Najčastejšie chyby v starostlivosti o pleť so sklonom k akné

15. 3. 2023 · 6 minút na prečítanie

Pleť so sklonom k akné vyžaduje špeciálnu starostlivosť, ak to však preženiete, môžete si uškodiť. Čo pri akné radšej nerobiť? Poradíme vám.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Najčastejšie chyby v starostlivosti o pleť so sklonom k akné

Akné sa na vašej pleti objaví vtedy, keď sa mazové žľazy na pleti upchajú prebytkom mazu a zapália. Výsledkom  sú biele bodky, čierne bodky až bolestivé vyrážky. Prečo vlastne vzniká? Najčastejšou príčinou sú hormonálne zmeny, genetická predispozícia, stres a v neposlednom rade nesprávna starostlivosť o pleť. My sa pozrieme práve na tento posledný bod.

Rovnako dôležité ako sa orientovať  v prípravkoch na aknóznu pleť, je vedieť, čomu sa pri výskyte akné vyhnúť. Ak zmeníte svoje návyky v starostlivosti o pleť, môžete akné predchádzať a aktuálny stav si ešte viac nezhoršiť. Na čo si dať pozor?

Zanedbávané čistenie pleti

Ako už možno viete, každá pleť potrebuje starostlivosť podľa svojho typu.  Ak však vaša rutina začína a končí opláchnutím vodou, nedodávate pleti potrebné zložky, a najmä po odlíčení ju dôkladne nevyčistíte. Pleť sa stáva zraniteľnejšou voči stresu a nečistotám z vonkajšieho prostredia. Výsledkom je vznik vyrážok až akné. Ako to napraviť? Je dôležité udržiavať pleť čistú a hydratovanú. To znamená poctivo sa vždy odlíčiť, a ak ste sa v daný deň nelíčili, zvoliť jemný čistiaci prípravok, ktorý pleť zbaví nečistôt nahromadených cez deň, nezaťaží ju a nevysuší. Po odlíčení absolvujte dvojfázové čistenie najprv čistiacim olejom alebo balzamom na odstránenie make-upu a SPF krému, a následne čistiacim gélom alebo penou na dočistenie. Pri odličovaní sa vyhnite drhnutiu pokožky a čistite ju jemnými krúživými pohybmi.

Prílišná starostlivosť o pleť

Opačným extrémom je prekombinovaná rutina. Vedzte, že menej je niekedy viac. Prílišná starostlivosť a veľké množstvo vrstiev rôznych produktov zbavuje vašu pokožku prirodzených olejov, ktoré potrebuje na udržanie zdravej rovnováhy, upcháva póry a pokožku môže podráždiť. Ako to napraviť? Pri akné je dôležité dodržiavať tri základné kroky čistenie, exfoliáciu a hydratáciu (na deň aj SPF). Používajte radšej menej, ale účinných prípravkov určených na aknóznu pleť. Všímajte si, či sú označené ako nekomedogénne = neupchávajú póry.

Vyberajte si produkty vhodné pre vašu pleť

Používanie nesprávnych produktov starostlivosti o pleť

V snahe mať pleť bez chybičiek krásy, niekedy siahame po zbytočnom množstve produktov, ktoré napokon problém ešte viac zhoršia alebo ho vytvoria. Nadbytok aktívnych látok, nevhodný výber pre váš  typ pleti či príliš silná koncentrácia sér dokážu narobiť na pleti šarapatu. Ako to napraviť? Uistite sa, že produkty, ktoré používate, sú určené na riešenie vašich konkrétnych potrieb. Hľadajte prírodné zložky, ako je čajovníkový olej, zelený čaj, aloe vera a íl alebo produkty s obsahom centelly, retinoidy a niacínamid. Potom si vyberte výrobok podľa typu pleti ak máte suchú alebo citlivú pleť, odporúča sa jemný čistiaci prípravok s nižšou úrovňou pH; ak máte mastnú pleť, môže vám stačiť čistiaci krém; a ak máte zmiešanú pleť, môže vám najlepšie vyhovovať jemný čistiaci gél. Prípravkov je mnoho čo do konzistencie a zloženia, preto je dôležité nájsť ten správny.

Nadmerný a nevhodný peeling pokožky

Peeling napomáha regenerácii a obnove pokožky. Ak však používate drsné exfoliačné prípravky príliš často alebo v nadmernom množstve, môžete spôsobiť viac škody ako úžitku. Prílišná exfoliácia môže viesť k suchej, červenej a podráždenej pleti, spôsobiť podráždenie a zápal, ako aj stimulovať ďalšiu produkciu olejov, ktoré upchávajú póry. Ako to napraviť? Vyhýbajte sa používaniu drsných peelingov a mydiel na tvár, ktoré  pokožku zbavujú ochrannej bariéry a robia ju náchylnejšou na tvorbu výtokov. Voľte miernejšie formy exfoliácie, ako sú chemické exfolianty, napríklad kyselina salicylová alebo kyselina mliečna, ktoré sú k pleti šetrnejšie. Tieto kyseliny účinne odstraňujú odumreté bunky bez toho, aby poškodili jemné kožné tkanivo a spôsobili zápal alebo podráždenie. Pleť exfoliujte maximálne 2 - 3x týždenne

Časté chytanie pleti a vytláčanie vyrážok 

Láka vás zbaviť sa vyrážky jej vytláčaním? Radšej odolajte. Riskujete nové vyrážky, začervenanie a ešte väčší zápal. Následky v podobe jazvičiek a hyperpigmentácie môžu byť trvalé. Ako to napraviť? Vyskúšajte náplaste na akné. Sú to špeciálne tenké priehľadné náplaste špeciálne určené na prekrytie vyrážky. Vyberajte ich podľa toho, či je vaša vyrážka ešte pod povrchom pokožky alebo už nad ním. Okrem estetické benefitu vám náplaste pomôžu urýchliť proces zrenia zápalových nedokonalostí a chránia problematickú oblasť pokožky od znečistenia baktériami zvonku.

Pozor na dostatočnú hygienu

Nevhodná alebo dlho používaná obliečka na vankúš

Hovoríte si, že tá vaša obliečka na vankúši vyzerá ešte dobre, a že do postele si aj tak líhate umytá a čistá? V tom prípade si zrejme neuvedomujete, že všetky séra a krémy, ktoré ste pleti dopriali, doprajete cez noc aj svojmu vankúšu. V lete sa navyše pridáva pot. Obliečka všetko absorbuje a vy si na ňu ďalšiu noc znova ľahnete. Ako to napraviť? Obliečku na vankúš by ste mali meniť raz za desať dní, v prípade akné aspoň raz za týždeň. Ideálnou voľbou je hodvábna obliečka, ktorá vyzerá nielen esteticky a luxusné, ale najmä má skvelé hypoalergénne vlastnosti. Vďaka hodvábnej obliečke tiež predídete pokrčenej tvári a dobrú službu spraví aj vašim vlasom.

 

Jeden uterák na ruky aj tvár

Pravdepodobne máte zvlášť osušku na telo a vlasy. Prečo teda nie aj na tvár a ruky? Ak máte sklon k akné a utierate si tvár do uteráku na ruky, riskujete prenos zvyškov mydla a usadeného prachu na tvár, a tým aj zhoršenie stavu pleti. Ako to napraviť? Malý uteráčik na tvár zmení vašu rutinu o sto percent. Môžete mať pokojne na každý deň jeden. Vyberte si taký z jemných materiálov ako je bavlnené froté a pleť ním po vyčistení jemne osušte.

Nevyvážená strava

Myslíte si, že strava nemôže mať vplyv na stav vášho akné? Opak je pravdou. Je všeobecne známe, že nevyvážená strava sa podpíše aj na našej pokožke. V prípade akné ho môžu zhoršiť aj konkrétne potraviny. Ako to napraviť? Vyhýbajte sa potravínám s vysokým obsahom cukru a sacharidov, ako je biely chlieb, biela ryža, cukrovinky a sladké nápoje. Skúste tiež znížiť príjem mliečnych výrobkov a zo stravy úplne vyraďte tučné a mastné jedlá. Do jedálnička zaraďte viac potravín s obsahom vlákniny, ako celozrnné obilniny, ovocie a zeleninu. Strava bohatá na antioxidanty a zdravé tuky pomáha udržiavať zdravú pokožku a minimalizovať výskyt akné. Kľúčom k čistej a zdravej pleti je naučiť sa správnej starostlivosti. Venujte pozornosť príznakom problematickej pleti a vyberte si produkty starostlivosti o pleť, ktoré pomôžu udržať akné na uzde a dodajú vašej pleti potrebnú výživu. Už s niekoľkými úpravami môžete znížiť frekvenciu výskytu vyrážok  a tešiť sa zo svojej pleti.

 


BeautyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach



Ďalšie články k téme Najčastejšie chyby v starostlivosti o pleť so sklonom k akné

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora