Menštruačný kalíšok: všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

25. 11. 2021 · 3 minúty na prečítanie

Počas pandémie klesol počet absolvovaných preventívnych prehliadok, aj tých zameraných na ženské zdravie. Vyšetrenie znamienok či návšteva gynekológa pritom dokážu zachrániť život.

PharmDr. Kristína Ferencik
PharmDr. Kristína Ferencik
Menštruačný kalíšok: všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Ak sa zaujímate o ekologické a finančne čo najmenej náročné riešenie vašej menštruácie, menštruačný kalíšok je dobrou voľbou. Čo by ste o ňom mali vedieť zo zdravotného hľadiska?

Čo je to menštruačný kalíšok

Čoraz častejšie sa v spoločnosti preberá otázka odpadov, ku ktorým patrí aj používanie jednorazových hygienických pomôcok. Štatistiky hovoria, že jedna žena použije za život až 11000 kusov vložiek alebo tampónov. Pritom sa nejedná o odpad, ktorý sa v prírode rozloží rýchlo. Ich súčasťou sú totiž aj plasty a preto tento odpad určite prežije ženu, čo ich pred rokmi použila. Jedným z riešení tejto ekologickej otázky je aj používanie menštruačných kalíškov, čím objem odpadu vieme pekne znížiť.

Menštruačný kalíšok je vyrobený zo silikónov, kaučuku alebo podobných materiálov. Po stlačení sa zavádza do pošvy, kde zbiera krv maximálne 12 hodín. Vyrába sa vo viacerých veľkostiach, pričom výber závisí od vášho veku a toho, či ste už predtým mala vaginálny pôrod. Pri správnej starostlivosti môžeme ten istý kalíšok používať roky. Jeho používanie si však vyžaduje získanie zručnosti na zavádzanie a vyberanie, ako aj dodržiavanie istých bezpečnostných zásad. Nie je to však nič náročné.   

Bezpečnosť

Z hľadiska zdravia ženy musíme spomenúť, že odborná spoločnosť považuje menštruačné kalíšky za bezpečné pomôcky, ak sa správne používajú. Základom je naštudovanie si návodu na použitie.

 

Menštruačný kalíšok skladujte vždy v priedušných obaloch

Nezabúdajte na udržiavanie menštruačného kalíška v čistote, ku čomu patrí jeho pravidelná sterilizácia vo vriacej vode či mikrovlnke a pravidelné čistenie kalíška po každom vybratí pomocou horúcej vody a jemného mydla. Dôležité je vyhnúť sa akýmkoľvek dezinfekčným prostriedkom alebo čistiacim prostriedkom na báze oleja.

Skladovanie mimo obdobia menštruácie by nemalo byť v nepriedušných obaloch alebo igelitových vreckách. Práve z tohto dôvodu býva súčasťou balenia aj vhodné látkové vrecko na uskladnenie.

Snáď ani netreba spomínať fakt, že pred aplikáciou je potrebné dôkladne si umyť ruky a menštruačný kalíšok nikdy nezdieľať s inou osobou. Sexuálny styk s predtým zavedeným menštruačným kalíškom tiež nie je najlepší nápad a nedá sa ani použiť ako forma antikoncepcie.

Pre koho nie je menštruačný kalíšok vhodný?

Aj keď ho väčšina dám môže používať úplne bez obáv, sú zdravotné stavy, pri ktorých môže robiť ťažkosti. Ak trpíte jedným z nich, zvážte si, či do neho investujete finančné prostriedky.

Jedná sa o zdravotné ťažkosti:

  • Vaginizmus, relatívne zriedkavé ochorenie, pri ktorom akékoľvek vniknutie do pošvy vyvoláva bolesť, vrátane menštruačných pomôcok alebo sexuálneho styku.
  • Zrasty na maternici, takzvané fibrómy.
  • Endometrióza
  • Zmeny fyziologickej polohy maternice v brušnej dutine.

Pri týchto indikáciách nie je používanie menštruačného kalíška zdraviu škodlivé, ale je veľká šanca, že bude nepríjemné a bolestivé. 

Starostlivosť o menštruačný kalíšok

Možné riziká pri používaní menštruačného kalíška

Aj keď je menštruačný kalíšek v drvivej väčšine prípadov úplne bezpečnou alternatívou ku klasickým menštruačným hygienickým pomôckam, existuje pár veľmi zriedkavých komplikácií a rizík. Medzi základné radíme:

  • Iritácia – zavádzanie kalíška bez dostatočnej lubrikácie môže vyvolať podráždenie sliznice. Predísť sa tomu dá pomocou použitia lubrikačných gélov na vodnej báze.
  • Infekcia – pri nedostatočnej hygiene počas zavádzania alebo nesprávnym spôsobom čistenia menštruačného kalíška si môžete zaviesť infekciu. Predchádzať sa tomu dá dodržiavaním všetkých odporúčaní z návodu na použitie a dôkladným umytím rúk pred manipuláciou. Keďže budete kalíšok pravdepodobne používať niekoľko rokov je dobré si návod odložiť aj do budúcna.
  • Syndróm toxického šoku – je ojedinelou komplikáciou pri používaní akejkoľvek menštruačnej pomôcky. Ide o infekciu závažnými baktériami, ktorá sa môže stať až smrteľnou. Preto by každá žena mala poznať príznaky tohto stavu a vedieť, kedy má ihneď vyhľadať lekársku pomoc. Pri menštruačnom kalíšku však výskyt nie je vyšší ako pri ostatných pomôckach.

Používanie menštruačného kalíška je bezpečnou záležitosťou, ktorá navyše chráni životné prostredie a aj vašu peňaženku. Pred kúpou si len zvážte, akú veľkosť si kúpite a naštudujte si dôkladne priložený návod.

Ďalšie články k téme Menštruačný kalíšok: všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

O autorovi
PharmDr. Kristína Ferencik
PharmDr. Kristína Ferencik
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Kristína Ferencik
PharmDr. Kristína Ferencik
Čítať viac od autora