, ktoré vznikajú v dôsledku zdravotných problémov alebo dlhodobého nedostatku vitamínov. Napríklad, pokiaľ vám v strave chýba vitamín B12, môže sa to odraziť na tvorbe melanínu. Tento problém sa často dotýka vegánov a vegetariánov. Na zníženú tvorbu vlasového farbiva pôsobí aj nedostatok vitamínu D3.

Medzi zdravotné komplikácie, ktoré môžu stáť za predčasným šedivením, patria poruchy štítnej žľazy, srdcovo-cievne ochorenia, vitiligo alebo klimaktérium. Práve toto obdobie je pre ženy mimoriadne zložité. Hormonálne výkyvy môžu odštartovať tvorbu šedín. Opatrná buďte aj pri nedostatočnom príjme železa. Chudokrvní ľudia často strácajú pigment, a to nielen vo vlasoch, ale aj na tele. Pokiaľ sa vás niektorý z týchto faktorov týka, je vhodné poradiť sa s lekárom. Včasná liečba dokáže stratu prirodzeného farbiva vo vašich vlasoch zastaviť alebo spomaliť.

Lokálne riešenia

Blondínky majú v tomto ohľade jasnú výhodu – svetlé pramene s prvými šedinami toľko nekontrastujú, ako je to v prípade hnedých alebo čiernych vlasov. Najlepším riešením preto bude melír v rôznych popolavých tónoch, ktorý si nevyžaduje častú úpravu. Pokiaľ sú vaše šediny viditeľné viac, než ste ochotná akceptovať, môžete si pomôcť prípravkami na lokálne použitie. Vyskúšajte napríklad farbiace spreje do vlasov, ktoré fungujú podobne ako suchý šampón. Jednoducho ich nastriekate tam, kde treba a niekoľko dní máte pokoj.

 

Šedivé vlasy

Ďalšou možnosťou je špeciálna maskara na vlasy. Ide o klasickú špirálu, ktorej aplikátor vám uľahčí zamerať sa na viditeľné šediny na kútoch hlavy alebo na jej temene. Farbenie vám zaberie len niekoľko sekúnd, bohužiaľ je rovnako zmývateľné, ako pri jej používaní na riasach. Na trhu existujú aj fixky či iné druhy aplikátorov, ktorými môžete vlasom dodať pôvodnú farbu za pár minút. So spomalením šedivenia vám zase pomôže užívanie vitamínov B, H, biotínu-7, zinku, jódu a železa. Objem a stratený lesk získate pomocou hydratačného šampónu a kondicionéru.

Kvalitná farba

Ak ste sa už v živote stretli so strieborným vlasom, určite ste si všimli, že sa od toho pôvodného dosť odlišuje. Okrem farby je to aj jeho hrúbka, kvalita či zdravie vlasového korienka. Vaša hriva bude preto potrebovať extra starostlivosť. Zabezpečte si laky a tužidlá, ktoré vašej hrive dodajú objem. Vlasy si umývajte najmenej každý druhý až tretí deň hydratačnou kozmetikou, ktorá obsahuje antioxidanty a proteíny.

Ak sa rozhodnete šediny definitívne zafarbiť, vyvarujte sa domácim pokusom. Tie vo väčšine prípadov nič neprikryjú a vlasy si po pár umytiach vyžadujú ďalšie farbenie, čo vedie k ich dehydratácii a unavenému vzhľadu. Navyše, farba alebo melír nemusia reagovať tak, ako ste boli zvyknutí a vaša hriva môže bojovať s rôznymi nežiaducimi odtieňmi. Nešetrite na kvalite a vyberajte si farbu, šetrnú nielen k vlasom, ale aj vlasovej pokožke. Po farbení by ste mali podstúpiť intenzívnu regeneračnú kúru.

Skúste to natural

Mnoho žien sa šedinám vo vlasoch nijako nevyhýba a považuje ich za svoju prirodzenú súčasť. Ak sa rozhodnete nechať si narásť striebornú hrivu, musíte sa pripraviť na fakt, že to nepôjde tak ľahko a určite nie tak rýchlo, ako si myslíte. Nie všetky vlasy šedivejú rovnako, čo môže na prvý pohľad pôsobiť neesteticky. Môžete to vyriešiť lokálnymi cestami, ako sme písali vyššie, alebo sa obrátiť na profesionála, ktorý vám pomôže nájsť vhodný spôsob, aby boli šediny jednoliate.

Tie zvyčajne bývajú suchšie, „krepujú“  sa a chýba im zdravý lesk. Navyše, vplyvom slnka a chlóru sú náchylné chytiť žltý až zelený nádych. Aby ste sa tomu vyhli, zadovážte si šampón pre sivé vlasy. Zvyčajne obsahuje modré a fialové pigmenty, ktoré dokážu tieto nežiadúce zafarbenia neutralizovať. Počítajte tiež s bojom s dehydratáciou, a to aj v prípade, že máte mastné vlasy. S pribúdajúcim vekom budú vašimi najlepšími priateľmi vlasový olej a výživný kondicionér. Nezabúdajte ani na vlasové SPF.

Ďalšie články k téme Prvých šedín sa nebojte. Radšej sa o ne naučte správne starať

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora