Opar je nepríjemný spoločník. Čo na ňho funguje?

11. 8. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Ešte včera ste sa tešili zo slniečka a dnes už cítite, ako vám “brní“ pera. Herpes simplex je jedným z najčastejších vírusových ochorení kože a väčšinou vás prekvapí práve v lete.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Opar je nepríjemný spoločník. Čo na ňho funguje?

 

S príchodom letným mesiacov a zvýšeného prílivu slnečných lúčov sa o slovo hlásia aj obávané herpesy. Tie „letné“ obvykle postihujú ľudí, ktorí s nimi za bežných okolností prichádzajú do kontaktu len veľmi zriedkavo. Medzi hlavné spúšťače patrí prílišné slnenie sa, ale tiež stres, neprimeraná fyzická záťaž, drastická diéta, nevyspanie, horúčka alebo choroba. Nenechajte si pokaziť svoje letné plány a pustite sa s oparmi do boja!

AKO TO ZAČÍNA?

Ako prvé začnete registrovať zvláštne mravčenie na perách. To už je jasným signálom pre každého, kto už má skúsenosti s týmto nepríjemným ochorením. Oblasť budúceho oparu je mierne napnutá a necitlivá, môže sa objaviť aj opuch. Neskôr cítite svrbenie či dokonca miernu bolesť. V priebehu niekoľkých hodín sa začne tvoriť pľuzgierik alebo dokonca celé skupinky s čírim obsahom, ktoré následne praskajú, čím sa spodná časť obnažuje a na povrchu pery sa objavia chrasty.

Tie zmeny na koži môžu byť sprevádzané zvýšenou teplotou a celkovou nevoľnosťou. Herpes sa spravidla hojí 10 až 14 dní, no treba naň dávať pozor, aby nedošlo ku komplikáciám, ako je napríklad druhotná bakteriálna infekcia. Preto by ste mali vedieť, ako sa o opar správne postarať.

DODRŽUJTE VHODNÚ LIEČBU

V prvom rade je potrebné zabezpečiť, aby sa opar ďalej nešíril. Používajte preto vždy vlastný uterák a príbor, dodržiavajte všetky hygienické zásady a nebozkávajte deti ani partnera na tvár či iné časti pokožky. Vymeniť treba aj zubnú kefku. Ďalším dôležitým pravidlom je, že sa ložisko musí dokonale zahojiť, preto si postihnuté miesto zbytočne nechytajte a doprajte mu dostatok času na liečbu.

Opar sa môže liečiť pomocou virostatík, na zmiernenie svrbenia sa používajú antihistaminiká. Zároveň je vhodné užívať vitamíny B, C a zinok. Arginín podporuje šírenie vírusu, preto by postihnutý človek mal dočasne obmedziť konzumáciu čokolády, výrobkov z koly, zeleného hrášku, arašidov, želatíny, kešu orieškov a piva. Vyhýbať sa treba aj slnku. Pri bežných herpesoch dobre fungujú vysušujúce prípravky alebo gély, ktoré vytvoria na postihnutom mieste akýsi ochranný filter. Pokiaľ používate hojivú náplasť, v žiadnom prípade ju z pery nestrhávajte – iba tak predĺžite čas, ktorý bude vaša koža potrebovať na rekonvalescenciu.

 OPAR NA DOVOLENKE

Herpes na pere nie je len kozmetickou vadou. Ide v prvom rade o ochorenie, vyvolané spiacimi vírusmi vo vašom tele. Stáva sa to až 85 % percentám dospelej populácie, napriek tomu dokáže opar v lete nepríjemne prekvapiť. Obzvlášť, ak sa nachádzate na dovolenke. Preto sa oplatí pripraviť sa vopred a prihodiť do cestovnej lekárničky prostriedky, ktoré miernia prejavy oparu a uľahčujú jeho hojenie. Na cestách sa dá využiť prípravok s obsahom tee tree oleja, ktorý ranu vydezinfikuje a vysuší. Vyhýbajte sa však pokusom na svojom zdraví a zubnú pastu, propolis či vaječný bielok odložte radšej na iné účely.

PREVENCIA

Herpes sa môže skôr či neskôr objaviť u každého. Pokiaľ s ním bojujete častejšie, než by ste chceli, je vhodné nechať sa vyšetriť u imunológa. Svoju imunitu však môžete preventívne podporiť aj prirodzene, a to zlepšením životosprávy, pravidelným športom, kvalitným spánkom alebo otužovaním. Ako veľmi účinné sa ukázalo zvýšenie príjmu vitamínov, hlavne skupiny B.

 

Ďalšou z možností, ako oparom počas leta predchádzať, je liečba infúznym vitamínom C. Takto podávané „céčko“ výrazne zlepšuje samotný priebeh infekcie, ba dokáže jej aj predchádzať. Už tri infúzie vás ochránia pred dôsledkami zvýšeného stresu, ktorý je spojený s cestovaním, nachladnutím v dôsledku klimatizácie v dopravných prostriedkoch či na hotelových izbách alebo s opaľovaním.

NA TOTO SI DAJTE POZOR

Pokiaľ sa u vás objaví čerstvý opar,  no chcete ostať aktívni, môžete sa naďalej venovať ľahkému tréningu. Neplatí to však v prípade, že na sebe cítite príznaky celkovej infekcie – vtedy si radšej doprajte pár dní oddych a sústreďte sa na posilnenie svojej imunity prírodnou cestou či účinnými voľnopredajnými preparátmi. Načo by ste si však mali dať extra pozor, je používanie kozmetiky, ktorá sa stretla s vašimi perami tesne pred vypuknutím ochorenia.

Ďalšie články k téme Opar je nepríjemný spoločník. Čo na ňho funguje?

  • Čo pomáha na herpes na perách?

    Čo pomáha na herpes na perách?

    · 3 minúty na prečítanie
    Jemné mravčenie, pálenie, začervenanie na pere a následné vytvorenie pľuzgierika – áno, reč je o herpese na perách. Je to ochorenie, ktoré vyvoláva vírus nazývaný Herpes simplex.
  • "Slnečný" vitamín D: malý zázrak pre našu imunitu

    "Slnečný" vitamín D: malý zázrak pre našu imunitu

    · 5 minút na prečítanie
    Vitamín D je potrebný pre správne vstrebávanie a využitie vápnika. Menej sa však hovorí o jeho úlohe v imunitnom systéme.
  • Keď aj po nevinnom a láskyplnom bozku môžete ochorieť

    Keď aj po nevinnom a láskyplnom bozku môžete ochorieť

    · 4 minúty na prečítanie
    Chladné zimné dni pomaly ustupujú a konečne prichádza jar, obdobie, keď sa všetko prebúdza a kvitne do krásy. Je to ideálne obdobie na lásku a romantiku. Avšak každoročne sa stovky Slovákov nakazia infekčnou chorobou nazývanou mononukleóza, ktorá sa prenáša hlavne prostredníctvom slín, čo môže zahŕňať aj bozkávanie.
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora